VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mohou být zneužity osobní údaje nájemníků?

Bývalý jednatel Městské realitní agentury (MRA) měl umožnit přístup cizí firmy k citlivým osobním údajům zaměstnanců a nájemníků. Případ vyšetřuje Úřad pro ochranu osobních údajů.

30.7.2017
SDÍLEJ:

Městská realitní agentura Havířov. Foto: Deník/Libor Běčák

Oznámení podal šéf odborové organizace MRA Richard Kula. Ten má podezření, že by mohlo dojít ke zneužití osobních údajů nájemníků.

„Jednatel společnosti MRA přivedl do firmy pracovníky brněnské společnosti s tím, že tito mají provést interní audit výpočetní techniky. Bez mého vědomí a v mé nepřítomnosti byli tito vpuštěni do mé kanceláře a do serverovny, kde se snažili dostat se k datům na serverech a ve firemních počítačích. Krom toho provedli scan u dalších asi 10 zaměstnanců. Na příkaz jednatele MRA jsem jim následně předal administrátorská hesla k serverům. Jako zodpovědné osoby za bezpečnost dat jsme s kolegyní nebyli zpraveni o důvodu kontroly, rozsahu kontroly a způsobu manipulace se získanými daty - nic nebylo protokolárně podchyceno. Pracovníci brněnské firmy vytvořili kopie disků v jednotlivých počítačích několika zaměstnanců a především kopie veškerých dat na serverech společnosti. Tyto kopie pak odnesli mimo naší firmu k nějakému dalšímu zpracování,“ uvedl Kula.

Zda ÚOOÚ pochybné nakládání s daty potvrdí, to ukáže až výsledek vyšetřování. Odborář Kula však má obavy, aby do té doby nebyly osobní údaje vynesené z firmy zneužity.

„Vzhledem k obsahu zkopírovaných dat mají nyní přístup k databázím, které obsahují osobní údaje všech zaměstnanců společnosti z databáze mzdového systému v rozsahu: Jméno, příjmení, rodné číslo/datum narození, číslo bankovního účtu, adresa trvalého bydliště, výše mzdy, atd. Dále mají databázi asi 8000 nájemníků bytů vlastněných Statutárním městem Havířov, a to v rozsahu: adresa, datum narození, rodné číslo, výše nájmu, e-mailová adresa, případná výše dluhu vůči Statutárnímu městu Havířov a včetně osobních dat rodinných příslušníků,“ dodal Kula.

MRA je v současné době pod drobnohledem radnice. Město se snaží ve své firmě nastolit pořádek. Proběhla výměna jednatelů a aktuálně se vybírá nový ředitel. O možném úniku dat však zástupci vedení města neví. „Vedení města nemá zatím o úniku osobních údajů z databáze MRA žádné informace,“ odpověděla na dotaz Deníku mluvčí magistrátu Jana Dybová.

Autor: Libor Běčák

30.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení