Největší hvězdou je bezpochyby americký obr C-5 Galaxy, který je poprvé v české historii přístupný také veřejnosti. Návštěvníci tak mohou vidět prostory, ve kterých byli za vietnamské války přepravováni nejen vojáci, ale také pozemní vojenská technika, vrtulníky a bojové letouny.

„Zajímalo nás, jak takový obr zevnitř vypadá, takže jsme rádi, že nás tam pustili. S českými letadly se to vůbec nedá srovnat,“ shodli se sourozenci Nastěšínovi, kteří akci navštívili.

Svou premiéru zažil také Typhoon Display tým britského letectva, který se se svými moderními letouny předvedl ve vzduchu.

„V minulých letech byl Typhoon součástí statické výstavy. Je to ale úplně něco jiného vidět je řádit ve vzduchu,“ sdělil své dojmy Jan Vitásek, jeden z návštěvníků.

Po roční přestávce se na Dny NATO vrátil také holandský F-16 Demo Team. Diváci tak měli možnost vychutnat si špičkové letecké umění holandských pilotů. Holandský display pilot předvedl své kousky pouze v rámci sobotního programu. V neděli totiž Demo Team vystoupí v Belgii," řekl jeden z organizátorů.

Zajímavým objektem byl i průzkumný letounem AWACS. „Jedná se o letoun patřící do výzbroje armád NATO. Radarový systém, který je jeho součástí umožňuje posádce dokonalý přehled o situaci ve vzduchu i na zemi v okruhu stovek kilometrů,“ popsal stroj jeden z německých operátorů.

Lidé mohli sledovat také doprovodný program, například ukázky jízdy armádního vozidla DINGO 2, ukázky činnosti polských a českých policistů nebo seskok výsadkářů záchranné a výsadkové služby armády České republiky.

Dny NATO jsou největší akci svého druhu v Evropě. Letošního ročníku se účastní dvanáct zemí mezi nimiž je i pět nováčků- Dánsko, Belgie, Rusko, Itálie a Řecko.

Souběžně s Dny NATO probíhá na mošnovském letišti také mezinárodní letecký veletrh Airin.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ