VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji letos přibylo 528 nových barevných kontejnerů. Usnadní třídění odpadů

Občané 37 měst a obcí Moravskoslezského kraje se v letošním roce dočkali nových barevných nádob na třídění odpadů.

29.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv společnosti EKO-KOM

Celkem 528 kontejnerů na plasty, papír, sklo a nápojové kartóny bylo do regionu umístěno díky společnému projektu Moravskoslezského kraje a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s. Cílem projektu je usnadnit lidem třídění odpadů a tím zvýšit množství vytříděných odpadů.

Barevné nádoby podpoří třídění například v Karviné

Mezi deset měst a obcí v Moravskoslezském kraji, kde přibylo nejvíce barevných kontejnerů, patří například město Karviná. Tam se lidé dočkali čtyřiceti nových nádob na plasty, třiceti na papír a dvaceti pěti na sklo.

Ilustrační foto.

Vedoucí odboru majetkového Helena Bogoczová z karvinského magistrátu k tomu dodává: „Nové nádoby na tříděný odpad postupně umísťujeme do všech městských částí, aby pokrytí těchto nádob bylo optimální. Například jsme je umístili na místa, kde se stávající kontejnery přeplňovaly nebo kde úplně chyběly či naopak současné dosloužily. Zároveň jsme také barevné kontejnery rozmístili dle podnětů některých občanů. Věříme, že více barevných nádob se projeví na zlepšení třídění odpadů. Současně jsme rádi, že nám EKO-KOM díky svému projektu poskytl nádoby zdarma, a můžeme tak vycházet vstříc občanům."

Lidé chtějí mít barevné kontejnery blízko domova

Průzkumy mezi veřejností ukazují, že pro lidi je při motivaci k třídění odpadů nejdůležitější blízká vzdálenost ke kontejnerům na papír, sklo, nápojové kartóny a plasty. Podle aktuálních dat každý obyvatel Moravskoslezského kraje v loňském roce vhodil do barevných kontejnerů rovných 41 kilogramů plastů, papíru, skla a nápojových kartónů.

Za pozitivními výsledky stojí, kromě propagačních a vzdělávacích aktivit, právě stále se zlepšující dostupnost kontejnerů na třídění. Součástí spolupráce společnosti EKO-KOM, a. s. a kraje je totiž pravidelné zahušťování sítě barevných kontejnerů na tříděný odpad. Tím se stává třídění občanů pohodlnější. Tato skutečnost totiž významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů.

Díky třídění odpadů se v ČR ročně ušetří dva miliony stromů

K třídění odpadu se snaží lidi motivovat společně s městy a obcemi také Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Ta každoročně realizuje celou řadu podpůrných aktivit. Šárka Nováková, tisková mluvčí společnosti EKO-KOM, a. s. k tomu dodává: „Naše aktivity, jako například distribuce nových kontejnerů na třídění nebo speciálních barevných sad tašek do domácností, mají rozhodně smysl. Díky tomu se nám daří každoročně zvyšovat množství vytříděných odpadů z domácností. Vytříděné plasty, papír, sklo nebo nápojové kartony se pak recyklují a takto získané materiály se používají na nové výrobky. To je dobré především pro životní prostředí, protože se šetří primární suroviny a místo na skládkách, které se tak nemusí zbytečně rozšiřovat."

Více informací o třídění odpadů mohou lidé najít na internetových stránkách www.jaktridit.cz nebo www.tridime.info.

Jak správně třídit odpady v Moravskoslezském kraji?

Žluté kontejnery- PET láhve a plastové nádoby, sáčky, tašky, fólie, plastové kelímky a krabičky od potravin, výrobky z plastů

Modré kontejnery- papírové obaly a krabice, kancelářský papír, sešity, noviny, časopisy, letáky

Zelené a bílé kontejnery- barevné a čiré sklenice, skleněné nádoby, láhve od nápojů, tabulové sklo

Kontejnery s oranžovou samolepkou- nápojové kartóny od mléka a nápojů 

Autor: Komerční sdělení

29.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druholigové hokejisty Nového Jičína (v bílém) a Kopřivnice čeká odveta v úterý 22. srpna.

Start přípravy: Hokejisté Kopřivnice otočili duel v Novém Jičíně

Fotbalisté Petřvaldu na Moravě (v bílém) zahájili nový ročník dělbou bodů.

I. B třída, sk. B: Petřvald na Moravě na úvod remizoval

Souhrn I. B třídy, sk. D: První kolo ve znamení gólových hodů

Novojičínsko - Roli favorita potvrdil hned na úvod Fulnek, který roznesl Vlčovice 7:0. Kopřivnice pak doma podlehla v divokém zápase nováčkovi z Hukvald 2:5.  

Bílovečtí mají první bod a nyní cestují na hřiště nováčka

V premiérovém domácím utkání v nové sezoně krajského přeboru nakonec remizovali s Českým Těšínem 1:1. Fotbalisté Bílovce si tak připsali první bod a nyní je čeká sobotní utkání na půdě nováčka ze Staré Bělé.

Frenštát nadělil Slavii kanára

Beskyd doma vyprášil Orlovou 6:0 a potvrdil tak zdařilý vstup do sezony, na který by rád navázali i v sobotu, kdy cestuje do Českého Těšína.  

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení