VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Havířovští mají nové dopravní hřiště

Velké dopravní hřiště s mnoha prvky reálného provozu bylo otevřeno v úterý odpoledne u Ostravské ulice v Havířově-Šumbarku.

9.7.2015
SDÍLEJ:

Dopravní hřiště v Havířově. Foto: Deník/Libor Běčák

Přestože některé drobné vybavení ještě schází, hřiště je hotovo a může začít sloužit školám i veřejnosti. Oficiálně bude hřiště zpřístupněno 15. července. Provoz bude zajišťovat Správa sportovních a rekreačních zařízení.

„Okamžitě po kolaudaci bude hřiště zprovozněno. Provoz bude celotýdenní. Předpokládáme, že školy budou mít zájem o dopolední využití, odpoledne a o víkendech bude přístupné veřejnosti. Nejmenším dětem kola půjčíme, starší si přijedou na svých. V provozní době bude v zařízení správce. K dovybavení hřiště ještě doplníme stojany na kola, lavičky pro odpočinutí návštěvníků nebo nápojový automat," vysvětlil ředitel městské společnosti Václav Wicher.

Hřiště bylo vybudováno na ploše, která dříve sloužila jako depo závodních strojů automobilových závodů Havířov - Šenov, jako autoburza a v poslední době na ní byla motokárová trať. Tra je nyní přesunuta opodál.

Pro stavbu hřiště město počítalo s částkou až 20 milionů korun. V soutěži firem se však podařilo částku snížit téměř o pět milionů. Většinu navíc pokryje evropská dotace. „Z celé vynaložené částky se nám 85 procent podařilo pokrýt dotací," řekl hospodářský náměstek primátora Ivan Bureš.

Přestože je hřiště poměrně rozsáhlé, stále je to jen napodobenina a nelze od něj očekávat úplně reálnou podobu dopravní situace. K výuce však nabízí mnoho důležitých situací pro chodce, cyklisty i řidiče motorových vozidel.

Hřiště obsahuje chodníky, cyklostezky, přechody pro chodce, klasické křižovatky bez značení, se značením i pro řízení policistou. Nechybí křižovatka se semafory, malá okružní křižovatka a železniční přejezd se světelnou signalizací. Dopravní situace pamatuje také na jednosměrné ulice, zákazy vjezdu, parkoviště, krajnice či připojovací pruhy.

Potřebná dopravní výuka

Nové výukové centrum chválil primátor Havířova Daniel Pawlas: „Vybudovat dopravní hřiště na takové úrovni byl dobrý počin. Zvláště u dětí je kvalitní dopravní výuka nutná."

Podle názoru prvních návštěvníků při slavnostním otevření je hřiště až přeznačkováno, ale také navrhovali, že by mohlo obsahovat ještě například situaci, kdy cyklisté mohou vjíždět v protisměru do jednosměrky, protože takových situací ve městech přibývá.
K výuce však bude sloužit také učebna v provozní budově. Tam je také sociální zázemí a garáž se zaparkovanými koloběžkami a jízdními koly pro výuku předškoláků a školáků.

Spokojení jsou také policisté, kteří vědí, jak to na silnicích vypadá a denně řeší dopravní nehody. Na hřiště se přišli podívat zástupci obvodních oddělení i dopravní policie. „My jako policisté samozřejmě nové dopravní hřiště vítáme. Malé děti se tady naučí základy, a ti starší, včetně dospělých, si mohou své vědomosti bezpečně opakovat," připomněl policejní mluvčí a preventista Miroslav Kolátek.

„Zcela jistě najdeme způsob, jak hřiště využít i v nějakém našem preventivním programu pro děti. Už v minulosti jsme využívali menší dopravní hřiště v centru města," reagoval zástupce ředitele městské policie Daneš Skulina.

Nevhodné místo

Kritikům se nelíbí, že hřiště je v nevhodné lokalitě. Vytýkají blízkost frekventované silnice a prašného provozu betonárny. Nelíbí se jim ani to, že návštěvníci na kolech se na hřiště musí dopravit po silnici v hustém provozu a pěší to mají daleko od zastávky MHD.

Radnice argumentuje, že ve městě není jiný vhodný prostor a pro školy zajistí autobusovou dopravu, podobně, jako je dopravuje na bazén k výuce plavání.

Autor: Libor Běčák

Místo události:
9.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

GABRIEL NOVÁK, Rožnov pod Radhoštěm, nar. 4. 9. 2017, 46 cm, 2,93 kg. Nemocnice Nový Jičín.
10

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Rozvodněná řeka Ostravice v Ostravě, 22. zaží 2017.
AKTUALIZOVÁNO
14

Situace na vodních tocích se uklidňuje, hladiny začínají klesat

Nemocnice má nové monitory dechu. Peníze na ně daly místní firmy

Životně důležité přístroje pro sledování dechu čerstvě narozených dětí získalo dětské oddělení Nemocnice Nový Jičín darem.

Poběží pro dobrou věc

Už potřetí se v sobotu 23. září ve Starém Jičíně uskuteční charitativní akce Večerní běh pro Světlušku na hrad, jejímž cílem je pomoci nevidomým dětem.

Odvážlivci v Kopřivnici budou o víkendu zdolávat Mount Everest

Vyzkoušet si zdolat převýšení 8 848 metrů budou mít zájemci možnost už o tomto víkendu v Kopřivnici na lyžařské sjezdovce Červený kámen.

Krajská liga: Studénka nemá (zatím) kde hrát, béčko Nového Jičína sází na mládí

Letošní ročník Krajské hokejové ligy, která startuje již tento pátek, slibuje atraktivní podívanou. Soutěž se totiž rozrostla na 10 účastníků, když osmičku týmů z loňské sezony doplnily B týmy Frýdku-Místku a Poruby. Právě rezerva Poruby má v kádru například brankářku Kláru Peslarovou či zkušeného Davida Iláše, jenž po uplynulé sezoně skončil v druholigovém Novém Jičíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení