Požár oznámila na tísňovou linku hasičů sousedka kolem půl páté odpoledne. „Operační středisko hasičů ihned vyslalo na místo tři jednotky hasičů – jednotku Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Novém Jičíně a dvě jednotky dobrovolných hasičů z Bartošovic-Hukovic a Studénky,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Hasiči po příjezdu zjistili, že v domě hoří jeden z pokojů o rozměrech čytři krát čtyři metry a že je, stejně jako celý dům silně zakouřen. Vypnuli přívod elektrického proudu a pomocí vysokotlakého vodního proudu požár dostali pod kontrolu a uhasili během půlhodiny. Zasahovat museli v dýchací technice.

V té době již majitelů domu dýchal čistý vzduch a pomalu se vzpamatovával z šoku, který prožil. Ze spánku jej totiž probudilo teplo z ohně, jenž se postupně šířil po, posteli, na které usnul. Majitel nemeškal a z domu vyběhl, čímž si patrně zachránil život, neboť do sebe nevdechl kritické množství zplodin, vznikajících při hoření.

„Hasiči při zásahu rovněž vynesli ze sousedního pokoje tlakovou láhev s propan-butanem a zasažený pokoj odvětrávali pomocí přetlakové ventilace. Po lokalizaci požáru vynášeli doutnající nábytek a další vybavení pokoje ven a také dohašovali. Nakonec ještě prozkoumali celý dům včetně půdy a sklepních prostor pomocí termokamery. Místní hasiči zůstali po odjezdu jednotek z Nového Jičína a Studénky na místě na kontrolu požářiště,“ doplnil Kůdela s tím, že předběžně odhadnutá škoda činí 25 tisíc korun.

Moravskoslezští hasiči zaznamenali v posledních dvou letech tendenci k růstu počtu osob, usmrcených v souvislosti s požárem. Zatímco v letech 2004 až 2006 takto zahynulo v kraji vždy 12, respektive 13 osob, za rok 2007 to bylo 20 obětí a za loňský rok již 25 obětí požárů.

„Nejčastěji hoří v domácnostech a hlavní příčinou bývá nedbalost lidí. Rizikovou skupinou osob jsou zde zvláště senioři a také lidé, kteří usínají se zapálenou cigaretou po požití alkoholických nápojů,“ uzavřel Kůdela.