VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třináct bývalých zastupitelů stálo opět před soudem

Nový Jičín, Hladké Životice - Dalším jednáním pokračovalo v úterý hlavní líčení Okresního soudu v Novém Jičíně, v němž je obžalováno třináct bývalých zastupitelů Hladkých Životic.

14.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ archiv

Na lavice obžalovaných usedli zastupitelé, kteří ve funkcích působili ve volebním období 2002 až 2006, případně v následujícím. Obsáhlá obžaloba je viní z přečinů či trestných činů zneužívání pravomoci úřední osoby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele, bývalého místostarostu Roberta Chovance navíc ze zpronevěry a bývalého starostu Jaroslava Petrželu navíc ze zpronevěry a pojistného podvodu.

Také úterní jednání se zabývalo převodem parcel v lokalitě Na stráni, které obec původně dostala od Pozemkového fondu České republiky jako kompenzaci pro osoby, které musely kvůli stavbě dálnice opustit své domy. Obec jednak pozemky prodala velmi levně a jednak v době, kdy ještě neměla pozemky v majetku a měla jen příslib.

Na problémy upozornil audit

Poprvé u soudu zaznělo, proč vlastně současné vedení obce vede řadu soudních sporů ve věci předmětných parcel i jiných záležitostí. „Krajský audit nás upozornil na nesrovnalosti, které nám dal jako závadu, kterou musíme odstranit," uvedla současná starostka Hladkých Životic Irena Ravčuková, která v úterý stanula před soudem jako svědkyně. Audit podle ní při kontrole zjistil, že parcely byly prodány již v roce 2006, ale peníze na účet obce přišly až v roce 2010. Při bližším zkoumání se narazilo na to, že tehdejší zastupitelstvo obce odsouhlasilo převod pozemků na zájemce ještě v době, kdy je obec neměla ve vlastnictví.

„Většina občanů souhlasila s tím, že v současné době tak mají postaveno na pozemcích obce a budeme hledat cestu, jak postupovat. Ty, kteří nesouhlasili, jsme dali k soudu kvůli určení vlastnictví," připomněla starostka s tím, že audit po nich rovněž chtěl vyčíslení škody způsobené při původním prodeji pozemků. Tu obec vyčíslila na 11,909 milionu korun. Starostka sdělila, že si nepamatuje, zda v roce 2006 visel záměr prodeje předmětných pozemků, neboť se tenkrát o dění v obci kvůli podnikání moc nezajímala.

Obdobně se o vyvěšení záměru vyjádřila také další svědkyně, současná místostarostka Ivana Víchová. Ta uvedla, že o záměru jen slyšela, zároveň s tím se ale hned hovořilo o tom, že parcely už jsou rozebrané. Podle ní byla informovanost v obci hodně špatná, což poznala později i jako zastupitelka. Na posledním zasedání před volbami v roce 2010 byla jednou z těch, kdo nesouhlasili se sedmdesátitisícovou odměnou starostovi Jaroslavu Petrželovi, což je spolu s pojistným podvodem další věc, kterou se soud zabývá. Obec totiž po povodni v roce 2009 odepsala některé zahradní stroje, ty se ale později našly.

Odpoledne vypovídali dva svědci, kteří v roce 2006 přišli k diskutovaným pozemkům v Hladkých Životicích v době, kdy měli osmnáct let. Ani jeden nevěděl, odkud se informace o prodeji vzala, možná prý s ní přišli jejich rodiče. „Nevzpomínám si. Tenkrát jsme se o to nezajímal. Měl jsem jiné starosti," uvedl jeden z dvojice mladíků, z nichž ani jeden na pozemku nestaví. „Motivovala mě tenkrát cena pěti korun za metr," tvrdil druhý z těchto svědků.

I tentokrát byla v soudní síni i mimo ni cítit vzájemná nevraživost bývalého vedení obce vůči tomu současnému. Soudní síní se občas nesla slyšitelná vyjádření na adresu svědkyň, až musel soudce Miroslav Čaňo občas dění umravňovat.

Autor: Ivan Pavelek

14.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
DUO NEJZKUŠENĚJŠÍCH! Letní posila kopřivnické Tatry David Stříž (vlevo) spolu s hrajícím asistentem Martinem Tomáškem, jenž hrával extraligu za Vítkovice a působil třeba i v ruském Novosibirsku.

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení