VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OHLÉDNUTÍ: Na Radhošť se navzdory vedru vydaly tisíce poutníků

Radhošť /FOTOGALERIE/ – Posvátná beskydská hora Radhošť je každý rok – vždy 5. července – cílem tisíců lidí z řad věřících i běžných turistů. Koná se zde tradiční Cyrilometoděj­ská pouť.

8.7.2015
SDÍLEJ:

Tradiční Cyrilometodějská pouť na Radhošti, neděle 5. července 2015Foto: DENÍK/Michal Burda

Parkoviště na Pustevnách je kvůli velkému náporu přijíždějící vždy velmi brzy zaplněné a je zvykem, že policisté silnici k němu vedoucí záhy uzavírají už na křižovatce u restaurace Zavadilka v Prostřední Bečvě. Nejinak je tomu také tuto neděli.

Nezbývá, než využít k dopravě na start zhruba čtyřkilometrové pěší túry po hřebeni Radhoště linkový autobus. Na jeho příjezd čekám se skupinou turistů částečně krytý pod stromy. Sluneční paprsky dnes totiž doslova spalují.

Jak úmorné je vedro zjišťujeme následně i při cestě vzhůru kopcem. Motor se ve stoupání přehřívá zhruba po deseti minutách jízdy a autobus je nutné odstavit. Že to cestující nenesou příliš libě, není snad třeba dodávat. Čekání na náhradní spoj naštěstí netrvá příliš dlouho.

Tentokrát nás autobus vyveze až na Pustevny, cestou ale míjíme ještě jeden linkový spoj, který také stoupání v horku nezvládl.

Od Jurkovičových staveb na Pustevnách – hotelu Maměnka a loňským požárem zničené chaty Libušín – směřují proudy turistů směrem k hřebenové cestě na Radhošť. Nejprve se ale musí prodrat řadou stánků s nejrůznější takřka jarmarečním zbožím.

Stoupáme kolem vyhlídky Cyrilka, která v neděli nabízí opravdu krásných rozhled. Povětrnostní podmínky tomu chtějí, že je vidět až na Lysou horu. „Já už bych chtěl toho nanuka," dožaduje nesměle několik desítek metrů od vyhlídky možná pětiletý klučík studené odměny. „To ale musíš dojít až k Radegastovi. Ne jen pár kroků," připomíná mu zjevně znění původní dohody jeho maminka a vypadá neoblomně. Klučík si zřejmě bude muset na sladkost počkat. Nejméně kilometr, který nás od sochy pohanského boha nyní dělí.

Podobných rodin s dětmi putuje na Radhošť celá řada. Po hřebenové cestě ale šlapou i osamělí poutníci, lidé mladí i staří. Zpravidla pěšky. Občas se mezi nimi proplete cyklista, některý i dost bezohledně. „Měli by dávat trochu, lidí je tady jako na nejrušnější ulici. Ještě se někomu něco stane," plísní rychlé jezdce Pavel Janošík z Rožnova. Na Cyrilometodějskou pouť se skupinou přátel.

Jejich cílem a cílem stovek dalších poutníků je kaple na vrcholu Radhoště zasvěcená svatým Cyrilu a Metodějovi. Při tradiční pouti 5. července se zde, v nejvýše položené svatyni naší vlasti, konají vždy tři mše. Letos v 10, 12 a 14 hodin. Ta v pravé poledne, jež se právě blíží, je pod dohledem kamer televizní stanice Noe. Přímý přenos uvidí diváci na obrazovkách.

Věřící se shromažďují kolem kaple a naslouchají slovům kněze a zpěvu mužského sboru. Další stovky turistů využívají k občerstvení stánky stojící opodál. Síly budou potřebovat. Všechny ještě čeká zpáteční cesta ve více než třicetistupňo­vém vedru.

Autor: Michal Burda

8.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení