VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravskoslezský kraj podpoří nízkoemisní dopravu

„Během tohoto roku hodláme vybudovat 22 až 25 plnících stanic. CNG je palivo budoucnosti," řekl generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík.

15.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Kucej Miroslav

Stlačený zemní plyn (CNG) se stále více využívá jak v osobní, tak i ve veřejné dopravě. Jen za loňský rok se počet vozidel na tento pohon v Česku zvýšil o padesát procent. Moravskoslezský kraj není žádnou výjimkou. Problémem však je stále chybějící síť plnících stanic. To by se však mělo změnit již v průběhu letošního roku. Hejtman Miroslav Novák za Moravskoslezský kraj a generální ředitel Jan Světlík za společnost Vítkovice, a. s., totiž včera podepsali memorandum o spolupráci v oblasti rozvoje nízkoemisních druhů dopravy.

„Propagováním a využíváním vozidel na CNG můžeme přispět ke zlepšení kvality ovzduší, a tím i životních podmínek občanů. Vozidla na zemní plyn totiž produkují výrazně méně škodlivin než ta s klasickým pohonem," řekl krajský hejtman Miroslav Novák s tím, že Moravskoslezský kraj bude se strojírenským holdingem Vítkovice spolupracovat při propagaci nízkoemisních způsobů dopravy a podpoří společnost Vítkovice v budování sítě plnících stanic stlačeného zemního plynu.

Vítkovice využívají CNG, kterým pohání více než 400 svých vozidel, a to jak osobních, tak i nákladních automobilů, lokomotiv či vysokozdvižných vozíků. Současně také vyvíjí nové způsoby využití, například mobilní plnící stanice, kontejnery pro skladování, virtuální plynovody či výkonnější lokomotivy poháněné CNG. „Letos jsme poprvé prodali více než milion kubíků plynu. Je vidět, že trh s tímto palivem roste. Během tohoto roku hodláme celkově vybudovat 22 až 25 plnících stanic. CNG je palivo budoucnosti," řekl Jan Světlík.

„Memorandum považuji za krok správným směrem, protože pokud jde o emise z dopravy, které v některých místech kraje tvoří až 80 procent znečištění, může rozvoj dopravy na CNG současnou situaci výrazně zlepšit," řekl náměstek hejtmana pro životní prostřední Daniel Havlík.

Lukáš Balabán

Autor: Redakce

15.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení