A pokud třeba oslovená nebo oslovený, kteří přišli na hřbitov zavzpomínat na své blízké, nakonec na nabídku kývnou, mají podvodníci skoro vyhráno.

Vedoucí oddělení hřbitovní správy ve Slezské Ostravě Nataša Lukášová Deníku potvrdila, že případy, kde se na hřbitově objevují falešní kameníci, zaznamenávají letos ve zvýšené míře.

„Máme informace od nájemců hrobů, že byli osloveni s nabídkou různých kamenických prací přímo v areálu hřbitova. V našem areálu je i ostraha, zajišťujeme také nonstop službu, procházejí tudy hlídky městské policie, přesto těch případů hlavně letos v létě přibylo. A to poměrně výrazně," sdělila Nataša Lukášová.

Jak dodala, falešní kameníci si často vybírají třeba starší ženy, které bývají důvěřivější, a tak často slibům, že jim hrob levně opraví či provedou různé další práce, uvěří. V důsledku ale místo toho o peníze přijdou. To v případě, pokud falešnému kameníkovi dají zálohu předem. Případně zaplatí za práci daleko více peněz, než by si naúčtoval poctivý kameník.

Umějí získat důvěru

Obdobné zkušenosti mají na hřbitově v Ostravě-Vítkovicích. Podle správkyně hřbitova Šárky Hartmanové se pokoušejí vymámit z lidí peníze takzvaní čističi, kteří nabízejí lidem vyčištění náhrobku.

„Náhrobek omyjí vapkou. Co jsem zaslechla, účtovali si dříve kolem šesti stovek, teď už ale někdy požadují za tuto práci i tisíc korun. Na první pohled se sice laikovi může zdát, že svou práci odvedli dobře, ale opak je pravda. Po dvou měsících vypadá náhrobek stejně jako před čištěním. Někdy se také stane, že čističi neodborným zásahem náhrobek poškodí a způsobí tím nevratnou škodu," uvedla Šárka Hartmanová.

Občas hrob i nevratně poškodí

Na samotné kamenické práce si podle ní čističi netroufají. „Tady se pokoušejí prosadit další podvodníci. Ti už mají sice povědomí o oboru, ale nejsou vyučení a podle toho jejich práce i vypadá. Tady už mohou bohužel lidé přijít o více než tisícikorunu.

Falešní kameníci například nabídnou, že náhrobek opraví či dokonce postaví nový.

„To už si pak účtují i částky v řádech desítek tisíc korun. Pokud jim člověk dá předem zálohu, takového kameníka už většinou podruhé neuvidí. Pokud zaplatí až poté, co falešný kameník odvede svou práci, nájemce hrobu také ještě nemá vyhráno. Často se totiž stává, že falešní kameníci při opravě hrob poškodí," dodalaŠárka Hartmanová.

V ostravském kamenictví, které sídlí ve stálé provozovně přímo v areálu jednoho z ostravských hřbitovů, se často setkávají s tím, že se na ně obracejí právě lidé, kterým falešní kameníci hroby poškodili a oni si nevědí nyní rady.

„To třeba tehdy, když falešní kameníci obrousí náhrobek tak špatně, že se z něj začnou drolit kamínky. Pak už bývá oprava velmi složitá, někdy už je nemožná," uvedla pracovnice kamenictví sídlícího v areálu hřbitova.

Komu opravu náhrobku svěřit?

Správci hřbitovů i odborníci z oboru radí lidem, aby byli při návštěvách hřbitovů obezřetní. Hlavně pak v případech, kdy je někdo osloví s nabídkou práce přímo v areálu hřbitova.

„Rozhodně se vyplatí neukvapit se a hlavně nedávat nikomu peníze předem. A pokud člověk skutečně potřebuje, aby hrob, o který se stará, doznal změn, měl by se raději obrátit na kameníky, kteří mají své stálé sídlo," upozornila vedoucí oddělení hřbitovní správy ve Slezské Ostravě Nataša Lukášová.

CO DĚLAT, KDYŽ VÁS OSLOVÍ NA HŘBITOVĚ KAMENÍK?

Už 2. listopadu budeme vzpomínat na zesnulé. Obránci spotřebitelů, správci hřbitovů i další proto radí zejména starším lidem, aby byli velmi obezřetní zvláště v případech, kdy je kameník sám osloví z vlastní iniciativy přímo na hřbitově.

Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska vydalo i doporučení, jak by lidé měli postupovat, aby si vybrali dobrého kameníka.

Doporučení: > Vybírejme pouze ze zavedených a známých firem. Zeptejme se ve svém okolí na reference (sousedé, přátelé či známí).

> Požádejme několik kamenictví o jejich nabídku, neváhejme přitom navštívit jejich provozovnu nebo dílnu. Tato zkušenost mnohé napoví. Pozor, nabídky se zpravidla liší nejen cenou, ale také termínem zhotovení, výběrem a kvalitou kamene, nebo zpracováním náhrobku, a poskytnutou zárukou. Nabídky je proto nutné pečlivě porovnávat z více hledisek a teprve potom oslovit vybrané kamenictví. Nerozhodujme se pouze na základě ceny.

> Výroba nového pomníku není levnou záležitostí. Vždy je nutné trvat na podrobné písemné smlouvě, která bude obsahovat minimálně: místo stavby náhrobku, vybraný druh a barvu kamene, nákres s rozměry náhrobku, nápis a jeho barvu, velikost a druh písma, a samozřejmě objednaný text, termín dodání a celkovou cenu, s vyznačením poskytnuté záruky.

> Případnou zálohu doporučujeme předávat pouze osobně v provozovně zavedené firmy odpovědnému pracovníkovi a pouze oproti řádnému dokladu.