Téměř třetinový nárůst počtu zákazníků zaznamenávají například ve společnosti Unitherm. „Lidé, kteří své domky vytápějí pevnými palivy, nakupují hlavně černé uhlí. Zhruba pětina zákazníků bere koks,“ uvedl Zdeněk Novák z firmy Unitherm.

Podle něj se dá jen obtížně určit, jak se na zvýšené poptávce projevuje nejasná situace kolem dodávek plynu z Ruska. „Obecně totiž také platí, že lidé začínají nakupovat, jakmile jdou teploty dolů hodně pod nulu,“ upřesnil zástupce firmy Unitherm.

Zástupce dalších uhelných skladů, kterých chtěl zůstat v anonymitě, uvedl, že v posledních letech průběžně přibývá lidí, kteří místo plynu využívají pro vytápění svých domků kotle na pevná paliva. „Ceny plynu šly v posledních letech nahoru. Lidé se opět vracejí k tuhým palivům. Vyjde je to levněji, i když je to náročnější na čas a údržbu. Kvůli omezení dodávek plynu z Ruska jsme ale zatím žádný nával nakupujících nezaznamenali,“ uvedl zástupce firmy.

V uhelných skladech Piskořová ve Frýdlantě nad Ostravicí šla poptávka po uhlí a koksu v posledních týdnech nahoru. „Prodáváme určitě více. Jak se na tom podepsala krize kolem plynu a jak prudké mrazy, které už trvají tři týdny, to si netroufám odhadnout,“ odpověděl zástupce uhelných skladů ve Frýdlantě nad Ostravicí.

Ve společnosti Mayr-Melnhof Holz Paskov v souvislosti s omezenou dodávkou plynu zvýšenou poptávku po peletách ani po dřevě na topení rovněž nezaznamenali. „Informace o omezení dodávek plynu je přeci jen ještě hodně čerstvá. Pokud by případná krize byla dlouhodobá a výrazně se projevila v cenách plynu, pak by taková reakce přijít mohla, zatím se však neprojevila. Dodávky pelet a dřeva ze společnosti směřují k velkoodběratelům, ani oni zatím nárůst poptávky nehlásí,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Lysá.