VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O milionové pokutě rozhodne soud?

Frenštát pod Radhoštěm - Zřejmě až soud rozhodne o tom, zda budou bratři Ivan a René Zahradníkovi za nedodržení podmínek kupní smlouvy platit městu Frenštát pod Radhoštěm milionovou pokutu.

8.2.2012
SDÍLEJ:

Právník bratrů Zahradníkových Tomáš Panáček vysvětloval zastupitelům úskalí případného soudního sporu.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Bratři Zahradníkovi koupili 22. července 2008 pozemky v centru města a v kupní smlouvě se zavázali, že do deseti měsíců od podpisu smlouvy předloží stavebnímu úřadu veškeré dokumenty potřebné k vydání územního rozhodnutí. Jenže podklady nedodali. Jako důvod uvedli, že jim chyběl jeden z hlavních dokumentů, konkrétně povolení k věcnému břemenu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který jim toto povolení opakovaně odmítal vydat. Město po nich i tak vymáhá pokutu ve výši jednoho milionu, která byla předmětem kupní smlouvy.

Zahradníkovi již loni podali žádost, aby jim město pokutu prominulo, zastupitelé ale odmítli a věc se dostala k soudu. „Soudce naznačil, kterou cestou se patrně bude soudní jednání ubírat a navrhl stranám, aby se dohodly mimosoudně. Předeslal, že je možné, že smlouva je od samotného počátku částečně neplatná,“ uvedl na posledním jednání frenštátského zastupitelstva právník města Petr Holášek.

Sporným bodem by mohla být skutečnost, že zastupitelstvo města schválilo prodej, ale detaily smlouvy měla stanovit městská rada. Radní ale nic takového neudělali, neboť k tomu neměli kompetence. A tak zřejmě smlouvu sepsal tehdejší frenštátský starosta, který ji také podepsal. „Z doložených materiálů spíše vyplývá, že sankce tam byla dopsána dodatečně,“ upozornil na tuto skutečnost zastupitel Milan Bureš.

Právní zástupce bratrů Zahradníkových Tomáš Panáček uvedl, že bratři chtěli na pozemku vybudovat zařízení, které by bylo prospěšné pro ně i pro město, a smlouvu podepsali v dobré víře. „Oni potřebné dokumenty nedodali v termínu, ale to bylo v příčinné souvislosti, protože ten základní souhlas neměli. Kdyby doložili všechny ostatní doklady, a tento ne, stejně by územní rozhodnutí nebylo,“ argumentoval Panáček a upozornil, že soudní spor vše jen protáhne a nebude z něj mít užitek ani jedna strana.

„Myslím si, že my to tady nevyřešíme, proto jsme pro rozhodnutí soudu, na jehož základě upravíme interní předpisy města, aby se to neopakovalo,“ nechal se po více než půlhodinové diskuzi slyšet zastupitel Jiří Jurek, jehož názor sdílelo více přítomných. V tomto duchu také podal návrh na usnesení zastupitel Milan Bureš. „Zastupitelstvo města neschvaluje mimosoudní vypořádání sporu u okresního soudu,“ zněl návrh usnesení, pro který hlasovalo 12 z celkového počtu 21 zastupitelů Frenštátu pod Radhoštěm.

Autor: Ivan Pavelek

8.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Škrpál přinese pořádnou porci muziky

Soudní jednání o osudu OKD u Krajského soudu v Ostravě 24. srpna 2017.
SLEDUJEME ON-LINE
21

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

Slavnost se blíží. V Novém Jičíně vystoupí Neckář i Dyk

Letošní ročník je věnován 300. výročí narození Ernsta Gideona von Laudona.

Policisté hledají dívku z dětského centra

Se žádostí o pomoc se obrátili na veřejnost policisté, kteří pátrají po 14leté dívce, která odešla z dětského centra. 

I. B třída, sk. B: Až příliš krutá porážka pro Petřvald

Domácí premiéra v I. B třídě, sk. B, jim nevyšla. Fotbalisté Petřvaldu na Moravě v ní totiž přenechali všechny body Vřesině, která zvítězila 5:2.  

Souhrn I. B třídy, sk. D: Mořkov si vyšlápl na Starý Jičín

Novojičínsko – Jeseník nad Odrou přivezl všechny body z Oder, kde byly k vidění dvě penalty a dvě červené karty. Veřovice si pak dojely pro výhru do nedaleké Tiché, kde o výhře rozhodly ve druhém poločase.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení