VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restituce míří do Beskyd a na Opavsko

Kraj - Čas se krátí, na podání výzvy k vydání majetku už nezbývá církvím moc času. Biskupství ostravské dosud podalo zhruba 265 žádostí o vydání nemovitého majetku v rámci církevních restitucí. U některých pozemků už byla uzavřena i dohoda o jejich vydání.

25.11.2013
SDÍLEJ:

Sídlo Diecéze ostravsko-opavské je na Kostelním náměstí v Ostravě. Ilustrační foto.Foto: Deník/Pavel Sonnek

„Jedná se jak o historický majetek biskupství, tak o historický majetek všech 276 farností na území diecéze, které biskupství zastupuje. Jejich jménem výzvy také zpracovává. Očekáváme, že celkový počet podaných výzev do konce letošního roku bude kolem 330," říká generální vikář biskupství Martin David. Jak doplnil, v katastru nemovitostí to představuje přibližně deset tisíc položek tedy parcelních čísel označujících pozemky a stavby, jejichž vydání v takzvaných výzvách k vydání majetku biskupství uplatňuje.

Mnoho času nezbývá

Církve tlačí čas, k uplatnění nároku a jeho doložení už zbývá jen necelého půldruhého měsíce. Biskupství předpokládá, že podání všech výzev na historický majetek do konce roku stihne. Podávají se podle povahy restituovaného majetku na Státní pozemkový úřad, Lesy České republiky a další státní organizace.

„Kromě základních údajů o žadateli, což obnáší výpisy z rejstříku právnických osob, doklady o právním nástupnictví a podobně, je třeba také doložit vztah k nárokované nemovitosti. Prokázat ověřenými kopiemi listin, jako jsou výpisy pozemkových knih a kopie zemských desek, že věci náležely do původního majetku církve. Stejně tak je potřeba dalšími dokumenty doložit a prokázat, že se jedná o majetek zabavený církvi v rozhodném období, tedy po 25. únoru 1948," popisuje generální vikář. Jak podotkl, v některých případech trvalo shromáždění všech náležitostí i několik měsíců.

Rozsáhlé pozemky

Pokud budou žádosti uznány jako oprávněné, Diecézi ostravsko-opavské připadnou do majetku rozsáhlé pozemky v Beskydech. Jde hlavně o lesy v okolí Bílé, Ostravice a na Čeladné v celkové rozloze přibližně 15 tisíc hektarů. Nejznámější stavbou, kterou si diecéze nárokuje je lovecký zámeček v obci Bílá.

Naopak nejmenší změny se dotknou samotné Ostravy.

„S největší pravděpodobností nebudou v Ostravě ze strany biskupství a římskokatolických farností uplatněny žádné výzvy k vydání historického církevního majetku," říká Martin David a jako důvod uvádí, že tento majetek farnosti již přímo vlastní nebo je v majetku jiné osoby, která však jej není dle zákona o církevních restitucích povinna vydat. „Ve výzvách jsme však zatím neuplatnili žádost o vydání movitých věcí," doplnil David.

Na vydání některých nemovitostí již byly v souladu se zákonem uzavřeny dohody, které však ještě musí projít schválením ve správním řízení. Podle informací Pozemkového fondu České republiky tak byla Biskupství ostravsko-opavskému k 7. listopadu „předschválena" část nemovitostí v okolí Bílé v Beskydech a také v katastrech Čeladná, Kozlovice a Sklenov na Frýdecko-místecku, Hájov na Novojičínsku a na území Frenštátu pod Radhoštěm. Jde o pozemky o výměře od několika čtverečních metrů až po stovky hektarů.

Tisíce hektarů pozemků

Další vlna církevních restitucí směřuje na Opavsko. Zde mají být v první vlně vydány pozemky v Kravařích ve Slezsku, Ludgeřovicích o celkové rozloze 17 hektarů, následovat budou nemovitosti v Markvartovicích a Sudicích.

„Přestože od podání prvních výzev už uplynulo více než půl roku a zákon ukládá, že do šesti měsíců od podání výzvy má být mezi oběma stranami uzavřena dohoda o vydání majetku, bylo těchto dohod podepsáno za naši diecézi zatím pouze dvacet," podotkl generální vikář.

S vráceným majetkem chce podle jeho slov církev hospodařit a zemědělské nemovitosti pronajímat nebo na nich přímo hospodařit. Druhé zmíněné se týká především lesů. „Výnos z hospodaření na majetku bude sloužit k dalšímu financování aktivit církve na poli duchovním, sociálním, vzdělávacím a kulturním v rámci diecéze," uzavírá Martin David s tím, že malá část výnosů bude odvedena také do společného solidárního fondu České biskupské konference. Z něj jsou podporovány společné projekty všech diecézí na území republiky.

Autor: Iva Mušálková

25.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

CYKLISTA novojičínské stáje Team Forman Cinelli Jakub Bittner při vítězném dojezdu v nedávné Grand Prix Forman. 

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Extraligovou Kopřivnici čeká Valašský pohár

Extraligové házenkáře Kopřivnice, kteří jsou v plné přípravě na blížící se sezonu tuzemské nejvyšší soutěže, kterou odstartují 9. září na palubovce Nového Veselí, čeká tento pátek a sobotu turnaj na Valašsku, který pořádá celek HC Robe Zubří. 

Spadla klec. Policisté dopadli sériového zloděje jízdních kol

Novojičínsko - Pět bicyklů v rozmezí ani ne tří měsíců. Taková je bilance čtyřiadvacetiletého zloděje kol ze Zubří na Vsetínsku, který se opakovaně dopouštěl krádeží v Kopřivnici a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jeho řádění však před pár dny zatnuli tipec kopřivničtí policisté.

Okolí rybníků provoní o víkendu rybí speciality

Jubilejní čtyřicáté Bítovské rybí hody přinesou o nadcházející sobotě 19. srpna voňavé rybí speciality, hudbu i zábavu pro děti.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení