VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náklady uspořené za provoz věnujeme pojištěncům a na lepší servis pro lékaře

Ostrava - Říká v rozhovoru pro Deník Aleš Zbožínek, ředitel Regionální pobočky VZP Ostrava, která je pobočkou pro Zlínský, Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

11.10.2012
SDÍLEJ:

Aleš ZbožínekFoto: archiv

Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se v polovině letošního roku uskutečnila jedna z největších organizačních a procesních změn v její historii. Na to, jak se tyto změny odrazí ve fungování pojišťovny v Moravskoslezském kraji, jsme se zeptali ředitele pobočky Aleše Zbožínka.

„Naše pojištěnce, smluvní zdravotnická zařízení i lékaře mohu ujistit, že tato zásadní organizační změna souvisí se snahou VZP být efektivnější. Cílem je, aby fungovala s nižšími provozními náklady a takto uspořené prostředky věnovat na služby pojištěncům a lepší servis lékařům. Jak se říkává, za méně peněz chceme nabídnout více muziky," říká v úvodu Aleš Zbožínek.

Jak se tedy změny dotknou fungování pojišťovny?

Došlo ke sloučení bývalých krajských poboček do jedné, do Regionální pobočky Ostrava, pobočky pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj. Ředitelství regionální pobočky zůstalo v Ostravě. Podstata změny se odehrává především uvnitř pojišťovny. Řada procesů a činností se zcentralizovala a zjednodušila jak na celorepublikové, tak i regionální úrovni. Byly odstraněny duplicity a došlo ke snížení počtu zaměstnanců. Tím se sníží i provozní náklady. Jak jsem už uvedl, ušetřené peníze můžeme použít na jiné, případně lepší služby klientům.

Když se mluví o šetření, mohou se objevit obavy, zda nedojde k omezení služeb pro pojištěnce. Třeba k zavírání některých klientských pracovišť.

Takové obavy nejsou namístě, rušení nebo omezování klientských pracovišť nehrozí. Svým pojištěncům chceme být naopak ještě blíže, a připravujeme proto rozšíření sítě klientských pracovišť. Pojišťovna chce být a také bude celkově štíhlejší a výkonnější.

Co mohou očekávat od nových „poměrů" lékaři?

Rád bych řekl, že pouze pozitivní věci. Současná situace zejména v úhradách zdravotní péče a smluvních ujednáních je a bude komplikovaná, a to nejenom ve všech třech krajích. Tlak na restrukturalizaci lůžek a zvýšení efektivity nemocnic je silný. Zatímco v první fázi docházelo k rušení opravdu zbytných a neobsazených lůžek a zvýšení efektivity nemocnic, v další fázi se už neobejdeme beze změn ve struktuře sítě zdravotnických zařízení a bez koncentrace péče ve vybraných oborech nebo některých výkonů do vytipovaných přirozených spádových center. Snahou VZP je zabezpečit vyšší kvalitu péče a zejména dodržet její časovou i vzdálenostní dostupnost. V tuto chvíli ještě stále nejsou uzavřena jednání se všemi poskytovateli zdravotní péče a jejich zřizovateli. Jednáme, ale domnívám se, že k dohodě dojdeme až po krajských volbách. Zvláště u nemocnic.

Nová regionální pobočka zahrnuje tři kraje s více než milionem pojištěnců…

Máme samozřejmě nové podmínky i příležitosti, ale také ještě vyšší zodpovědnost. Je nutné využít možnosti a příležitosti, které přinesl vznik takto velkého regionu jako celku, kdy je možné mnohem lépe sledovat a využívat kapacity zařízení dříve v sousedních krajích, účelněji zohlednit přirozenou spádovost a pohyb našich pojištěnců za zdravotní péčí než původně pouze z pohledu jednoho kraje.

Po sloučení tří krajských poboček vám osobně asi práce neubylo…

Musel jsem udělat změny ve svém organizování a plánování času. Pravidelným působením na pracovištích ve Zlíně a Olomouci se snažím být osobně k dispozici jak pro možnost přímého jednání s našimi smluvními partnery či pojištěnci, tak v neposlední řadě také k řešení potřeb a požadavků našich zaměstnanců. Věřím, že to se svým týmem spolupracovníků zvládnu.

Autor: Břetislav Lapisz

11.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Tým Tomáše Černína prohrál na hřišti Staré Bělé 1:4 a o první výhru v novém ročníku krajského přeboru se může pokusit v neděli, kdy doma vyzve Pustou Polom.  

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení