VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedostatek pitné vody v našem kraji letos nehrozí

/INFOGRAFIKA/ Po loňském suchém létě je nedostatek podzemní vody znatelný. Lidé v Moravskoslezském kraji se však o pitnou vodu obávat nemusí.

25.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pavel Sonnek

Ani zima „bez srážek", ani loňské suché léto by Ostravany ohrozit neměly. Ze systému přehrad a zásobovacích řadů z druhé poloviny 20. století těží Ostrava dodnes.

Podle mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Radky Vankové se ale místní nedostatku pitné vody bát nemusí.

NAPLNĚNOST PŘEHRAD

Prognózy počasí letošního léta se různí. Někteří klimatologové varují před suchým létem, jiní připouští, že bude horko, ale ne mimořádné sucho. Podle mluvčího společnosti Povodí Odry Čestmíra Vlčka se ale dlouhodobé předpovědi počasí nevyznačují velkou mírou přesnosti. „Předpovědi na léto se různí. Někteří tvrdí, že bude horké a suché léto, jiní, že nás tropické léto nečeká. Každopádně pro nás situace není rozdílná, přehrady se snažíme udržovat v maximální možné naplněnosti bez ohledu na počasí, protože dodávky průmyslové i vodárenské vody probíhají nepřetržitě," vysvětluje Čestmír Vlček.

Pokud bychom se například rozhodli porovnat aktuální stav naplněnosti přehrad Morávky a Žermanic, zjistili bychom, že jsou naplněny ze sta procent, tak jako loni v této době. „Těrlicko v loňském roce bylo plné, v letošním roce je naplněnost dvaadevadesátiprocentní. Přehrady Šance, Kružberk a Olešná mají snížené hladiny z důvodu stavebních prací, ne důsledkem sucha," uvedla mluvčí Povodí Odry.

Zatím tak situace není horší než loni. Ovšem loňské sucho koncem května teprve začínalo.

PŘEDČASNÉ ZÁVĚRY

Katastrofický scénář letošního léta nepředpokládá ani Jan Filgas z odboru ochrany přírody a zemědělství Moravskoslezského kraje.

„Pokud bude sucho jako loni, situaci by mohla zkomplikovat pouze oprava vodní nádrže Šance, která představuje obrovský zdroj pitné vody pro obyvatele," popisuje Jan Filgas.

Protože loňské léto poznamenalo také lesní hospodářství, snaží se Krajský úřad MSK obnovovat lesní stromy, které se kvůli nedostatku vody v lesích neujaly. Nedostatek vody loni pocítili i chránění vodní živočichové, jako jsou ryby a raci. „Loňské léto bylo opravdu hodně horké a dlouhé. Jaké bude to letošní, nikdo zatím nemůže vědět. Bude záležet i na intenzitě srážek," říká Jan Filgas z odboru ochrany přírody a zemědělství MSK.

A není jediný, kdo zastává názor, že na tvrzení o suchém letošním létě je příliš brzy.

„V červenci je u nás období srážek, v srpnu a v září suché období. Pokud se místo červencových srážek prosadí tlaková výše, bude suché léto. Takže to závisí na červencovém počasí. Pokud vám ho dnes už někdo předpoví, nevěřte mu. To se dá na několik dnů, nejvíce týdnů dopředu," vysvětluje Petr Jančík z Katedry ochrany životního prostředí v průmyslu VŠB-TUO.

Jak se u nás změní počasí do roku 2030.

SCÉNÁŘ LÉTA SUCHÝ?

Jestli nás ale extrémně horké a suché léto opravdu čeká, můžeme předpokládat, že se podobný scénář bude opakovat častěji.

„Měli bychom být lépe připraveni na extrémní dopady počasí. Nejde jen o šetření vodou, ale o způsob využití. V jižních zemích teče od starověku městy povrchová voda, všude jsou fontánky a dostatek zavlažované zeleně," vypráví Petr Jančík.

„U nás je ale voda potoků a říček někde v rourách pod povrchem betonových chodníků," komentuje situaci vedoucí Katedry ochrany životního prostředí v průmyslu VŠB-TUO.

NEPONECHAT NÁHODĚ

Zástupci bezpečnostních složek Moravskoslezského kraje, ČHMÚ, Povodí Odry, Ministerstva zemědělství Krajského úřadu MSK a dalších institucí nenechávají nic náhodě. V rámci semináře, který se týkal extrémního sucha v loňském roce, probrali bezpečnostní rizika možného nedostatku pitné vody v Moravskoslezském kraji, opatření ve vodohospodářské soustavě ke snížení následků sucha i případná řešení nedostatku užitkové vody pro podniky, které jsou na jejich dodávkách závislé.

SUCHÝ LOŇSKÝ ROK

„Loňský rok byl extrémně suchý, což se nepříznivě podepsalo na stavu podzemních vod. I když letos občas prší a přehrady v regionu jsou téměř naplněny, situace stále není stabilizovaná," tvrdil během praktického nácviku sucha hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

STEJNÁ OPATŘENÍ

„V případě déletrvajícího sucha by bylo nutné přijmout obdobná opatření jako v loňském roce, jako například snížení odtoků z přehrad, přesměrování odběrů a podobně. Omezení dodávek pitné vody ale loni nehrozilo a s největší pravděpodobností nebude hrozit ani letos v případě opakování sucha," dodal Čestmír Vlček s tím, že většina opatření se takzvaně šije na míru aktuální předpovědi a vývoji počasí.

Související článek: Související článek: Česko vysychá. Boj s vedrem bude stát miliardy

Autor: Lucie Mališová

25.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení