Na tenkém ledě

Všichni se dostali do problémů kvůli několika falešným stokorunám. Ty na svém počítači a tiskárně vyrobil někdejší student. Vše nasvědčuje tomu, že si chtěl pouze ověřit, co jeho technika dokáže. „Dílem” se pochlubil kamarádovi, který ještě chodil do střední školy. Ten část bankovek vzal a odnesl do třídy. Zde si je několik spolužáků rozebralo. Jednou z nich se rozhodli platit v místním bufetu. Žena za pultem však nepravou stokorunu odhalila a později vše řekla vedení školy. Mladíka, který ji chtěl obelstít, sice neznala jménem, detailně ho však popsala. Nejvíce ji zaujaly jeho vlasy, zářící hned několika barvami. Díky tomu se jej záhy podařilo identifikovat. Mezitím však další z vlastníků falzifikátů chtěl padělkem vyrovnat menší dluh u svého kamaráda, jenž ale o skutečném původu peněz neměl ani potuchy. Vzhledem k tomu, že dlužná částka byla menší než sto korun, vzal nic netušící mladík bankovku a o její rozměnění požádal výchovného poradce. Ten ke svému štěstí drobné neměl.

Jen klukovina?

Během hlavního líčení se rodiče i obhájci studentů snažili soud přesvědčit o tom, že šlo jen o hloupou klukovinu. Prý není nutné kolem toho dělat takový humbuk…

„Tohle rozhodně není žádná klukovina,“ oponovala soudkyně, podle které by se při hlubším policejním vyšetřování mohla před soudem ocitnout téměř celá třída.

Předsedkyně senátu také zdůraznila, že zákonodárci na zločiny vůči měně pamatovali velmi přísnými tresty. Pokud se jedná o organizovanou skupinu, nebo o škodu značného rozsahu, lze uložit až patnáctileté vězení, tedy stejně jako za vraždu.

V tomto případě činila sazba od pěti do deseti let, u mladistvých se podle zákona snižuje na polovinu – od jednoho roku do pěti let. Soud nakonec všem vyměřil podmíněné tresty se zkušebními lhůtami. Nejvíce si oddechl mladík, který měl v době činu osmnáct let, a hrozilo mu tak pět až deset let žaláře. Senát po zvážení všech okolností rozhodl o mimořádném uložení trestu pod spodní hranicí. Také tento padělatel vyvázl s podmíněným odsouzením. Jak při zdůvodnění rozsudku uvedla předsedkyně senátu, tato kauza by měla být varováním pro všechny, kteří by se o podobný padělatelský zločin chtěli někdy pokusit.

K tématu

Polciie zajistila padělek, který byl zřejmě dílem naivního amatéra

Ostrava - Shodou okolností ve stejné době, kdy Krajský soud v Ostravě vynášel rozsudky nad skupinou stokorunových penězokazců ze střední školy na Frýdecko-Místecku, neznámý pachatele dal v Ostravě do oběhu amatérsky vyrobenou stokorunu. Ve své tržbě ji v těchto dnech objevil padesátiletý provozovatel občerstvení v Ostravě-Zábřehu. Kdo bankovkou platil, se zatím zjistit nepodařilo. „Padělaná bankovka je menší velikosti, bez ochranných znaků – bez vodoznaků, bez přerušovaného stříbrného proužku, navíc ručně dokreslena,” uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že policisté případ vyšetřují jako trestný čin padělání a pozměňování peněz. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na deset let.