I když se původně měla replika na opuštěný balvan v oboře vrátit do konce loňského roku, stihnout se to kvůli náročnější výrobě modelu a špatnému počasí nepodařilo.

Podle vedoucího stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václava Kotáska by k slavnostnímu umístění mohlo dojít za několik týdnů. „K určitému posunu ovšem došlo. Model lišky, který je velmi věrný, je už schválený. V nejbližší době bychom měli mít schůzku se slévači. I když by se nová socha dala vyrobit mnohem rychleji, jsme odkázáni taky na povětrnostní podmínky, jelikož venkovní teplota pro usazení sochy nemůže být nižší než pět stupňů Celsia," vysvětlil Václav Kotásek.

Biskupství, které je majitelem hukvaldské obory, už nechalo upravit samotné okolí sochy. „Úpravy, které nás vyšly na zhruba 215 tisíc korun, jsme hradili z vlastních prostředků. Veškeré práce se dodělaly ještě v prosinci," sdělil tiskový mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda s tím, že samotná výroba kopie lišky Bystroušky a s ní spojené náklady by měly dosáhnout přibližně 200 tisíc korun. Hrazeny budou z pojistky.

K výrobě modelu si biskupství vybralo specializovanou firmu MCAE Systems z Kuřimi na Brněnsku. Na zakázce konkrétně pracoval sochař a specialista na 3D technologie Adam Krhánek, který využil 3D tiskáren. Finální podoby docílil s pomocí plastelíny.

Hukvaldský oborník Milan Koutný, který se této profesi věnuje už pětatřicet let, Deníku včera potvrdil, že návštěvníkům socha hodně chybí. „Samozřejmě se někteří ptají, kdy se tady objeví aspoň její náhrada. Byli totiž zvyklí se s ní nejen vyfotit, ale i na známý rituál. Když si někdo pohladil liščí ocas, mohl si v duchu vyslovit přání, které se mu mělo splnit," řekl Milan Koutný. Nová socha by měla být i lépe zabezpečena, aby se situace neopakovala.

„Kromě lišky by se měla na místo vrátit i pamětní deska, jejíž výroba ale byla díky zachovalému sádrovému odlitku jednodušší," uzavřel Václav Kotásek.