Dobrých výsledků pojišťovny dosáhly i díky novým technologiím a také zkušeným detektivům, z nichž mnozí kdysi pracovali v řadách policie. Mezi regiony, kde se podvádí nejvíce, patří Moravskoslezský kraj. „Největší výskyt pojistných podvodů je v Praze, na severní Moravě, Mostecku a Ústecku," řekl Deníku Milan Káňa, mluvčí Kooperativy, s tím, že se v poslední době výrazně změnila struktura podvodů.

„Oproti předchozím letům, kdy pojistným podvodům dominovaly podvody u pojištění motorových vozidel, šetřili detektivové zvýšený počet případů v pojištění majetku. Jednalo se zejména o fingované požáry, a to jak u soukromých osob, tak podnikatelů. Fingovaným požárem se mnohdy lidé snaží vyřešit svízelnou finanční situaci. Setkali jsme se například s požárem domu, který se velmi dlouho nemohl prodat. Klient si zřejmě myslel, že takto získá peníze snadněji," dodal Káňa.

Byt schválně vytopí

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest. Ilustrační foto.Výrazný nárůst počtu podvodů v Moravskoslezském kraji zaznamenali i detektivové Allianz pojišťovny. „Meziročně se zvýšil počet podvodů hlavně v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji," řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Také Allianz pojišťovna potvrdila změnu ve struktuře podvodů.

„V poslední době se zvyšují počty vodovodních škod, kdy lidé nahlásí, že jim prasklý vodovod zničil vybavení domácnosti. Nejde přitom jen o ,drobné´, protože při vyplavení v rodinném domku se škody pohybují v řádech stovek tisíc korun," dodal Bálek, podle kterého klienti často sami poškodí vodovod a při výčtu škod výrazně nadsadí hodnoty zničeného majetku. „Za plnění od pojišťovny si chtějí obměnit a zmodernizovat zařízení domácnosti, proto si byt schválně vytopí nebo nechají vytopit. Na tyto škody, které se rozmáhají, se budeme dále zaměřovat," řekl Bálek.

Boj s pojistnými podvody

Vyšší počet podvodů potvrdili i detektivové České pojišťovny. V loňském roce jich v celé České republice odhalili za více než 422 milionů korun, což je o pětadvacet procent více než v roce 2011. V porovnání s rokem 2010 to představuje zvýšení o dvaapadesát procent, oproti roku 2009 dokonce o šestasedmdesát procent.

Jak zdůraznil mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral, svou roli sehrála skutečnost, že pojišťovna výrazně posílila tým detektivů, kteří mají k dispozici nejmodernější technologie.

„Boj s pojistnými podvody vyžaduje spolupráci napříč celou firmou a pomoc mnoha podpůrných útvarů, kde kolegové pracují na analýze shromážděných dat. K tomu jim samozřejmě slouží softwarové nástroje, které umí data vzájemně propojit," dodal Zavoral, který zdůraznil, že devadesát procent detektivů má policejní zkušenosti.

I TO SE STALO

Drogový úraz

Nezvyklý případ zaznamenala Česká pojišťovna. Její klient nahlásil, že ho na parkovišti přepadli dva neznámí lupiči. Muž v pracovní době rozvážel zásilky a na parkovišti údajně zastavil kvůli zvonícímu telefonu. Po vystoupení dostal ránu do hlavy. Přišel o telefon a peníze, navíc utrpěl zranění. Pojišťovna vyplatila sto tisíc korun. Později se ale ukázalo, že incident měl trochu jiný průběh. Policie totiž oba lupiče zadržela. Vyšlo najevo, že šlo o drogové dealery, od kterých si chtěl dotyčný koupit drogy. Trojice se však nepohodla a následovala potyčka. Řidič místo omamných látek dostal pár kopanců do hlavy. A protože pravdu nemohl říct v práci ani doma, vyrukoval s bajkou o přepadení. Nyní je obviněn z trestného činu podvodu.