Jedním ze způsobů, jak přijít snadno k penězům, je použití falešné identity. Takovýto nápad měli i dva muži ve věku 39 a 40 let z Ostravska a Bruntálska. Oblečeni v reflexních bundách, brázdili noční silnici I/48 a hledali nejlépe cizince, které posléze zastavovali a pokutovali.

Pachatelé si však vybrali špatnou profesi. Během ledna si totiž několik polských řidičů stěžovalo na podivné praktiky zdejších policistů. „Od polských občanů, jež byli zastaveni, vyžadovali „policisté“ zaplacení pokuty, a pokud neměli na zaplacení, doprovodili je až k bankomatu, kde vybrali peníze,“ popsal chování podvodníků vedoucí Územního odboru Policie ČR Nový Jičín Miloslav Steiner. Na podobné počínání si stěžovali všeho všudy tři cizinci, podvedených však bylo více.

Pachatelé využívali dvě vozidla, Škodu Octavia a Ford Mondeo. Ta byla vybavena i kamerou a modrým majáčkem. Právě ten přitáhl pozornost službu konající hlídky příborského obvodního oddělení. Příborští policisté totiž věděli, že by se mohlo jednat právě o falešné policisty. „Osádku vozidla škody s modrým majákem, tedy dva podezřelé muže, zadrželi, přiložili jim pouta a převezli do policejních cel,“ dodal novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Cizince si pachatelé vybírali proto, že neznali přesnou podobu policejních uniforem. I když se těm oficiálním podobaly, zblízka si s nimi příliš nezadaly. Standardní uniformy jsou totiž vybaveny hodnostním označením, policejním odznakem a nápisem Policie na prsou i na zádech, což podvodníci zčásti opominuli či podomácku vyrobili. „Pachatelé sice používali podobné čepice, ale ty byly označeny rukávovou nášivkou, tedy zcela jinou,“ upozornil dále mluvčí Petr Gřes. Policisté při prohlídce vozu našli několik registračních značek z jiných vozidel a části oděvů. Rovněž byla u mužů zajištěna finanční hotovost v korunách i eurech. Při výslechu se oba pachatelé doznali k dalším případům. „Přiznali se zhruba k deseti případům, a to od července minulého roku až po březen, kdy byli spatřeni hlídkou. Ne všechny případy ale byly oznámeny,“ uzavřel vedoucí Steiner. Každý z pachatelů si touto činností přišel na zhruba 20 tisíc korun.

V současnosti bylo oběma mužům sděleno obvinění z přečinu podvodu a poškození cizích práv a jsou vyšetřováni na svobodě. Do vězení mohou za své skutky jít až na tři roky.