Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je zhruba 93,5 milionu korun bez DPH, práce by podle zadávací dokumentace měly začít letos v dubnu.

Předmětem zakázky je odtěžení sedimentů v množství přibližně 183 tisíc metrů krychlových. Nezávadnou část sedimentů je možné využít pro terénní úpravy na povrchu.

Zadavatel předpokládá, že bude vytvořen retenční objem a tím se zvýší protipovodňová ochrana. Požadovaný termín dokončení prací je stanoven na polovinu září 2017, firmy mohou podávat nabídky do 4. února.

V projektové dokumentaci se počítá s odtěžením sedimentů při snížené hladině na kótu 298 metrů nad mořem. V současnosti je hladina vody v přehradě, kterou výrazně postihlo sucho, ještě o 1,3 metru níže. Každý týden klesá o několik desítek centimetrů a může se proto stát, že za několik měsíců bude Olešná bez vody. Množství vody v nádrži se pohybuje kolem půl milionu metrů krychlových, zásobní objem přehrady je přitom sedmkrát vyšší.

Ustupující hladina odkrývá stále více míst, která byla dlouhá léta pod vodou. Lidé si tak můžou všímat výrazných nánosů bahna na dně přehrady.

I to je důvod, proč nádrž v letních měsících příliš neláká k vodním radovánkám, ačkoli podle měření krajských hygieniků nebyla voda v posledních třech letech nevhodná ke koupání. Zhoršenou jakost vody zaznamenali hygienici na konci letošní letní sezony.

Od svého vzniku nebyla přehrada, která byla vybudována v letech 1960 až 1964, ani jednou čištěna. Od počátku sloužila k ochraně před povodněmi a rekreaci. Teprve s vybudováním celulózky v Paskově v osmdesátých letech minulého století začala nádrž fungovat jako přímý zdroj vody.

Povodí Odry usilovalo o dotační peníze na vyčištění přehrady od nánosů bahna už před několika lety, jenže neuspělo.