Hlavně kvůli skvělým a věrným fanouškům se v našem regionu konají každý rok desítky významných sportovních akcí.

A většinu z nich významně podporuje i Moravskoslezský kraj, ze kterého se za patnáct let existence stal věrný a spolehlivý partner sportu.

2004 – MISTROVSKÝ TITUL FC BANÍK OSTRAVA

Rok 2004. Baník počtvrté v historii dosáhl na zisk mistrovského titulu.

Jasně nejpopulárnější sportovní klub v regionu čekal na triumf v nejvyšší soutěži dlouhých třiadvacet let. Až tým vedený trenéry Františkem Komňackým a Pavlem Vrbou splnil sen tisíců fanoušků a počtvrté v historii dosáhl na zisk mistrovského titulu. K oporám týmu patřili Radek Látal, René Bolf, Jan Laštůvka, Martin Čížek, Zdeněk Pospěch, Pavel Besta nebo Marek Heinz, kteří se tak navždy zapsali zlatým písmem do historie slezského klubu.

Ostravský celek se v této památné sezoně těšil nevídané podpoře fanoušků, kdy se průměrná návštěva na Bazalech vyšplhala na neuvěřitelných 18 020 diváků!

Tisíce fanoušků jezdily „Baníček" podporovat i k zápasům ven, kdy památný byl především výjezd na Letnou, kdy remízu se Spartou (1:1) vidělo 4500 ostravských fanoušků.

Josef BabkaJosef Babka, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje (na snímku vlevo - pozn. red.):
„Cestu Baníku za vysněným titulem jsem i já velice intenzivně prožíval, a to i proto, že mám ke klubu doopravdy srdeční vztah. A to i proto, že jsem do dorostu za něj hrál. Baník měl skvělý tým, postavený na vlastních odchovancích, a hrál doopravdy pěkný fotbal. Boj o titul byl pikantní a atraktivní i proto, že jsme se o něj přetahovali s pražskou Spartou, což historicky budilo v našem regionu velké emoce. Atmosféru na vyprodaných Bazalech nám musí fanoušci v republice ještě teď závidět, protože to bylo doopravdy něco neskutečného. Fotbalem celou sezonu žilo nejen město Ostrava, ale také celý region, protože na něj jezdili i fanoušci z okolních měst. Sám si moc přeju, abychom na další mistrovský titul nečekali jako posledně třiadvacet let."

2004, 2015 – MS V LEDNÍM HOKEJI V OSTRAVĚ

Do Ostravy zavítal hokejový šampionát třikrát (1959, 2004, 2015). Slova uznání a respektu sklidili především organizátoři posledního MS, které se zapsalo do historie vůbec nejvyšší návštěvností v historii.

Do Ostravy zavítal hokejový šampionát třikrát (1959, 2004, 2015). Slova uznání a respektu sklidili především organizátoři posledního MS, které se zapsalo do historie vůbec nejvyšší návštěvností v historii.

A k úspěchu organizátorů výnamnou měrou přispěl také Moravskoslezský kraj, který se výrazně na pořádání akce podílel. Poklonu ostatně Ostravě vysekl i šéf mezinárodní federace René Fasel.

„V prvé řadě musím říct – a to bych rád zdůraznil – že je obrovský rozdíl mezi rokem 2004, kdy bylo v Ostravě naposledy mistrovství světa, a letošním rokem. Jiné je v tom, že vše už je vyzkoušené. Opět se potvrdilo, že Česko je hokejová země. Očekával jsem vysoké návštěvy, ale aby chodilo až tolik lidí i ve skupině, kde nehraje domácí tým, to je prostě perfektní," uvedl René Fasel.

Miroslav NovákMiroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje (na snímku vpravo - pozn. red.):
„Hokejem žiju v podstatě od dětství, dlouhá léta jsem ho aktivně hrál, a jsem i velkým fanouškem
v hledišti. Chodím pravidelně na zápasy Vítkovic, v televizi sleduji světové šampionáty, a byly i doby, kdy jsem ve tři ráno vstával, abych se podíval na utkání NHL. MS znamenalo pro Ostravu i celý kraj obrovský přínos. Nejen po sportovní, ale i společenské a ekonomické stránce. Šampionát potvrdil, že náš region má co nabídnout a že přímá pozitivní zkušenost návštěvníků
s tímto krajem vedla k tomu, že k nám přijeli znovu. Nezaznamenal jsem nikoho, kdo by od nás odjížděl s horším pocitem, než se kterým sem přijížděl a všichni jsou příjemně překvapeni, kolik památek, zajímavostí a zážitků jim je schopen náš region nabídnout."

2011 – MISTROVSKÝ TITUL HC OCELÁŘI TŘINEC

Rok 2011. Dvaaosmdesát let čekal hokejový tým Třince na zisk prvního mistrovského titulu. Dočkal se ho symbolicky ještě na stařičkém zimním stadionu, kde už dnes hrají jen mládežnické celky.

Dvaaosmdesát let čekal hokejový tým Třince na zisk prvního mistrovského titulu. Dočkal se ho symbolicky ještě na stařičkém zimním stadionu, kde už dnes hrají jen mládežnické celky.

K oporám týmu trenérů Pavla Marka a Břetislava Kopřivy patřili Radek Bonk, Václav Varaďa, Jan Peterek, Lukáš Krajíček nebo Martin Růžička.

I díky tomuto historickému úspěchu Ocelářů se v Třinci podařila dotáhnout do úspěšného konce výstavba nové multifunkční sportovní haly. V ní nehrají své domácí zápasy jen hokejisté, ale konají se tam i další kuturní a sportovní akce.

Už v červenci se tam premiérově představí také tenisový daviscupový celek, který v posledních letech hrával jen v Praze a Ostravě. Je zřejmé, že čtvrtfinálová bitva mezi Českem a Franci přepíše sportovní dějiny Třince.

Josef Babka, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje:
„Na tento extraligový ročník si moc dobře pamatuji a musím říct, že na něj rád vzpomínám. A to samozřejmě proto, že se do finále probojovaly dva celky
z Moravskoslezského kraje. Finále mezi Třincem a Vítkovicemi bylo oslavou hokeje, na obou stranách se představila spousta skvělých hokejistů. Moc se mi líbilo i to, když při předávání medailí třinečtí fanoušci tleskali vítkovickým hokejistům. Jako velký hokejový fanoušek věřím, že se brzy obdobného finálového souboje zase dočkáme."

2015 – PŘÁTELSKÝ FOTBALOVÝ ZÁPAS ČESKO – SRBSKO

Až po rekonstrukci Městského stadionu ve Vítkovicích se podařilo přivést zpět do Ostravy fotbalový národní tým, který tady odehrál zápas po dlouhých patnácti letech.

Až po rekonstrukci Městského stadionu ve Vítkovicích se podařilo přivést zpět do Ostravy fotbalový národní tým, který tady odehrál zápas po dlouhých patnácti letech. V roce 2000 Česko prohrálo ještě na Bazalech se Slovinskem 0:1. A byl to návrat vydařený, a to nejen díky jasnému výsledku 4:1.

„Do Ostravy jsem se moc těšil, protože jsem tady ještě jako kouč Baníku v různých kategoriích zažil fantastické roky. Fanoušci v Ostravě dokázali vždy svůj tým podpořit – a dokázali to i v souboji se Srbskem," uvedl kouč národního celku Pavel Vrba.

Sám naznačil, že by se rád s reprezentací do Ostravy v budoucnu vrátil.

Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje:
„Start fotbalového reprezentačního výběru proti Srbsku na Městském stadionu
v Ostravě byl nejen pro mě, ale i pro všechny fotbalové fanoušky velkým zážitkem. Náš národní celek do Ostravy zavítal po dlouhých patnácti letech a většina hráčů, kteří nás budou reprezentovat na ME ve Francii, viděla nový fotbalový stánek poprvé. Na konferenci České unie sportu v Ostravě jsme se s předsedou fotbalového svazu Miroslavem Peltou bavili o tom, že by Ostravě a jejímu novému stadionu slušelo, aby tady po dlouhé době naše reprezentace opět hrála. A podařilo se to. Navíc mě velmi potěšila předsedova slova, jimiž vyzdvihl podporu, kterou sport v regionu má. Není prý jinde obvyklá, řekl, že o zdejší sportovce je postaráno opravdu bezkonkurenčně. Náš region je fotbalový – a jsem přesvědčen, že česká reprezentace se v Ostravě brzy představí znovu."

2001 AŽ 2016 – ZLATÁ TRETRA OSTRAVA

Zlatá tretra se koná pravidelně už od roku 1961 (závod se nekonal pouze v roce 1999 pro údajný nezájem sponzorů) a je vždy nejvýznamnější atletickou akcí v zemi.

Zlatá tretra se koná pravidelně už od roku 1961 (závod se nekonal pouze v roce 1999 pro údajný nezájem sponzorů) a je vždy nejvýznamnější atletickou akcí v zemi.

Světového věhlasu mítink dosáhl už v 70. a 80. Minulého století. O velké výkony se starali zejména sprinteři. V roce 1975 zde třeba Silvio Leonard vyrovnal světový rekord na stovce, dva roky před ním na stejné trati zazářila Renate Stecherová z NDR. Představila se tu její krajanka Marita Kochová i československá atletická špička v čele s Kratochvílovou, Kocembovou, Fibingerovou, Šilhavou nebo Machurou.

V posledních letech je velkou hvězdou mítinku fenomenální sprinter Usain Bolt, který se zde představil už sedmkrát a jasně tak dokázal, jak mu tento skvělý mítink přirostl k srdci.

Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje:
„Slova o tom, že Moravskoslezský kraj je považován za místo zaslíbené sportu, který je zde vždy skvěle přijímán a je plnohodnotnou součástí zdejšího života, se poslouchají opravdu dobře. Slávu Ostravy, jako významné sportovní metropole v mezinárodním měřítku, už desítky let utvrzuje mítink Zlatá tretra. Díky atletice je tak Ostrava známým pojmem ve všech 212 členských zemích mezinárodní atletické federace IAAF. A je výbornou vizitkou, že olympijští vítězové, včetně legendárního Usaina Bolta, další medailisté, světoví rekordmani a řada špičkových atletů na Zlatou tretru jezdí opravdu rádi a Ostrava jim přirostla k srdci. Kvůli vřelému přijetí, vynikající atmosféře a podmínkám, které jim organizátoři a všichni zainteresovaní dokážou připravit. Nový stadion kvalitu mítinku jen umocnil a už nyní se těším na květnový 55. ročník."