VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sezona borůvkářů začíná. V pohotovosti jsou ochránci i policisté

Valašsko - Sběračům borůvek pomalu začíná hlavní sezona. Do valašských lesů a na hřebeny hor se jich každoročně vydávají stovky. Více než čtyřicet let vyráží sbírat drobné tmavé plody také šedesátišestiletá Antonie Bartková z Valašského Meziříčí. „Rok od roku je to sice větší dřina, ale léto bez borůvkových knedlíků a zimu bez domácí borůvkové marmelády si nedokážeme doma představit," říká Meziříčanka.

15.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Mezi sběrači nebude chybět ani studentka Magdaléna Vaňurová. Na borůvky se bude soustředit místo hub, kterých prozatím moc neroste. Navíc čerstvě nasbírané borůvky podle ní dalece předčí nabídku tohoto ovoce v supermarketech. „S tím se to nedá vůbec srovnávat. Na trhu sice mají borůvky lesní, ale z jejich ceny se mi protáčí panenky," přiznala třiadvacetiletá Magdaléna.

Sběr borůvek a dalších lesních plodů je pro spousty lidí příjemná kratochvíle. Sběrači ale nesmí zapomínat, že má také určitá pravidla. Podle myslivců lidé nemají v lese co dělat brzy ráno nebo pozdě večer. „Týká se to sběračů borůvek i houbařů. Někteří z návštěvníků jsou neohleduplní a svých chováním ruší lesní zvěř," vysvětlil Michal Zubíček, předseda Okresního mysliveckého spolku Vsetín.

Adekvátní doba pro návštěvu lesa je podle jeho slov mezi sedmou ráno a pátou hodinou večer. „Bohužel se najdou i lidé, kteří chodí do lesa před rozedněním. Neuvědomují si přitom, že tím ohrožují normální chod lesa," poznamenal Zubíček. Doplnil, že jinak si myslivci sběračů borůvek a dalších plodů obecně příliš nevšímají. „Pokud neporušují lesní zákon, mohou v lese sbírat, kolik chtějí," řekl Michal Zubíček.

Je to právě lesní zákon, který stanovuje některá pravidla sběru lesních plodů. Například v paragrafu 19 se píše, že každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí a sbírat tam lesní plody pro vlastní potřebu. V žádném případě by tedy sběrač, nepohybuje-li se ve vlastním lese, neměl získané plody dále prodávat. „Když někdo nasbírá plody na cizím pozemku, musí mít k jejich prodeji souhlas majitele. Jinak porušuje zákon," upozornil vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy (CHKO Beskydy) František Jaskula.

Problémem borůvkářů a dalších sběračů je podle něj také to, že ne každý je ochotný jít do lesa či hor pěšky. „Občas máme auta tam, kde by neměla stát," řekl Jaskula.

Upozornil také, že borůvky lze sbírat prakticky v celých Beskydech. Ovšem s výjimkou chráněných rezervací. „Většinou to lidé respektují, občas se ale najdou takoví, kteří chodí na borůvky tam, kde by tyto plody měly zůstat a sloužit jako potravní zdroj pro zvířata," zdůraznil vedoucí rožnovské Správy CHKO Beskydy. Týká se to například národních přírodních rezervací Kněhyně či Čertův mlýn. Po- dle Františka Jaskuly jsou navíc rezervace jedněmi z posledních míst, kde mají ještě zvířata klid od lidí. Narozdíl od běžných lesů, které jsou často využívané k rekreačním účelům. „Ať už jsou to nejrůznější pochody, běhy, nebo stále oblíbenější geocaching. Tedy hledání takzvaných kešek, pokladů. Když se podíváme na mapu Beskyd, zjistíme, že jsou jich stovky," podotkl František Jaskula.

Vjezd autem do lesa i sběr v chráněných rezervacích jsou obojí porušením zákona a pracovníci Správy CHKO Beskydy mají právo je pokutovat. Na dodržování regulí často dohlížejí společně s policisty. „Právě v nejbližších dnech plánují policisté z Horní Bečvy spolu s pracovníky Správy CHKO Beskydy akci zaměřenou na sběr borůvek v přírodních rezervacích a vjezd motorových vozidel do přírodních rezervací na Bečvách a Rožnovsku," prozradila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Kontrolovat budou také způsob sběru plodů. „Zakázané je používání hřebenů, který ničí borůvkové keře," upozornila Lenka Javorková.

Drobná porušení předpisů zpravidla řeší ochránci přírody a policisté domluvou, případně blokovou pokutou na místě. Pohybují se v řádech tisíců korun. O závažnějších prohřešcích rozhoduje ve správním řízení příslušný městský úřad.

Recepty na výrobu sirupů a džemů, včetně tradičních buchet, najdete v pondělní příloze Valašského deníku Naše Valašsko

Autor: Michal Burda, Michaela Horáková

15.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení