Ačkoliv víkendové počasí spíše připomínalo jaro, již zanedlouho začne zimní motoristická sezona. A k ní neodmyslitelně platí povinná výbava v podobě zimních pneumatik. Ty je nutné používat od 1. listopadu do 31. března vždy, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Kdo za těchto podmínek pojede na letních pneumatikách, toho čekají velké problémy. A od příštího roku mohou být podmínky ještě přísnější.

Vyloučena není varianta celoplošné povinnosti mít v uvedeném období zimní pneumatiky bez ohledu na počasí.

Čekají

Těch, kteří již mají přezuto, je zatím minimum. „Lidi stále čekají. Sem tam někdo přijede, takových je ale velmi málo. Přitom není na co čekat. Přes poledne jsou sice vyšší teploty, ale ráno a večer je kolem čtyř pěti stupňů. A to je akorát na zimní pneumatiky," uvedl Josef Navrátil, majitel pneuservisu v Moravské Ostravě. Obavy, že si motoristé zbytečně ojedou zimní pneumatiky, jsou podle Navrátila zbytečné. „Je třeba si uvědomit, že do 1. listopadu schází jen několik dnů. A ty teploty zase nejsou tak vysoké, aby pneumatikám ublížily," dodal Navrátil, který je přesvědčen, že s prvním sněžením a mrazy nastane každoroční „přezouvací" kalamita. „Pak přijedou všichni najednou a tvoří se fronty. Čekací doby jsou dlouhé a motoristé začínají být nervózní. Přitom by stačilo, aby to neodkládali na poslední chvíli," uzavřel Navrátil.

Hazard

Vyrazit na zasněžené silnice s letními pneumatikami je velký hazard. V lepším případě dotyčný zaplatí až dvoutisícovou pokutu. Pokud ale způsobí nehodu, na které se podepsaly nevhodné pneumatiky, ztráty mohou být podstatně větší.

„U havarijního pojištění vždy dojde k přiměřenému krácení pojistného plnění," řekl Deníku Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí České pojišťovny. Co se týká povinného ručení, i zde mohou nastat komplikace. „U povinného ručení je samozřejmě poškozenému škoda vyplacena za viníka v plné výši. Následně pak ale pojišťovna může vyplacené plnění vymáhat po viníkovi," řekl Zavoral.

Kolik nehod letní pneumatiky v zimním období v minulých letech zavinily, není jasné. Policie takové statistiky totiž nevede. Řidičů, kteří jezdí na zimních pneu, stále přibývá, stále se však najdou takoví, kteří z různých důvodů nepřezují. „Řidičům, hlavně těm, kteří často vyjíždějí, doporučujeme, aby svůj automobil na zimní pneumatiky každopádně přezuli," řekla mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková.

Zimní pneumatiky jsou zatím povinné za výše uvedených podmínek. Výjimku tvoří jen úseky se značkou Zimní výbava. „Ta nařizuje používání zimních pneumatik od 1. listopadu do 31. března bez ohledu na počasí. Na svém území je například může umístit obec," řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Od příštího roku by se však situace mohla změnit. Ve hře je totiž varianta automatické povinnosti jezdit na zimních pneumatikách od 1. listopadu do 31. března. „Na základě odborné diskuse s Ředitelstvím služby dopravní policie i s krajskými úřady navrhneme, aby povinnost mít zimní pneumatiky byla stanovena bez výjimky," řekl již dříve ministr dopravy Pavel Dobeš.