VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedení města zaskočila informace o prodeji Autopalu

Nový Jičín - Nic se neděje, žádný prodej se v této době nechystá, slyšel ještě nedávno z úst zástupců podniku Visteon-Autopal novojičínský starosta Jaroslav Dvořák. Jenže „tato doba“ je pryč a vše je jinak.

15.3.2012 12
SDÍLEJ:

Firma Visteon-Autopal. Ilustrační foto.Foto: Deník/Adam Knesl

O tom, že společnost Visteon, mezi jejíž divize patří také bývalý novojičínský Autopal, se chystá prodat mimo jiné i tento podnik, se po Novém Jičíně „šuškalo“ již před několika týdny. „Mluví se o tom, že nás mají koupit Indové. Prý by to ale mělo být až na podzim,“ svěřil se nedávno redakci Novojičínského deníku jeden ze zaměstnanců, který si však z obavy z možné ztráty zaměstnání nepřál uvedení jména.

Právě kvůli informacím, jež se objevily na veřejnosti, svolal zhruba před měsícem starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák schůzku s ředitelem společnosti Visteon-Autopal a výrobním ředitelem divize klimatizace pro Evropu Waltrem Thomasem a ředitelem pro vnější vztahy a legislativu společnosti Oldřichem Rybnikářem.

„Oni tenkrát tvrdili, že v současné době nic takového není, ale dnes už víme, že je. Je to trochu nepříjemná pravda,“ potvrdil pro Novojičínský deník Jaroslav Dvořák v reakci na skutečnost, že 12. března uzavřela společnost Visteon Corporation dohodu o prodeji divize světelné techniky indické společnosti Varroc Group za 92 milionů dolarů.

Indická společnost je celosvětovým dodavatelem automobilových komponentů. „Tato transakce umožní společnosti Visteon soustředit se na klíčové obchodní aktivity v oblasti klimatizace a elektroniky a na spolupráci s našimi joint ventures (podniky se společnou majetkovou účastí pozn. red.), u nichž se předpokládá ziskový růst a vedoucí postavení na trhu,“ uvedl v oficiální tiskové zprávě Donald J. Stebbins, předseda, výkonný ředitel a prezident společnosti Visteon.

„Součástí transakce jsou tři výrobní závody a jedno vývojové centrum v Novém Jičíně a v Rychvaldě, a dále jeden výrobní závod v Mexiku a Indii. Obě společnosti mají v úmyslu zahrnout do prodeje rovněž i podíl Visteonu v joint venture TYC se sídlem v Číně,“ doplnila informace tisková mluvčí společnosti Visteon-Autopal Veronika Prudilová a upřesnila, že z celkového počtu 4200 zaměstnanců pracujících v divizi světelné techniky je 2200 pracujících v podnicích v České republice.

Generální ředitel společnosti Varroc Group Tarang Jain prostřednictvím tiskové zprávy uvedl, že po dokončení transakce se s talentovanými pracovníky prodávané divize chtějí zaměřit na rozvoj, který je velmi důležitou součástí globálního podnikání indické společnosti s výhledem do budoucna. „Divize světelné techniky společnosti Visteon je úspěšná, má skvělé výrobky, technologie a dobré vztahy se zákazníky. Těšíme se,“ doplnil Tarang Jain.

Ani tyto oficiálně sdělené informace však novojičínského starostu Jaroslava Dvořáka příliš neuklidnily. „Chci se zástupci Visteonu vyvolat další jednání a rád bych také mluvil se zástupci té indické společnosti. Visteon-Autopal je zdejší největší zaměstnavatel a mohlo by se to dotknout mnoha lidí. Tak chceme vědět už teď, co se chystá,“ vysvětlil Jaroslav Dvořák s tím, že pokud by společnost naznačila zájem rozšířit svou výrobu, město je ochotno nabídnout jí potřebné pozemky a prostory. „Pro nás je zaměstnanost velice důležitá,“ zdůraznil Jaroslav Dvořák.

POSTŘEH: Slibem ještě nikdo nezarmoutil

Bylo by naivní čekat od vedení velkých, ale vlastně i malých, podniků, že vyklopí své plány jen tak na požádání. Naposledy se o tom přesvědčil novojičínský starosta Jaroslav Dvořák. Ujištění, že se v otázce prodeje Autopalu v této době nic nechystá, bylo pravdivé, neboť v té době seděli ti, kteří to vyřkli, na radnici, a tudíž nemohli být u podpisu dohody o prodeji.

Že bude za měsíc vše jinak? Kdo to mohl vědět? Novojičínský starosta a možná i část veřejnosti, které se tato záležitost dotýká, se mohou cítit poněkud podvedeni, z obecného hlediska se však nelze ani jednomu z aktérů divit, že jednal, jak jednal. Starosta měl prostě jen snahu zjistit, zda nehrozí další navýšení čísel týkajících se nezaměstnanosti, zástupci firmy zase hájili práva vlastníka.

Svět byznysu je tvrdý a chyby se neodpouštějí. Nezbývá, než jen věřit a doufat, že tato „popřená veselka“ nebude mít za následek snížení počtu členů nově vzniklé společné domácnosti. A dá se očekávat, že v tomto duchu se také ponesou první proklamace po „uzavření sňatku“. Slibem zkrátka nezarmoutíš…

Autor: Ivan Pavelek

15.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení