VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Heřmaničtí zastupitelé podali stížnost proti rozhodnutí policie

Heřmanice uOder - Padělky smluv a škoda za necelých sto tisíc byly předmětem trestního oznámení, které podala starostka Heřmanic uOder na bývalou účetní úřadu. Policie ale případ odložila, což se tamním zastupitelům nelíbí.

29.12.2008
SDÍLEJ:

Starostka Heřmanic u Oder Irena Šímová (vpravo) a ostatní zastupitelé podali stížnost proti rozhodnutí policie ve věci bývalé účetní.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Kauzu odstartovaly výsledky několika po sobě jdoucích auditů, které zjistily závažné nedostatky v účetnictví obce. Bývalá účetní ale i přes sliby neučinila nápravu. Po kontrole z finančního úřadu v Novém Jičíně na použití získaných dotací navíc Heřmanice u Oder musely vracet dotaci. Poslední audit, který si objednala samotná starostka obce Irena Šímová, zjistil opakující se nedostatky a chyby a doporučil starostce změnu na postu účetní.

Vše výše uvedené i další věci kolem bývalé účetní projednávali na svém prosincovém zasedání heřmaničtí zastupitelé. Těm starostka a místostarosta Jaroslav Duda přetlumočili spis, v němž stojí mimo jiné, že Šímová ztratila vůči účetní důvěru a začal si některé věci prověřovat sama. Nabyla dojmu, že účetní od roku 2001 do roku 2005 neoprávněně bez vědomí zaměstnavatele pozměnila na dohodách o změně sjednaných pracovních podmínek údaje o svém hrubém měsíčním příjmu a za toto období neoprávněně získala částku 95,270.

„Starostka pověřila kontrolní a finanční výbory o prověření dohod o sjednané práci a jejich změn, avšak účetní předložila pouze kopie s tvrzením, že originály odeslala na Správu sociálního zabezpečení v Novém Jičíně. Tam však starostka zjistila při osobní návštěvě, že žádné dohody na jméno účetní tam nemají,“ citoval ze spisu Duda a pokračoval s tím, že kontrola zjistila, že na dohodě z prosince 2001 je podpis Pavla Ovčačíka, pozdějšího starosty Heřmanic u Oder, jenže v té době obci ještě starostoval Antonín Zimmer. Kontrola rovněž zjistila, že v roce 2003 byla na dohodě částka 6210 korun, ale na výplatních páskách účetní bylo 6710 korun. Kontrolní výbor zjistil nesrovnalosti mezi smlouvami a výplatnicemi i v následujících letech a rozdíly již šly do desetitisíců. Proto podala 3. září trestní oznámení pro podezření ze spáchání podvodu.

Ovčačík k dokladu z roku 2001 uvedl, že doklad poznává, ale jeho podpis se od pravého liší. Podpisy Ovčačíka neseděly ani na smlouvách z dalších let, stejně jako neodpovídaly některé částky na výplatnicích. „K dohodě z prosince 2003 řekl, že je padělaná a hrubý měsíční plat je o sto korun vyšší než měl být. Proč, nedokázal vysvětlit,“ stojí ve spise. Ke zhruba dvojnásobnému nárůstu platu účetní v roce 2005, jak bylo uvedeno na smlouvě, Ovčačík rovněž nedokázal říci, proč tomu tak je. Stejně nevěděl, proč došlo k dalšímu navýšení platu. „K dokladům o dohodách uvedl, že jeho podpisy a razítka někdo musel okopírovat,“ doplnil Duda. Ovčačík přitom do protokolu uvedl, že dohody skutečně podepisoval s tím, že originály měly zůstat na úřadě a kopie měla dostat účetní.

Také členové kontrolního a finančního výboru uvedli na policii, že zjistili rozpory mezi dohodami a mzdovými listy. Když se ptali účetní na rozpory, nedokázala je vysvětlit. Na policii ale vypověděla, že dohodu vytiskla vždy třikrát, jednu pro starostu, druhou pro sebe a třetí pro sociální správu sociálního zabezpečení. Kde originály jsou, nevěděla. K dohodě z roku 2001 kdy byl starostu Zimmer, ve výpovědi uvedla, že její podpis je okopírovaný a rovněž podpis Ovčačíka není jeho.

V doplněné výpovědi už Ovčačík přesně uvedl, kdy a proč dostala účetní přidáno. Její plat byl podle něj v pořádku, což vždy potvrdil podpisem. „Předložené dohody, které viděl na polici, nazval padělky, které jsou v neprospěch účetní. Ta podle něj neměla důvod listiny padělat. Znalci ale neměli možnost provézt zkoumání, neboť originály se nenašly,“ pokračovala ve čtení starostka Šímová, která se stejně jako ostatní zastupitelé s odložením věci nechtějí smířit. Proto zastupitelstvo odsouhlasilo podání stížnosti proti tomuto rozhodnutí policie.

Autor: Ivan Pavelek

Místo události:
29.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druholigové hokejisty Nového Jičína (v bílém) a Kopřivnice čeká odveta v úterý 22. srpna.

Start přípravy: Hokejisté Kopřivnice otočili duel v Novém Jičíně

Fotbalisté Petřvaldu na Moravě (v bílém) zahájili nový ročník dělbou bodů.

I. B třída, sk. B: Petřvald na Moravě na úvod remizoval

Souhrn I. B třídy, sk. D: První kolo ve znamení gólových hodů

Novojičínsko - Roli favorita potvrdil hned na úvod Fulnek, který roznesl Vlčovice 7:0. Kopřivnice pak doma podlehla v divokém zápase nováčkovi z Hukvald 2:5.  

Bílovečtí mají první bod a nyní cestují na hřiště nováčka

V premiérovém domácím utkání v nové sezoně krajského přeboru nakonec remizovali s Českým Těšínem 1:1. Fotbalisté Bílovce si tak připsali první bod a nyní je čeká sobotní utkání na půdě nováčka ze Staré Bělé.

Frenštát nadělil Slavii kanára

Beskyd doma vyprášil Orlovou 6:0 a potvrdil tak zdařilý vstup do sezony, na který by rád navázali i v sobotu, kdy cestuje do Českého Těšína.  

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení