Razie se uskutečnily v Moravskoslezském kraji, Olomouckém kraji, kraji Vysočina, v Brně a v Praze. O podrobnostech na sebe navazujících případů s krycími názvy Tablet a Dam ve čtvrtek informovali zástupci protikorupční policie.

Podle detektivů šlo o dobře propracovaný řetězec uměle vytvořených firem s nastrčenými bílými koňmi. Organizátoři ze zemí Evropské unie – například Německa a Slovenska – v cenách bez DPH dováželi elektroniku. Zboží bylo později vyvezeno do zahraničí mimo Evropskou unii a poslední firma žádala odpočet DPH.

Jak to fungovalo

„Trestná činnost měla spočívat v pořízení a dovozu spotřební elektroniky, zejména mobilních telefonů a tabletů v cenách bez DPH ze zemí EU prostřednictvím uměle vytvořených nekontaktních obchodních společností, které měli ovládat organizátoři trestné činnosti prostřednictvím nastrčených osob. Zboží mělo být následně přeprodáváno v rámci řetězce obchodních společností, jejichž jednatele měli tvořit takzvaní bílí koně. Povinnost odvést daň na vstupu tak měla být přenesena na nastrčenou společnost v pozici pořizovatele zboží. Po několika přeprodejích s navýšením ceny zboží měla být elektronika vyvezena do zahraničí mimo EU, kdy konečný vývozce si měl nárokovat osvobození od daně a čerpat nadměrné odpočty DPH," popsal celý mechanizmus mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Policie se daňovými úniky začala zabývat po upozornění Finanční správy ČR, která zjistila určité nesrovnalosti. Vyšetřování trvalo zhruba rok. „Na případ upozornila a v rámci prověřování s kriminalisty aktivně spolupracovala Finanční správa ČR. Ve společném pracovním týmu působili i pracovníci Generálního ředitelství cel. Rovněž se podílel Finančně analytický útvar Ministerstva financí," dodal Ibehej.

Razie

Tento týden policie na celém území České republiky zadržela devatenáct lidí. Čtrnáct z nich skončilo ve vazbě. Kriminalisté provedli desítky prohlídek bytů, domů a kanceláří, a to zejména v Moravskoslezském kraji, Olomouckém kraji, kraji Vysočina, v Brně a v Praze. „Další domovní prohlídky byly na základě právní pomoci provedeny na Slovensku a v Polsku. Nasazeno bylo více než 600 policistů, a to nejen z našeho útvaru, ale i z Útvaru rychlého nasazení a většiny krajských policejních ředitelství včetně zásahových jednotek. Svým rozsahem se tak jednalo o jeden z největších případů v historii Policie České republiky," řekl Ibehej

Všech 19 zadržených podnikatelů a bílých koní je obviněno ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. „Třináct obviněných je stíháno jako organizovaná zločinecká skupina. Dva obvinění jsou občané Polské republiky," doplnil Ibehej.

Kriminalisté ve spolupráci s Vrchními státními zastupitelstvími v Praze a Olomouci zajistili obviněným sedmnáct nemovitostí v hodnotě přibližně 120 milionů korun. Došlo také k zablokování peněz na bankovních účtech.

Celková škoda byla předběžně vyčíslena na půl miliardy korun.