S nadcházející zimou a pomalu končící zahrádkářskou a chatovou sezonou začíná přibývat vloupání do puštěných rekreačních objektů a kolonií. Mnohdy jde o rozsáhlé série, které mají na svědomí skupiny nebo jednotlivci. Potvrzuje to i případ, který v těchto dnech vyřešili frýdecko-místečtí policisté. Podařilo se jim zadržet dvanáctkrát soudně trestaného muže, kterého podezřívají z vloupání do bezmála osmdesáti chat v Beskydech.

Recidivista

Ochránci tušili, že jednotlivé činy by mohl mít na svědomí jediný pachatel, a připravili rozsáhlou pátrací akci, která byla nakonec úspěšná.

Dvaapadesátiletého recidivistu z Karvinska zadrželi prakticky při činu. „Dotyčný se ukrýval v jedné vykradené chatce. Kriminalisté v současné době dokončili prověřování a dokumentaci jeho rozsáhlé trestné činnosti," řekl frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk s tím, že pachatel do svého dopadení stihl vykrást bezmála osmdesát chat. Ve vykradených objektech se zpravidla zaměřil nejen na potraviny, ale nepohrdl ani drobnými věcmi – oblečením a elektronikou.

„Škoda na odcizených věcech dosáhla nejméně třiceti tisíc korun. O dalších pět tisíc se zvýšila kvůli poškozenému zařízení. V současné době je už muž ve vazbě. Za porušování domovní svobody, krádež a poškození cizí věci mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky," dodal tiskový mluvčí Vlastimil Starzyk.

Lákadla

Z policejních statistik vyplývá, že si pachatelé většinou vybírají osamocená, nezabezpečená a vozidlem snadno dostupná místa. Doslova výzvou jsou pak pro ně jakékoliv volně umístěné předměty v okolí – nářadí nebo neuložený zahradní nábytek. Kriminalisté řešili i případy, kdy zloději ke vloupání použili věci, které majitelé nechali u svých chatek.

Nejslabší stránkou z hlediska vloupání jsou jako u všech budov nezabezpečená okna, prosklené plochy, dveře a střešní vikýře.

„Rozhodně se vyplatí odvézt si po sezoně domů drahé nářadí, jízdní kola, elektroniku a další cennosti. Vhodné je i zesílení vstupních dveří, instalování kvalitních zámkových systémů, uzamykatelných okenic, mříží na okna, dalších zábran a zátarasů v podobě elektrické zabezpečovací signalizace nebo i napojení objektu na bezpečnostní agenturu," doporučil expert 
z policejního prezidia.

V případě, že majitelé věci v objektu ponechávají, je dobré si pořídit jejich soupis, včetně výrobních čísel a fotodokumentace. „Tyto údaje jsou 
v případě vykradení dobrým vodítkem pro policii při pátrání po předmětech," doplnil expert. Je-li chata či chalupa i přes veškerá bezpečnostní opatření vykradena, zásadně není vhodné vstupovat dovnitř. „Může tam ještě být pachatel, popřípadě se vstupem zničí stopy, které za sebou zanechal. Nejdůležitější je však bezodkladně přivolat policii a vše detailně policistům sdělit," uzavřel expert.

Policie radíZabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky (dokonalý bezpečnostní zámkový systém, uzamykatelné okenice.

Pro vyšší standard ochrany využijte elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.

Objekt mějte správně pojištěný proti krádeži.

Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu.

Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí.

Poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.

Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie.

Nebuďte neteční – dnes navštíví zloděj souseda, zítra se to může stát vám.