VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragédií se bude zabývat novojičínský soud

Nový Jičín, Studénka - Minulý týden padlo definitivní rozhodnutí o tom, který soud bude řešit případ železničního neštěstí, k němuž došlo 8. srpna roku 2008. Olomoucký vrchní soud rozhodl, že to bude soud v Novém Jičíně.

16.2.2011
SDÍLEJ:

Vyšetřování železničního neštěstí. Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Ivan Pavelek

Jestliže dosud nebylo zcela jasné, kde se soud, zabývající se případem studéneckého železničního neštěstí, při kterém zahynulo osm lidí, odehraje, nyní již jasno je. Vrchní soud v Olomouci minulý týden definitivně rozhodl, že to bude v Novém Jičíně.

Určením místa konání jednání se soud zabýval zhruba od prosince minulého roku. Přestože vše nejdříve nasvědčovalo tomu, že se přelíčení odehraje na půdě Okresního soudu v Novém Jičíně, objevily se okolnosti, kvůli kterým chtěl novojičínský soudce případ postoupit soudu krajskému.

Věc mohla být kvalifikována jinak

„V srpnu loňského roku k nám byla podána žaloba, a my jsme proto věděli, že to budeme soudit. Poté ale případ nastudoval přidělený soudce a ten dospěl k závěru, že by věc mohla být za jistých okolností kvalifikována přísněji. To znamená, že trestný čin by zůstal stejný, ale změnila by se forma zavinění,“ popsal situaci předseda okresního soudu Jiří Hanzelka. Podle jeho slov by se tak u některých z deseti obžalovaných vědomá nedbalost změnila na nepřímý úmysl. „Pokud by to bylo takto kvalifikováno, případem bychom se již nezabývali my, ale příslušný krajský soud,“ doplnil Hanzelka vzápětí.

Vrchní soud však rozhodl jinak. „Minulý týden nám přišlo rozhodnutí, že jelikož vrchní soud nespatřuje za současného stavu jinou právní kvalifikaci, čili že forma zavinění zůstává nedbalostní, materiál nám vrací,“ informoval Hanzelka.

Po vrácení případu zpět do Nového Jičína se vyskytla další komplikace.

Ani jedna z budov novojičínské instituce totiž nedisponuje místností, kam by se počet zájemců o jednání, již nyní odhadovaný na nejméně sto, vešel. „Těžko odhadnout konečné číslo účastníků soudu. Je tam totiž deset obviněných a nejméně devadesát pět poškozených, kterým jsme podle předpisů, v případě jejich zájmu, povinni účast u hlavního líčení zajistit. Navíc, máme zájem na tom, aby u soudu mohla být veřejnost, aby tam měla zastoupení média, a prostory s takovouto kapacitou novojičínský soud nemá,“ konstatoval Hanzelka.

Pracovníci soudu proto nyní řeší, kde soud uskutečnit. „V současné době již máme vytipována čtyři místa, kde by se jednání mohlo konat. Ještě ale řešíme, které z nich bude pro nás za aktuálního stavu nejvýhodnější,“ uvedl Hanzelka. Podle něj jsou až nyní vidět všechna kritéria, která při výběru prostor musí soud zvážit a zajistit. „V jednáních o místě konání jsme zjistili, že budeme muset brát v potaz například bydliště svědků, kteří jsou předvoláni. Dále také skutečnost, že kdyby se líčenímělo uskutečnit mimo budovu nějakého soudu, musíme zajistit justiční stráž a kromě soudce i další zaměstnance,“ přiblížil některá z kritérií Hanzelka.

K lokalitám, o kterých pracovníci soudu nyní uvažují, patří i místo události, Studénka. „Poté, co nám byl případ s definitivní platností přiřknut, jsem oslovil starostu Ladislava Honuska, jestli je reálná možnost provést to na nějakém místě ve Studénce. On mi nabídnul Dělnický dům,“ řekl Hanzelka. Jedním dechem však dodal, že tento výběr komplikuje dodržení již zmíněných kritérií, protože jednání by proběhlo v jiné, než soudní budově. Dalším možným místem konání je Krajský soud v Ostravě. „Zde jsem také jednal s vedením a podmínky se zde předběžně jeví jako nejlepší. Problém je v tom, že do dubna mají ostravští soudci v oné jednací síni již nařízená jednání a nemohou je někam jinam přenařizovat,“ uvedl Hanzelka.

Stejně, jako zatím nejsou určeny prostory konání soudu, není stanoven ani jeho termín. „Pokud by byla zvolena alternativa krajského soudu, kvůli obsazené jednací síni by to bylo s největší pravděpodobností až v květnu,“ uvedl Hanzelka a na závěr dodal: „Pokud bychom se ale rozhodli pro jiné místo, je možné, že by se soud uskutečnil už v dubnu.“

Autor: Jana Hromočuková

16.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Tým Tomáše Černína prohrál na hřišti Staré Bělé 1:4 a o první výhru v novém ročníku krajského přeboru se může pokusit v neděli, kdy doma vyzve Pustou Polom.  

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení