VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třicetikorunové poplatky po sedmi letech končí. Pokryje výpadek stát?

S Novým rokem končí třicetikorunový regulační poplatek ve zdravotnictví. V ambulancích a v lékárnách jej lidé platili od ledna 2008.

2.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Je to sedm let zpátky, co si Češi začali zvykat na to, že v ambulanci u lékaře, při pobytu v nemocnici, v lékárně a na pohotovosti budou muset vytáhnout peněženku a zaplatit různě vysokou částku jako regulační poplatek. Nyní je vše jinak. Od ledna už zbude pouze ten devadesátikorunový za návštěvu na pohotovosti. Zatímco pacienti se radují, zdravotnická zařízení vyčíslují ztráty. A ty budou, zejména v nemocnicích, v milionech korun.

Budou chybět

„Ve Vítkovické nemocnici činil objem prostředků z regulačních poplatků více než 10 milionů korun. Zdravotnické zařízení své příjmy prioritně směřuje do zvýšení kvality a spektra poskytované péče, nákupu nových technologií, provozního vybavení a postupných rekonstrukcí budov ve svém areálu. V poslední době se mimo jiné jednalo o nový přístroj pro pracoviště počítačové tomografie či rekonstrukci iktového centra. Aktuálně je ve Vítkovické nemocnici připravována výstavba nových operačních sálů a oddělení chirurgie," potvrzuje Radka Miloševská, mluvčí Vítkovické nemocnice.

A zhruba stejnou částku vyčíslily i další dvě ostravské nemocnice městská a fakultní. V městské nemocnici ale činil z 10,7 milionu korun, což je předpokládaný výnos z poplatků za letošní rok, nejvíce 4,8 milionu devadesátikorunový poplatek z pohotovosti. Ten bude plynout do pokladny nemocnice i nadále.

Pokryje výpadek stát?

Podle informací ministerstva zdravotnictví má výpadek regulačních poplatků řešit úhradová vyhláška.

„V současné době dochází k propočtům úhradové vyhlášky. Je nutné zdůraznit, že na hospodaření nemocnice bude mít dopad nejen zrušení poplatků, ale rovněž zvýšení mezd zaměstnanců, které bude od nového roku. Přesná čísla ovšem zatím nejsem schopen sdělit," vysvětlil Tomáš Oborný, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava.

Slyšet se už ale nechala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která jako kompenzaci za zrušené regulační poplatky korun zaplatí v roce 2015 ambulantním zdravotnickým zařízením a lékárnám téměř 1,4 miliardy korun.

„V praxi to bude vypadat tak, že praktičtí lékaři, ambulantní specialisté či nemocniční ambulance budou pojišťovně vykazovat speciální signální kód a VZP jim za něj bude následně platit částku 30 korun," popsal mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý, jak to bude fungovat.

Jen smluvním lékárnám

Trochu složitější situace ale bude podle jeho slov u lékáren. „Jelikož se v případě signálního kódu jedná o standardní kód výkonu, který zatím nebyl v lékárnách použit, musí VZP postupovat jako u jiných výkonů zdravotní služby. Proto bude potřeba, aby lékárna byla smluvním partnerem VZP a dále měla podepsaný úhradový dodatek," doplnil Tichý s tím, že signální kód proplatí všem lékárnám, které s ní mají smlouvu. „Těm, které smlouvu s VZP nemají, ji pojišťovna nabídne k uzavření. Úhradový dodatek v současné době vzniká a VZP ho začne distribuovat v lednu 2015," dodal Tichý.

Co bude s automaty

Radovat se mohou zdravotní sestry, kterým ubude jedna z povinností. Většinou to byly právě ony, kdo kromě svých běžných pracovních úkonů navíc poplatky od pacientů vybíral a vydával potvrzení o jejich úhradě. Větší zdravotnická zařízení si však pořídila i automaty.

„Naše nemocnice má celkem sedm automatů na nákup regulačních poplatků," říká mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Pořízení jednoho automatu vyšlo nemocnici zhruba na 120 tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že zůstává stále zachován výběr regulačních poplatků u pohotovostních služeb, tři z nich budou v provozu a čtyři zbývající si ponecháme v rezervě pro řešení případné poruchy," doplnil.

Ve většině nemocnic skupiny AGEL se automaty na poplatky nenacházely, pacienti poplatek hradili na pokladnách nebo přímo v ambulancích. „Dva automaty mívala například Vítkovická nemocnice, která je však již odprodala původnímu majiteli," uvedla Radka Miloševská, mluvčí nemocnice.

A v městské nemocnici tento problém řešit vůbec nemusí. „Poplatky vybíraly a vybírají sestry v ambulancích, mají to v rámci své pracovní náplně," doplnila zdejší mluvčí Magda Otáhalová.

Poplatkové harakiri

K TÉMATU* Třicet korun u lékaře a za položku na receptu, šedesát a později i sto za den pobytu v nemocnici a dalších zdravotnických zařízeních a devadesát za návštěvu lékaře na pohotovosti. Poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Jako důvod se tehdy zmiňovala zejména regulace, to znamená, aby lidé nechodili k lékaři příliš často a zbytečně. Hlavní byl však spíše ten, o kterém se příliš nahlas nehovořilo dostat do zdravotnictví další peníze, ale ze zdrojů mimo státní rozpočet.

*I během těchto sedmi let se sněmovna poplatky několikrát zabývala, byla měněna jejich výše (v nemocnici až na 100 korun za den), některé skupiny obyvatel byly osvobozeny od jejich placení (dárci orgánů), přibyla možnost připlatit si za nadstandard, časem byly některé z poplatků postupně zase zrušeny (v nemocnici), stejně jako nadstandardy… Až nakonec z velkolepých plánů na ozdravení českého zdravotnictví zbyl poplatek jediný na pohotovosti. A ani ten není jistý.

* „Platit se nebude nic, pokud v rámci pohotovostní služby ošetřující lékař shledá, že stav pojištěnce vyžaduje hospitalizaci," vysvětlil tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

* Až jednoho napadne, proč to všechno a kolik to daňového poplatníka vlastně stálo? V krajním případě by se nad tím dalo i mávnout rukou. Ovšem kdyby to byl ojedinělý pokus na občanech této země. Jsou tu ale i další podobné „pokusy". Třeba nedávno zrušený druhý pilíř důchodové reformy… 

Autor: Iva Mušálková

2.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení