Velký vliv na osobní život však mají také finanční návyky. Proto se zástupci společnosti KRUK zeptali svých klientů, co v novém roce plánují změnit v oblasti domácích financí. Finanční návyky mají totiž podle odborníků klíčový vliv na osobní i rodinný život.

Zjištění, která vyplynula z průzkumu mezi klienty dlužníky, ukázala dvě zásadní chyby, nad kterými by se lidé měli zamyslet.

Až 47 procent respondentů totiž uvedlo, že se obyvatelé ČR nadměrně zadlužují a přitom nemyslí na splácení závazků. Příliš často také nepromyšleně a impulzivně nakupují to si myslí asi 45 procent dotazovaných. Právě Vánoce a nakupování dárků jsou pak obdobím, které často vede k nadměrnému zadlužení.

Jak průzkum dále ukázal, čtvrtina dotazovaných upozornila na problém, kterým je utracení většiny vydělaných peněz ihned po obdržení příjmu. Více než 17 procent dotazovaných také považuje za chybu, že si lidé neodkládají žádné úspory „na horší časy".

Předsevzetí pro rok 2014

Nejistá hospodářská situace má vliv na očekávání lidí. Účastníci průzkumu proto připouštějí, že rok 2014 bude z finančního hlediska obtížnější. „Správně si proto dávají předsevzetí, že zlepší kontrolu domácího rozpočtu a soustředí se na šetření i malých částek," uvedla k výsledkům výzkumu Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

Jak také dodala, stejně důležitá je i potřeba pravidelného šetření bez ohledu na to, jestli lidé mají konkrétní cíl nebo chtějí obecně dávat stranou peněžní prostředky „na horší časy". Téměř 19 procent dotazovaných chce šetřit na konkrétní cíl a 17 procent „pro všechny případy". Až sedmadvacet procent dotazovaných uvedlo, že v novém roce budou systematicky kontrolovat svoje výdaje. Pouze zhruba pětina dotazovaných nemá do nového roku žádná finanční předsevzetí.

„Výsledky průzkumu ukazují, že se většina z nás snaží pravidelně splácet dluhy a nevidí potřebu uvádět to mezi novoročními předsevzetími," vysvětlila dále Veronika Kuřinová a dodala:

„Stojí však za to si slíbit, že kdyby nastaly nějaké potíže s pravidelnou úhradou závazků, nebudeme se schovávat před zodpovědností. Nejlepší je spojit se s věřitelem nebo s firmou spravující dluh a společně hledat řešení problému. Dluh je vždy třeba uhradit a díky aktivitě a upřímnosti vůči věřiteli se spotřebitelé vyhnou zbytečným problémům či dodatečným nákladům v podobě úroků a nákladů na soudní a exekuční řízení."