VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza starosty Hladkých Životic: Na odměnu neměl nárok

Jako na houpačce to vypadalo při dalším jednání novojičínského okresního soudu ve věci obžalovaného bývalého starosty Hladkých Životic Jaroslava Petržely.

20.6.2015
SDÍLEJ:

Bývalý starosta Hladkých Životic Jaroslav Petržela (v popředí), bývalý místostarosta Robert Chovanec (vedle něj).Foto: Deník/Ivan Pavelek

Senát Okresního soudu v Novém Jičíně již poněkolikáté projednával odměnu, kterou si Jaroslav Petržela nechal schválit den před koncem svého volebního období v roce 2010, a to ve výši 70 tisíc korun, přičemž odvody ze mzdy měla platit obec. Další věcí, jíž se soud zabýval, byla částka 400 tisíc korun, kterou nechal Jaroslav Petržela převést na tehdejší společnost Gravel Stone, aniž by k tomu měl schválení zastupitelů.

Společně s Jaroslavem Petrželou opět usedl v lavici pro obžalované také bývalý místostarosta Hladkých Životic Robert Chovanec, jenž vypsal pro Jaroslava Petrželu fiktivní dohodu o provedení práce, na jejímž základě měla nakonec obec Hladké Životice peníze bývalému starostovi vyplatit.

Ve věci vyplacených odměn vypovídala před senátem i úřednice ministerstva vnitra, na niž se obžalovaní již dříve odvolávali. Bylo zajímavé sledovat, jak se měnily nálady obžalovaných i jejich obhájců při odpovědích svědkyně na dotazy soudce. Svědkyně v úvodu uvedla, že v případě starosty institut mimořádné odměny neexistuje už od roku 2006. „Je ale nutné rozlišovat poskytnutí mimořádné odměny nebo materiálního či finančního daru," upozornila svědkyně. Právě na to, že odsouhlasili starostovi finanční dar, se většina bývalých zastupitelů z řad Petrželových příznivců odvolávala. Záznam ze zasedání, který soud při líčení nechal promítat, ale nic takového nepotvrdil. Aktéři, zastupitelé i starosta na něm hovoří pouze o odměně. „Takže pokud by se někdo ptal na možnost udělení odměny starostovi při ukončení volebního období, pak by odpověď byla jednoznačná, že to nelze. Odměna, které se říká například odchodné, je již tak dost vysoká, jedná se o několikanásobek měsíční odměny, že není důvod ji ještě zvyšovat," řekla mimo jiné svědkyně.

Na dotaz, jakým způsobem by starosta mohl dostat peníze navíc, svědkyně rovněž odpověděla, že tazateli by sdělila, že žádným. Možnost toho, že by starosta mohl pro obec vykonávat práci na dohodu, ale připustila, a obhájci i obžalovaní evidentně pookřáli. To ale jen do chvíle, kdy svědkyně upřesnila, čeho by se dohoda mohla týkat.

„Jedná se o fyzickou práci nad rámec výkonu funkce starosty například, že starosta má doma malotraktor a poseče v rámci dohody obecní louku a podobně," poznamenala svědkyně, čímž dobrou náladu obžalovaných a obhájců opět trochu přibrzdila.

Když jí soudce předložil dohodu, již vypracoval Robert Chovanec, uvedla, že nikdy nic takového neviděla. Soudce poté ještě přečetl závěry Okresního soudu ve Zlíně, který rozhodl o tom, že Jaroslav Petržela, coby starosta Hladkých Životic, nechal vyplatit 400 tisíc korun, určených údajně na úpravu rybníčku v obci, neoprávněně. Firma Alfitra Invest, jež vznikla jako nástupce společnosti Gravel Stone, musela podle rozhodnutí zlínského soudu obci Hladké Životice peníze vrátit i s úroky.

Líčení s obžalovanými soudce odročil.

Autor: Ivan Pavelek

20.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení