VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět rad zdarma aneb Jak postupovat v případě nehody

Ostrava - Dopravním nehodám je lepší vždy předcházet, ale ne vždy jim můžeme zabránit či je sami ovlivnit. Když už tato nepříjemná situace nastane, je dobré vědět, jak máte postupovat.

10.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Taneček David

Rada prvá

Pokud nejste zraněni, zabezpečte místo dopravní nehody, především poskytnutím pomoci zraněným a zajištěním plynulosti provozu.

Řidič, který měl účast na dopravní nehodě, je povinen neprodleně zastavit vozidlo, zdržet se požití alkoholického nápoje, učinit opatření k zabránění vzniku škody osobám nebo věcem a spolupracovat při zjišťování skutkového stavu. Všichni účastníci dopravní nehody jsou pak zejména povinni učinit vhodná opatření, aby nebyla ohrožena bezpečnost provozu (např. umístěním výstražného trojúhelníku, oblečením bezpečnostní reflexní vesty), poskytnout první pomoc zraněným osobám nebo přivolat poskytovatele zdravotnické záchranné služby, označit místo dopravní nehody, prokázat si na požádání navzájem svou totožnost a sdělit si údaje o vozidlech, zdržet se jednání, které by bylo na újmu řádného vyšetření dopravní nehody, a setrvat na místě dopravní nehody až do příchodu policisty.

Rada druhá

Kontaktujte Policii ČR, jestliže je to nutné.

V těchto případech vzniká ze zákona povinnost zavolat k dopravní nehodě Policii:
• dojde-li k usmrcení nebo zranění osoby
• dojde-li k hmotné škodě na některém ze zúčastněných vozidel, včetně přepravovaných věcí, zřejmě převyšující částku 100 000 Kč
• dojde-li ke hmotné škodě na majetku třetí osoby např. dalšího vozidla, které se na dopravní nehodě nezúčastnilo, nemovitosti; není však nutné volat Policii ČR, pokud máte automobil zapůjčený, zakoupený na leasing, apod.)
• dojde-li k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace
• účastníci dopravní nehody nemohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích
• účastnící dopravní nehody se nedohodnou na míře zavinění

Rada třetí

Pokud není třeba volat k dopravní nehodě policii, musíte o ní sepsat záznam a pečlivě zdokumentovat místo havárie.

Pokud mezi vámi a dalším účastníkem dopravní nehody není pochyb o tom, kdo ji způsobil, sepište o havárii protokol, a to nejlépe na tiskopisu evropského záznamu o dopravní nehodě, který byste měli mít v automobilu vždy připravený. Pokud formulář záznamu o dopravní nehodě nemáte k dispozici, postačí obyčejný papír, na který uvedete všechny důležité skutečnosti, jako jsou osobní údaje osob podílejících se na dopravní nehodě, typ a poznávací značky havarovaných vozidel, údaje, u které pojišťovny je viník dopravní nehody pojištěn, včetně čísla pojistné smlouvy, popis nehody, její místo a čas, její příčina, průběh a následky, uvedení svědků atd. Nezbytností je, aby protokol o dopravní nehodě byl podepsán všemi účastníky dopravní nehody. Důležité je také místo nehody vyfotit, zakreslit či jinak zdokumentovat.

Rada čtvrtá

Informujte o dopravní nehodě vaši pojišťovnu.

V případě, že jste viníkem dopravní nehody, nahlášení dopravní nehody vaší pojišťovně je nezbytností, aby mohla likvidovat vzniklou škodu. Nicméně i pokud u dopravní nehody figurujete pouze jako poškozený, i tak můžete pojistnou událost vaší pojišťovně nahlásit – většina českých pojišťoven nyní nabízí tzv. přímou likvidaci, to znamená, že jí nahlásíte havárii a pojišťovna již převezme celé vyřizování pojistné události do svých rukou. Váš havarovaný vůz odveze, zajistí a zaplatí jeho opravu a náklady pak požaduje po příslušné pojišťovně, aniž byste úhradu škody museli vymáhat po pojišťovně viníka vy sami.

Rada pátá

Náhrady škody se můžete domáhat v případě nezjištěného či nepojištěného viníka nehody u České kanceláře pojistitelů.

Česká kancelář pojistitelů je právnická osoba zřízená zákonem, která vytváří garanční fond z přijatých sankčních příspěvků od osob, které porušovaly povinnost platit povinné ručení, z přijatých náhrad od provozovatelů vozidel, namísto nichž Kancelář uhradila způsobenou škodu, z pojistného za hraniční pojištění a z příspěvků členů kanceláře. Z garančního fondu pak Kancelář pojistitelů v zákonem stanovených případech poskytuje plnění poškozeným v dopravních nehodách.

*V tomto článku jsme čerpali z níže uvedených právních předpisů: Zákon č. 361/2000 Sb., silniční zákon a Zákon č. 168/1999 Sb., zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Příští středu se bude poradna věnovat tématu Přestupky a trestné činy v dopravě

Deník bude každou středu zveřejňovat právní poradnu, ve které se dozvíte, jak postupovat v konkrétních situacích a čeho se naopak vyvarovat. V tištěném Deníku přineseme zkrácenou verzi, delší pak naleznete tentýž den odpoledne na www.msdenik.cz.

Rubrika 5 rad zdarma je společným projektem Deníku a internetové právní poradny Právní linka - www.pravnilinka.cz.

Autor: Redakce

10.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

CYKLISTA novojičínské stáje Team Forman Cinelli Jakub Bittner při vítězném dojezdu v nedávné Grand Prix Forman. 

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Extraligovou Kopřivnici čeká Valašský pohár

Extraligové házenkáře Kopřivnice, kteří jsou v plné přípravě na blížící se sezonu tuzemské nejvyšší soutěže, kterou odstartují 9. září na palubovce Nového Veselí, čeká tento pátek a sobotu turnaj na Valašsku, který pořádá celek HC Robe Zubří. 

Spadla klec. Policisté dopadli sériového zloděje jízdních kol

Novojičínsko - Pět bicyklů v rozmezí ani ne tří měsíců. Taková je bilance čtyřiadvacetiletého zloděje kol ze Zubří na Vsetínsku, který se opakovaně dopouštěl krádeží v Kopřivnici a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jeho řádění však před pár dny zatnuli tipec kopřivničtí policisté.

Okolí rybníků provoní o víkendu rybí speciality

Jubilejní čtyřicáté Bítovské rybí hody přinesou o nadcházející sobotě 19. srpna voňavé rybí speciality, hudbu i zábavu pro děti.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení