VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči potvrzují: Lidé se vrací k tuhým palivům

frýdek-Místek - Začínají přicházet chladné dny spolu s mrazivými rány, což mnoho z nás vede k zahájení topné sezony. Ale lidé by se měli mít na pozoru. Více k tomu prozradila Petra Růžičková z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje – územního odboru Frýdek-Místek.

14.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Luboš Fiala

Topí hodně domácností tuhými palivy?
Ceny elektřiny a plynu rok od roku stoupají a s nimi rostou i účty za teplo. Stále více domácností se proto vrací k topení tuhými palivy. Moderní trendem se stala instalace krbových vložek a kamen. V počátku letošního roku byl nárůst tohoto typu vytápění ještě více umocněn panujícími klimatickými podmínkami a s tím rostlo i nebezpečí vzniku požárů.

Co by lidé před topnou sezonou měli pro svou bezpečnost udělat?
Zásady požární bezpečnosti při provozu komínů a spotřebičů paliv jsou obsaženy v nařízení vlády o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, které nabylo účinnosti 1. ledna 2011. Před samotným topením nebo po každé stavební úpravě komína, před výměnou nebo novou instalací spotřebiče i po komínovém požáru je povinností majitele nemovitosti zajistit revizi spalinové cesty, kterou provádí odborně způsobilý člověk, který je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví – to je kominík.

Jak často by lidé měli čistit spalinové cesty, což jsou komíny a kouřovody?
Majitel nemovitosti je povinen zajistit vyčištění spalinové cesty u spotřebičů na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW při celoročním provozu třikrát ročně a při sezonním provozu dvakrát ročně. Nejlépe před a po skončení topné sezony. U zmíněných spotřebičů lze provádět čištění spalinové cesty svépomocí, přesto je lepší spolehnout se na kominíky. Při čištění se zejména odstraňují saze, nečistoty a kondenzáty nahromaděné ve spalinové cestě.

Existují ještě nějaké další povinnosti?
U spotřebičů na pevná paliva je povinností zajistit kontrolu spalinové cesty, a to jednou ročně, kterou rovněž provádí kominík. Při kontrole se například posuzuje bezpečné umístění hořlavé stavební konstrukce, materiálu a předmětu ve vztahu ke konstrukčnímu provedení spalinové cesty a připojeného spotřebiče paliv, kontrola prostupů spalinové cesty stavebními konstrukcemi, půdním prostorem nebo střechou a vůbec posouzení stavebně technického stavu spalinové cesty. O provedené revizi, čištění nebo kontrole spalinové cesty musí kominík vyhotovit písemnou zprávu.

Autor: Tomáš Machálek

14.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení