VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Demolice na Bazalech: světla na stadionu nadobro zhasnou

Nejeden fanoušek fotbalového Baníku nepochybně ucítí píchnutí u srdce. Stadion Bazaly v Ostravě už příští týden přijde o jednu ze svých dominant, čtyři železobetonové stožáry. Zkorodované a nestabilní sloupy s osvětlením půjdou k zemi.

26.8.2016
SDÍLEJ:

Světelné stožáry na Bazalech čeká demolice. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

V uplynulých dnech se osvětlení začalo rozebírat a dnes ze sloupů zmizí poslední kusy. 

„Co se týká samotných světel, ty by snad mohly jít do aukce pro fanoušky Baníku. Vypálily by se z nich řekněme určité tabulky, vše je jen otázka dohody. Jakmile budou světla ze stadionu pryč, dá se s nimi dělat téměř cokoliv," nasadil brouka do hlavy nejednomu baníkovci stavbyvedoucí Zdeněk Chrápek.

Světelné stožáry na Bazalech čeká demolice.

DEMOLICE

S ohledem na skutečnost, že ostravské Bazaly by měly být přebudovány na tréninkové centrum, nebudou již světelné stožáry potřeba a městu se do jejich opravy nevyplatí investovat. V příštím týdnu je proto čeká demolice, kterou obstará ostravská firma DAV (Demolice a výstavba).

„Stržení jednoho samotného stožáru by mělo zabrat nanejvýš den, všechno je to spíše o přípravě a logistice," říká stavbyvedoucí Zdeněk Chrápek s tím, že je ale zároveň potřeba brát v úvahu možné komplikace.

Jaké má na mysli?

„Problémový zřejmě bude dolní stožár u hodin, v jehož těsné blízkosti vede neviditelný paprsek nějaké datové sítě. V podmínkách je uvedeno, že tok signálu nesmíme ani částečně omezit, přitom vedení paprsku zřejmě bude kolidovat s ramenem jeřábu," konstatuje Chrápek, podle něhož bude ještě u tohoto stožáru potřeba zvážit použití jiné metody.

ŘADA NÁSTRAH

Kromě toho je potřeba vzít v potaz další omezení jako například povinnost nenarušit tréninkový plán hráčů, což v praxi znamená pracovat v době, kdy hráči netrénují. A to není vše.

„V případě, že bude pršet, se práce odloží. Když bude silný vítr, práce se odloží," jmenuje stavbyvedoucí Chrápek další možné komplikace.

„Je přesně stanoveno, jak silný vítr může foukat, aby se jeřáb nerozhoupal. Sloup má přibližně pětačtyřicet tun, náš nejmenší jeřáb jich bude mít sto. Hmotnost stožáru se s rostoucí výškou snižuje, takže nahoře není až tak těžký, zato špatně dostupný."

Datum 30. května 2015 a závěrečné utkání sezony s pražskou Duklou se zapíše do historie Baníku jako poslední ligový zápas na Bazalech.
Datum 30. května 2015 a závěrečné utkání sezony s pražskou Duklou se zapíše do historie Baníku jako poslední ligový zápas na Bazalech. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

PROVEDOU TO HOROLEZCI

Jak tedy budou práce na strhávání světelných stožárů vypadat? S demolicí se ve středu začne u spodního stožáru, který je blíže zatáčce.

„Stožár zřejmě rozřežeme na čtyři díly a sundáme jeřábem. S horními sloupy ve svazích, které jsou o patnáct metrů nižší, to bude jednodušší. Na druhou stranu bude v té šikmině potřeba vytvořit vodorovné podloží. Na sloupech budou pracovat dva lidé, palič a asistent," informuje Zdeněk Chrápek z Demolic a výstavby. Práce budou provádět specializovaní horolezci se zkušeností s pálením.

„Vyučit někoho k práci v těchto výškách by bylo složité a i z bezpečnostních důvodu je lepší zaměstnat někoho s dlouhodobou zkušeností. Přece jen se umějí vázat a jistit, není to jen o tom mít odvahu," dodává.

Světelné stožáry byly na Bazalech nainstalovány v roce 1973, 14 let po jejich otevření. Spodní dva sloupy měří 52 metrů, vrchní, které se nacházejí ve svažitém terénu nad ochozy, 37 metrů. Po stržení budou kusy stožárů dále porcovány a odváženy do sběrny.


Autor: Petr Jiříček

26.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení