VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstek hejtmana: Poskytovatele sociálních služeb budeme důkladněji kontrolovat

Peníze na sociální služby od ledna 2015 rozděluje kraj (dosud to bylo ministerstvo práce a sociálních věcí pozn. red.). Kraj má také povinnost určovat síť sociálních služeb podle zjištěných potřeb obyvatel. Náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Svatomír Recman novelizaci vítá.

10.1.2015
SDÍLEJ:

Svatomír Recman. Foto: Archiv Deníku

„Kraj je ve spolupráci s obcemi jistě blíže potřebám občanů než stát. Budeme tak schopni lépe směřovat finanční prostředky," říká v rozhovoru pro Deník.

Jak se s tím krajský úřad konkrétně vypořádá?

Na základě žádosti bude poskytnuta kraji ze státního rozpočtu dotace k financování běžných výdajů souvisejících s poskytováním sociálních služeb. To je zásadní změna vyplývající z poslední novely zákona o sociálních službách. Co se nemění, je to, že finanční prostředky bude i nadále poskytovat stát ze státního rozpočtu. O poskytnutí finančních prostředků na jednotlivé sociální služby v kraji v letošním roce a jejich výši bude rozhodovat zastupitelstvo kraje.

Kolik žádostí o dotaci kraj očekává?

Potřeby sítě sociálních služeb stejně jako požadavky poskytovatelů každoročně o stovky milionů korun převyšují rozpočtové možnosti; tento stav se ani po přechodu na kraje zásadním způsobem nezmění. Letos očekáváme více než dvě stě žádostí o dotaci za více než 1,2 miliardy korun. Mezi přibližně sedm set provozovatelů registrovaných sociálních služeb plánujeme přerozdělit téměř jednu miliardu korun. Vzhledem k uvedeným číslům si lze dobře představit, o jak náročný proces od vyhlášení dotačního programu přes poskytnutí dotací až po jejich vyúčtování se jedná.

Jaké plusy a minusy v nově nastaveném režimu vidíte?

Jedná se nepochybně o správný krok. Protože kraj je ve spolupráci s obcemi jistě blíže potřebám občanů než stát. Znají území a potřebnost jednotlivých sociálních služeb v kraji. Jsou tak schopni lépe směřovat finanční prostředky. Jako určité ohrožení vnímáme přetrvávající silnou závislost na státním rozpočtu, kdy jakékoliv krácení státních prostředků, jež kraj sám o sobě nemůže ovlivnit, může mít přímý dopad na poskytovatele sociálních služeb.

Dotkne se novelizace finančně některých organizací či sociálních zařízení?

V letošním roce by nemělo dojít k poklesu objemu prostředků, které jsou vyčleněny ve státním rozpočtu k financování sociálních služeb. Nepředpokládáme proto, že ve financování sociálních služeb dojde k výrazné nestabilitě nebo rušení či utlumení služeb. Současně však chceme zdůraznit, že přiblížení příjemců dotací poskytovateli jistě povede k důkladnější kontrole efektivity a účelovosti poskytnutých prostředků, a to může vést do budoucna k neposkytnutí dotace, a tím k utlumení či ukončení poskytování sociální služby.

Budou se letos otevírat, nebo naopak rušit některá sociální zařízení nebo organizace?

V souvislosti s přechodem financování sociálních služeb na krajské samosprávy, nepředpokládáme uzavření ani otevření žádné sociální služby poskytované příspěvkovými organizacemi zřízenými krajem. Moravskoslezský kraj plánuje dokončení více než deseti investičních projektů spolufinancovaných z Regionálního či Integrovaného operačního programu, které povede k poskytování nových sociálních služeb anebo ke zkvalitnění stávajících sociálních služeb v objemu necelých tři sta milionů korun.

Autor: Tereza Pintérová

10.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Druholigové hokejisty Nového Jičína (v bílém) a Kopřivnice čeká odveta v úterý 22. srpna.

Start přípravy: Hokejisté Kopřivnice otočili duel v Novém Jičíně

I. B třída, sk. B: Petřvald na Moravě na úvod remizoval

Po sestupu z A třídy je čeká sezona v I. B třídě, sk. B, která je složena z celků z Ostravska a Opavska. Petřvald na Moravě, jako jediný novojičínský zástupce v této soutěži, zahájil nový ročník duelem v Píšti, kde remizoval 1:1.

Souhrn I. B třídy, sk. D: První kolo ve znamení gólových hodů

Novojičínsko - Roli favorita potvrdil hned na úvod Fulnek, který roznesl Vlčovice 7:0. Kopřivnice pak doma podlehla v divokém zápase nováčkovi z Hukvald 2:5.  

Bílovečtí mají první bod a nyní cestují na hřiště nováčka

V premiérovém domácím utkání v nové sezoně krajského přeboru nakonec remizovali s Českým Těšínem 1:1. Fotbalisté Bílovce si tak připsali první bod a nyní je čeká sobotní utkání na půdě nováčka ze Staré Bělé.

Frenštát nadělil Slavii kanára

Beskyd doma vyprášil Orlovou 6:0 a potvrdil tak zdařilý vstup do sezony, na který by rád navázali i v sobotu, kdy cestuje do Českého Těšína.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení