S projektem, který zprostředkovává komunikaci mezi řidiči a silničáři, již od jeho počátku spolupracuje také Správa silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK).

Té se už od začátku projektu podařilo opravit 54 procent úseků, o kterých informovali sami řidiči. Což je o devět procent více, než je republikový průměr.

Polovina opravena

„Takovýto způsob komunikace s veřejností oceňujeme, neboť nám podněty motoristů usnadňují práci. Sledování serveru se stalo součástí naší každodenní práce," uvedl Milan Novák, technický náměstek SSMSK, která v letech 2012 a 2013 získala ocenění jako nejaktivnější kraj.

Doposud tak lidé na serveru upozornili na 365 výtluků v Moravskoslezském kraji, 196 z nich již bylo opraveno a 169 na opravu čeká.

O tom, že není v mnoha případech snadné na podněty ihned reagovat, informovala mluvčí SSMSK Šárka Vlčková.

Odměna

„Nahlášená místa vždy okamžitě prověřujeme. Může se ale stát, že některé opravy zdržují majetkové spory, jelikož opravu silnice má na starosti její správce, a tím může být třeba město, obec nebo i soukromník," upozornila mluvčí a dodala, že prostřednictvím serveru i zpětně informují řidiče.

„Snažíme se na podněty reagovat. Například informujeme, že už byl úsek opraven nebo že je již oprava naplánovaná," upřesnila mluvčí.

Jako motivace pro řidiče i silničáře slouží finanční odměny, které tvůrci projektu nabízí za aktivitu. Ocenění každoročně získají jak nejaktivnější uživatelé portálu, tak silničáři, kteří na podněty v databázi dokážou nejrychleji reagovat, a zároveň opraví největší počet nahlášených výtluků.

Tento týden navíc organizátoři projektu zahájili anketu s názvem Nejhorší díra republiky. Řidiči v ní mohou až do 27. července hlasovat o nejnebezpečnějším úseku na českých silnicích. Upozornit na nebezpečný výmol a získat více informací o projektu můžete na internetové stránce www.vymoly.cz.

Markéta Jarmarová