VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Premiér Sobotka dorazil do Frýdku-Místku. Setkal se s horníky i zdravotníky

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes v rámci pravidelných pracovních cest do regionů dorazil do Moravskoslezského kraje. První zastávkou byl Frýdek-Místek.

31.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 31.5.2016
SDÍLEJ:

Návštěva premiéra Bohuslava Sobotky ve Frýdku-Místku. Tisková konference s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (vpravo) a hejtmanem MSK Miroslavem Novákem. Foto: Deník/Lukáš Morys

Na radnici jej ráno přivítal primátor Michal Pobucký, s nímž stihl znovu probrat aktuální situaci ohledně výstavby obchvatu města. „Obchvat je nejdůležitější stavba v regionu, chceme dořešit problém s EIA, protože naší prioritou je, abychom dostali tranzitní dopravu z Frýdku-Místku," potvrdil premiér Bohuslav Sobotka.

Ministerstvo dopravy podle něj intenzivně připravuje výběrové řízení na dodavatele stavby. „Také platí, že obchvat Frýdku-Místku je součástí jedenácti strategických staveb, o kterých nyní jednáme s Evropskou komisí. Na příštím jednání vlády překládá ministr životního prostředí novelu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, která by nám měla umožnit potvrdit starou EIU i pokud jde o obchvat Frýdku-Místku," uvedl premiér.

Předsedu vlády spolu s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem čekalo jednání se zástupci krajské a místní samosprávy, zástupci odborových organizací OKD a horníků o aktuální situaci ve společnosti OKD.

„Sešli jsme se se zástupci odborů, které působí v rámci OKD. Vláda má zájem na tom, aby úpadek OKD znamenal co nejmenší sociální otřesy pro Moravskoslezský kraj. Stojíme o to, aby se OKD udrželo i během úpadku v provozu a aby útlum těžby byl pokud možno rozložen do několikaletého období a nedošlo k sociálnímu nárazu, se kterým bychom nebyli schopni se v regionu vyrovnat," doplnil Sobotka.

I podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je klíčové udržet OKD v chodu, což horníci vítají. „Mezi zaměstnanci roste napětí. Jsou schopní hodně věcí pochopit, ale nepochopí, kdyby nedostali výplatu. Jak tento měsíc, tak příští a další. V případě, že by došlo z nějakého důvodu k nevyplacení mezd, se obáváme, že může dojít k nekontrolova­telným akcím a k nepokojům v celém kraji," upozornil na tiskové konferenci na půdě frýdeckého magistrátu předseda odborů Dolu ČSM Štefan Pinter.

Ministr Mládek ve Frýdku-Místku prohlásil, že ostravský krajský soud vyhověl žádosti o ustavení předčasného věřitelského výboru. „Každopádně tam zasedne stát, správa sociálního zabezpečení, protože ta má již pohledávku více než 74 milionů korun," řekl ministr. Velkou otázkou podle něj je, zda ve výboru budou zástupci společnosti Ad Hoc Group.

„Předpokládáme, že insolvenční správce s podporou dočasného věřitelského výboru učiní kroky, které zajistí financování OKD na nejbližší dobu tak, aby bylo na výplaty," uvedl Mládek s tím, že se to má týkat i odstupného podle kolektivní smlouvy pro lidi, kteří budou muset z firmy odejít.

Premiér také navštívil Nemocnici ve Frýdku-Místku, kde se setkal společně s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem se zaměstnanci a diskutoval s nimi o aktuální situaci ve zdravotnictví.

Odpoledne se vládní delegace přesunula do Kopřivnice. Zavítala do firmy TATRA TRUCKS, kde byla otevřena společnost TATRA DEFENCE VEHICLE zaměřená na výrobu, modernizaci a servis speciální pozemní techniky. Následně premiér Sobotka navštívil společnost Varroc Lighting Systems v Šenově u Nového Jičína. Návštěvu Moravskoslezského kraje zakončí Bohuslav Sobotka na náměstí v Novém Jičíně, kde bude od 17 hodin diskutovat s občany.

Autor: Lukáš Morys

31.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení