VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krutý syn týral svou starou matku, kterou dokonce v zimě vyhodil z bytu

Ostrava - Ostravští policisté řešili vletošním roce první případ domácího násilí, při kterém uplatnili institut vykázání. Zbytu musel na deset dnů odejít šedesátiletý muž, který týral čtyřiaosmdesátiletou matku. Vše vyvrcholilo vtěchto dnech, kdy společně skamarády slavil doma narozeniny.

24.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Když jej matka kolem třetí hodiny ranní kvůli hluku a nevhodnému chování napomenula a požádala o zklidnění, zle se na ni obořil. Následovaly nadávky a nepublikovatelné urážky. Vzápětí jí přikázal, aby z bytu odešla. Vyděšená a rozespalá žena nakonec v obavě, že jí ublíží, v panice utekla na chodbu domu. Zde nějakou dobu čekala přede dveřmi. Když se ale začala třást zimou, zaklepala na sousedy a požádala je o pomoc. Na místo ihned vyrazili přivolaní policisté. Agresivní muž se však s nimi nechtěl bavit, odmítl také dechovou zkoušku. Vzhledem k silné opilosti jej hlídka dopravila na záchytnou stanici k vystřízlivění.

Při vyšetřování se ukázalo, že zdaleka nešlo o první podobný incident. Syn matku delší dobu omezoval různými příkazy a nařízeními, nepřispíval jí na jídlo, dokonce ji měl bít a tahat za vlasy. Týrání trvalo nejméně dva roky.

Vzhledem k okolnostem případu policisté násilníka na deset dnů vykázali z bytu. Oběť má nyní možnost požádat o prodloužení této lhůty. Muže čeká obvinění z trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě. Ve vězení by mohl strávit až tři roky.
„Detekce domácího násilí páchaného na seniorech je velmi komplikovaná. Pro tyto lidi je totiž těžké zveřejnit své rodičovské, selhání´. Strach a stud jsou proto příčinou mlčení a zatajování následků ubližování. Počátky mívají mírnější průběh – urážky, okřikování, napomínání.

Pokračovat může omezováním s odůvodněním typu, nikam nechodíš, nic nepotřebuješ´ a končit může násilím,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že ostravští policisté patří v problematice domácího násilí a vykázání k nejzkušenějším v republice. „V Ostravě funguje ojedinělý tým policistů specializujících se právě na provedení institutu vykázání,“ řekla Holčáková.

Domácímu násilí jsou věnována i školení, kterými v Ostravě procházejí všichni policejní nováčkové. „Semináře jsou celodenní, obsahují nejen teoretickou část s přehledy zákonů i dalších právních norem, ale jsou doplněny i obrazovými záznamy případů domácího násilí. Nechybějí autentické zvukové záznamy volání oběti na operační středisko. Policisté tak na vlastní kůži zjistí, že se jedná o velmi emočně vypjaté situace, které budou muset řešit. Například tehdy, když oběť a agresor jsou stejně staří jako rodiče policistů,” dodala Holčáková.
Jen v loňském roce ostravští policisté vykázali pětatřicet násilníků.

Mezi hříšníky dominují muži, jejichž oběťmi jsou manželky, družky i matky.

Jedním z loňských vykázaných agresorů byl například čtyřicetiletý muž, který tři roky týral devětadvacetiletou ženu. Několikrát týdně ji bil a ponižoval. Mlátil ji pěstmi, kopal do ní, tahal ji za vlasy a šlapal po ní. Vyhrožoval jí také s nožem v ruce. „K bití měl použít i kovového řetězu a nutit ženu, aby si jej uvázala kolem krku,” přiblížila situaci Holčáková.

Policisté však vloni zaznamenali i případy násilnických amazonek. Jedna z nich (49 let) v opilosti zaútočila na svého chotě. Nejprve mu nadávala, poté se v návalu vzteku chopila nože a manžela se pokusila bodnout do hrudníku. To se jí naštěstí nepodařilo. Muž dokázal útok vykrýt rukou. Výsledkem byla „pouze“ řezná rána na předloktí. Policie ženu vykázala na deset dnů.

Autor: Jaroslav Perdoch

24.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aneta a Tomáš Johnovi, Studénka, datum svatby: 5. 5. 2017
3

Hlasujte pro Svatební pár Novojičínska. Je tady 7. kolo

Ilustrační foto.

Chcete koupit parcelu na dům od města? Téměř nemožné. Situace se má ale zlepšit

Jeseník zrušil dobrovolné hasiče a prodal zbrojnici

Požární zbrojnici prodalo v červnu před dvaceti roky obecní zastupitelstvo Jeseníku nad Odrou.

Mladíkovi ve Frenštátě petarda zdevastovala ruku

Vážným zraněním a odvozem do nemocnice skončila víkendová rodinná oslava ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jednomu z účastníků explodovala v ruce petarda.

Podvodníci slibovali seniorům peníze za reklamní poutače na plotech

Muži neváhali sáhnout k násilí. První byl již odsouzen, druhému hrozí až dvanáct let.

OBRAZEM: Jeseník si podmanilo Pobřeží Kocoviny

/FOTOGALERIE/ Tradičním turnajem v Jeseníku nad Odrou odstartovala v sobotu letní série turnajů v malé kopané na Novojičínsku. 12. ročník oblíbeného turnaje, jehož se tentokráte zúčastnilo pouze 13 družstev, nakonec ovládl celek Pobřeží Kocoviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies