VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud ani tentokrát případ údajné pomluvy neukončil

Novojičínsko - Přestože měl předseda okresního soudu Jiří Hanzelka původně v plánu vyřknout v případu manželů Radmily a Miroslava Ľubových rozsudek, nestalo se tak. Opět nepřišli někteří svědci.

28.1.2011
SDÍLEJ:

Manželé Ľuboví u novojičínského okresního soudu.Foto: Deník/Archiv

Ľubovi stojí před soudem kvůli obžalobě z trestného činu pomluvy. Podle státní zástupkyně šířili nepravdivé informace o dění v dětském domově v Novém Jičíně. Miroslav Ľuba s manželkou, která kdysi pracovala v dětském domově v Novém Jičíně jako noční vychovatelka, například informovali úřad ombudsmana a některá média ve smyslu, že v novojičínském dětském domově se děly nepravosti.

Dne 17. září 2007 pes Michala Pokorného, zástupce ředitelky, přímo v domově kousl do obličeje šestileté děvčátko. Dívka skončila v brněnské nemocnici a ze zranění se léčila déle než sedm dnů. Pokorný později dostal tisícikorunovou pokutu za přestupek.

Ľubová tvrdila, že to nebylo první pokousání dítěte psem zástupce, v dopise ombudsmanovi její manžel pod smyšleným jménem sdělil, že právě zástupce se měl dopustit i bití jednoho z dětí v domově. Tato informace však stojí pouze na tvrzení chlapce, údajné oběti, jenž již v domově není. Okresní soud v Novém Jičíně se od 24. června 2009 snaží dopátrat alespoň nějakých informací, na jejichž základě by mohl rozhodnout o vině či nevině Ľubových. Má však těžkou situaci. Řada svědků se buď na poslední chvíli omluví nebo se nedostaví bez omluvy. Výjimkou nebylo ani líčení, které se uskutečnilo ve středu 26. ledna. Jedna svědkyně zaslala omluvenku, druhá předvolání k soudu nepřevzala. Je jí bývalá obyvatelka domova, jež se na místě, kde je zapsaná k pobytu, nezdržovala, stejně jako další svědek. Tudíž si obsílku k soudu nevyzvedli.

Více než hodinu tak před soudem hovořila dnes již bývalá pracovnice sociálního odboru Městského úřadu Ostrava-Vítkovice Adriana Bulová, která měla na starosti rodinu chlapce, jenž uvedl, že jej měl zástupce ředitelky domova zbít. U soudu tak zazněl příběh o čtyřech dětech, jimž rodiče nebyli schopni zajistit slušné zázemí. Jejich život byl prý jak na houpačce. Chvíli byli bez peněz, žili na ubytovně a o děti nejevili vůbec zájem, pak zase měli peníze, i poměrně solidní bydlení, a dokonce chtěli navrácení rodičovských práv, kterých je zbavil soud.

Právě za nimi nejstarší chlapec, jenž v případu figuruje jako údajná oběť, utekl. Bulová uvedla, že se s rodiči a chlapcem náhodou setkala v Kauflandu. Tam jí přiznal, že utekl, a ona jemu i rodičům domlouvala, aby se vrátil. „Když jsem se ptala, proč utekl za rodiči, řekl, že nemá rád pana Pokorného. Že jej trestal,“ sdělila Bulová a dodala, že se chlapce ptala, proč o tom pět let mlčel, a že by to měl říci, jakmile se vrátí zpět do domova. Stejnou informaci později chlapec uvedl před ethopedem, když byl v dětském diagnostickém ústavu. „Řekla jsem mu tehdy, že jestli je to účelové, ať to nedělá,“ pokračovala Bulová.

Později chlapce potkala náhodou na ulici. „Když jsem mu znovu řekla, aby to nedělal, tak mi řekl: Paní Bulová, já jsem se chtěl dostat domů,“ tvrdila při středečním slyšení Bulová, která přiznala, že ji případ chlapce a jeho rodiny, a to, co se potom dělo, doslova semlel. Proto zhruba před dvěma roky podala výpověď. Na dotazy obhájkyně, proč neoznámila informaci o bití chlapce kompetentním orgánům v době, kdy ji zaslechla poprvé, odpověděla, že tehdy řečem hocha nevěřila.

Jako další svědkyně předstoupila před soud bývalá náměstkyně hejtmana pro školství Jaroslava Wenigerová. Ta uvedla, že se o věci dozvěděla zprostředkovaně. Jako náměstkyně hejtmana ji ale neřešila. „Bylo to v kompetenci příslušného odboru,“ sdělila Wenigerová, která prý ale v té době kvůli informacím, jež se k ní dostaly, domov navštívila. Podle ní v domově fungovalo vše, jak mělo. Rozhodnutí v případu opět nepadlo.

Autor: Ivan Pavelek

Místo události:
28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení