VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet šelem v Beskydech se podle sčítání příliš nezměnil

Rozsáhlé mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech se uskutečnilo už pojednatřicáté. A nejen odborníkům potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují.

15.4.2015
SDÍLEJ:

O šelmách a stopách se před časem poutavým způsobem rozvyprávěl i odborník z CHKO Jiří Lehký. Přednáška se konala v budově ZŠ v Morávce. Ilustrační foto. Foto: Deník/Martin Šrubař

Podle hrubého odhadu se zde pohybuje asi devět rysů a tři vlci, výskyt medvěda se prokázat podle stop nepodařilo. Do akce, kterou organizovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy, se zapojilo kolem osmdesáti profesionálních a dobrovolných ochránců přírody.

„Beskydské šelmy jsou velmi zranitelné. Ačkoliv rysové a medvědi žijí v Beskydech od sedmdesátých let minulého století a vlci od roku 1994, nikdy se jim nepodařilo vytvořit trvale prosperující populace. Náhlá a trvalá zmizení pravidelně pozorovaných jedinců z míst, kde se předtím trvale vyskytovali, svědčí o tom, že i v současné době představuje největší hrozbu pro rysa, vlka a medvěda pytláctví," vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy. Proto podle ní budoucnost velkých šelem ve zdejším regionu především závisí na respektování ochrany jednotlivých zvířat ze strany myslivců, na důsledné ochraně beskydské přírody a na zachování migračních tras velkých savců mezi Beskydami a slovenskou a polskou částí Karpat.

Narazit můžete i na tři vlky

Během čtyř dnů mapování se šelmy identifikovaly podle nálezů stop, trusu, zbytků kořisti, případně dalších pobytových znaků. Kromě nich se na české straně Javorníků a ve Vsetínských vrších přechodně objevují tři rysové s trvalým výskytem na slovenské straně Javorníků. Z časově dlouhodobějšího monitoringu pak vyplývá, že se v širší oblasti Beskyd vyskytují pravděpodobně i tři vlci, jejichž rozlehlé teritorium zahrnuje kromě CHKO Beskydy i Slezské Beskydy a pohraniční území Slovenska a Polska. Při mapování byli zjištěni další vzácní a chránění živočichové vydra říční, jeřábek lesní, strakapoud bělohřbetý, žluna šedá, datel černý a krkavec velký. Mimo termín mapování byl zpozorován mladý orel skalní. Překvapivý byl nález první žáby, kterou byl skokan hnědý.

Výsledky mapování se zanesou do centrální databáze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Autor: Martin Šrubař

15.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení