VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miloš Zeman pro Deník: Čínské investice zamíří i k vám

/ROZHOVOR/ Po třech dnech ve čtvrtek odpoledne zakončil v zámku Kunín na Novojičínsku svou návštěvu Moravskoslezského kraje prezident Miloš Zeman. Během nich navštívil řadu měst, podniků, ale také se setkával s lidmi.

25.9.2015
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

„Je to kraj, který jsem projezdil nejvíce ze všech krajů, a znám tady doslova každou vesnici," řekl Miloš Zeman v exkluzivním rozhovoru pro Deník, na který si i přes svůj nabitý program na závěr své cesty udělal čas.

Napříč městy Moravskoslezského kraje jste s lidmi debatoval především o současné uprchlické krizi. Je podle vás nějaké východisko z této situace?

Setrvávám stále na svém názoru, který jsem shrnul do tří vět. Za prvé. Nikdo vás sem nezval. Za druhé. Když už jste tady, chovejte se podle našich pravidel, stejně jako my se chováme podle vašich pravidel, když jsme na návštěvě ve vaší zemi. Věta třetí. Když se vám to nelíbí, jděte pryč.

Proč k této krizi podle vás vůbec došlo?

Především si nemyslím, že jedinou příčinou jsou občanské války, ať už v Sýrii, v Iráku nebo Libyi. Je to bezesporu jedna z příčin, ale musíme se zeptat, proč najednou začalo stěhování národů z Pákistánu, z Kosova, ze Senegalu, Eritrei a z dalších zemí, když před tím nic takového nebylo a občanské války tohoto typu tam nejsou. Já si myslím, že je to způsobeno jakýmsi pašeráckým gangem, který roztrušuje, že je v Evropě ráj, že tam létají pečení holubi do úst, že každý tam může žít na sociálních dávkách a nemusí pracovat, což bohužel je někdy pravda i u nás, natož v zemích s vyšší životní úrovní. No, a tato propaganda vede k tomu, že pašeráci lidí inkasují obrovské částky za přepravu lidí z Afriky na evropský kontinent. Nu, a tito lidé sem budou zvát své příbuzné, své známe. A tak ta migrační vlna, i když možná v zimě trochu upadne, bude postupně zesilovat, a tím tady, pokud se tomu evropské vlády nedokáží postavit, budou vznikat sociálně vyloučené zóny, ghetta a poroste etnická nevraživost, které jsme se až dosud v zásadě dokázali vyhnout.

Navštívil jste obec Vyšní Lhoty, kde je uprchlický tábor, setkal jste se s tamním vedením, o čem jste diskutovali?

Především o tom, jak oni sami pociťují toto detenční zařízení. Paní starostka i ostatní zastupitelé mi říkali, že pro obec to znamená katastrofu, protože není nikdo, kdo by byl ochoten se tam přistěhovat. Mnozí se naopak odstěhovávají. Kvůli tomu se zastavila úplně nová výstavba v obci a výrazně klesly ceny pozemků, ceny nemovitostí. Prestiž obce utrpěla i jako rekreačního střediska, třebaže je ve velice krásné přírodní oblasti.

Ve středu jsme se v Třineckých železárnách dozvěděli, že jste pomohl společnosti k uzavření kontraktu za 15 miliard korun, jak to ale je s příchodem investorů do průmyslových zón Moravskoslezského kraje? Hodně se teď mluví o Číně rýsuje se třeba z této strany nějaká investice?

Já sám sebe pokládám za vrátného, který otevírá dveře podnikatelům, ale jestli ti podnikatelé těmi dveřmi vstoupí nebo nevstoupí, to už záleží na nich. Věřím, že čínské investice zamíří i do Moravskoslezského kraje, protože se připravuje další investiční vlna v rozsahu větším než dosavadních deseti miliard. V listopadu bude na hradě druhé česko-čínské investiční fórum, kde by se tato druhá vlna měla připravit, takže pan hejtman Novák aby už pomalu připravoval další průmyslovou zónu.

Nedávno se na svět dostala informace o tom, že právě Číňané mají zájem o Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Můžete tuto informaci potvrdit?

Dokud není uzavřena dohoda a není ruka v rukávě, zásadně nepotvrzuji předběžné dohody.

V posledních měsících se také řeší spor o prodej pozemků pro stavbu průmyslové zóny Nad Barborou na Karvinsku. Jaký je váš názor na tuto situaci?

Chápu, že lidem vadí, že by se dalo dalších dvě stě milionů korun panu Bakalovi, já jsem o tom diskutoval s několika lidmi, kde se zvažovala i průmyslová zóna v Dolní Lutyni, ale jak mě informoval pan hejtman, riziko této zóny je v tom, že je v záplavové oblasti. Pro mne ideální řešení by spočívalo v tom, že pokud by pan Bakala byl obžalován, pokud by soud vynesl rozsudek a pokud by součástí toho rozsudku jako vedlejší trest bylo i zabavení majetku, no tak v tom případě by ten problém s těmi dvěma sty miliony korun jaksi odpadl.

Navštívil jste Moravskoslezský kraj už potřetí, jaký k němu máte vztah?

Je to kraj, který jsem projezdil nejvíce ze všech krajů, a znám tady doslova každou vesnici. Dokonce i v tom Jablunkově, kde jsem byl předevčírem, jsem byl před tím, i když nikoliv jako prezident. Důvod je jednoduchý, já jsem tady dvakrát kandidoval. V roce 1996 a 1998. Vedl jsem velmi intenzivní volební kampaň s autobusem Zemák, kterým jsem projel každou obec. No a dokonce tehdy vznikla anekdota, která říkala: Naše obec nemá žádné spojení veřejnou dopravou, jenom jednou za čtyři roky tady přijede Zemák.

Změnilo se tady podle vás něco? Je něco, co vás překvapilo?

Překvapilo, a to právě včera. Já jsem poslouchal nového ředitele vojenských opraven (VOP CZ pozn. red.), co všechno dělají. Tu T72, tu Pandury a tu něco jiného. Pořád jsem tak váhavě kroutil hlavou a najednou jsem zbystřil, když začal mluvit o tom, že už mají vyvinuté detenční zařízení pro ochranu státních hranic. Tak jsem pak na besedě se zaměstnanci říkal: Výborně, tohle je daleko lepší než žiletkový plot a myslím si, že máte zajištěný dlouhodobý výrobní program.

Autor: Martina Gembíková

25.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení