Když se včera přijel podívat na požárem zničený Libušín, jenom těžko hledal slova.

„Je to tragédie, neskutečná tragédie. Když jsem to v pondělí viděl v televizi, když to v pět hodin ráno vysílali poprvé, říkal jsem si, to není snad ani možné," kroutil hlavou jednatel firmy Vlastimil Škarpa.

Jeho firma v letech 1999 až 2003 pracovala na rekonstrukci hotelu Maměnka. „Při té příležitosti jsme dělali také nějaké práce na Libušíně, v části nad jídelnou, a podíleli se na zařizování interiéru Libušína. Bohužel právě těch částí, které už dneska nejsou," řekl Vlastimil Škarpa.

Zůstal však optimistou. Podle jeho slov jsou dnešní řemeslníci schopní původní stavbu obnovit. „Osobně jsem už poslal peníze také do vyhlášené sbírky," dodal muž. Vyhořelý Libušín si ve středu odpoledne převzali od hasičů a policistů pracovníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které stavby spravuje.

Nyní se snaží zachránit doslova, co se dá. Oproti původnímu předpokladu proto upustili i od stržení stavby, která má narušenou statiku. „Původně jsme se domlouvali, že budovu strhneme, protože je skutečně ve špatném stavu," nastínil technický náměstek rožnovského skanzenu Milan Gesierich.

„Nicméně jsme se ve vedení muzea a s pracovníky odborného útvaru dohodli, že bychom chtěli sejmout a použít veškeré prvky, u kterých je to ještě možné," vysvětlil. Dodal, že k celkové obnově Libušína bude určitě potřeba zpracovat kompletní novou projektovou dokumentaci.

Objekt vyhořelého Libušína se stabilizuje

Dělníci proto nyní objekt podle instrukcí statika stabilizují, aby nehrozilo zřícení. Nakloněný je například komín, také některé trámy visí doslova na vlásku. „Specializovaná firma proto stavbu nejprve podepře a stabilizuje ocelovým lešením, aby nám to nespadlo. Poté vybuduje provizorní nadstřešení, aby do stavby nepršelo či nesněžilo," vysvětlil statik Josef Pacula.

Podle jeho slov se jedná především o historicky nejcennější jídelnu, jejíž interiér byl vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše, a která byla ničivým požárem zasažena nejvíce. „Souběžně při vyklízení sutin z objektu probíhá a bude probíhat podrobný průzkum a dokumentace jednotlivých dílčích ohořelých prvků," doplnil ředitel rožnovského skanzenu Jindřich Ondruš.

Podle něj se z levé části stavby, takzvané Staré Pustevny, s největší pravděpodobností podaří zachránit část vybavení a další prvky. „Tyto budou převezeny do prostor muzea v Rožnově pod Radhoštěm či depozitáře ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ještě nás čeká jednání s pojišťovnou v celé záležitosti," uvedl Jindřich Ondruš. Mezitím pokračuje také policejní vyšetřování ničivého požáru. Podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové však prozatím není v případu nic nového. „Stále pracujeme se třemi verzemi nedbalost, úmysl či technická závada," řekla včera Jana Macalíková.