VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Véčkaři z kraje: Nejsme v krizi, stojíme proti Kočí

Kraj/DENÍK SLEDUJE/ - Aféra kolem Věcí veřejných, která hýbe vládou, je ostře sledovaná i v Moravskos­lezském kraji. Právě odsud totiž jako jednička kandidátky zamířila do parlamentu důležitá aktérka kauzy Kristýna Kočí.

10.4.2011 7
SDÍLEJ:

Kristýna Kočí vedla kandidátku Věcí veřejných v Moravskoslezském kraji.Foto: Archiv

Vyjednávala podobu vlády i koaliční smlouvy, patřila ke špičkám Věcí veřejných. Teď je šestadvacetiletá Kristýna Kočí u „véčkařů“ na černé listině, ze strany byla vyloučena. Podala totiž trestní oznámení na Víta Bártu za to, že jí dal půl milionu korun, a postavila se tak na barikádu stranických vzbouřenců.

Nyní už bývalou hlavní postavu VV v Moravskoslezském kraji ostře kritizují její zdejší spolustraníci. Poslankyně Jana Drastichová z Orlové Deníku řekla, že je počínáním Kočí zklamaná, nicméně strana kvůli tomu v krizi nebude.

„Kristýna Kočí byla náš lídr. To, co udělala, považuji z její strany za velkou zradu, nečestné jednání. Vít Bárta nám všem na poslaneckém klubu nabídl, že každému, kdo ho o to požádá, půjčí. Slečna Kočí toho využila a pak i zneužila. Je to od ní zrada vůči Bártovi,“ vyjádřila se Drastichová.

Věci veřejné budou podle ní v Moravskoslezském kraji pokračovat dál, mají podporu straníků z okresů. Dnes by se měli sejít na společné schůzce, kde budou o aktuální situaci diskutovat.

#nahled|http://g.denik.cz/57/b5/1104_info2_volby_denik-hp_top.jpg|http://g.denik.cz/57/b5/1104_info2_volby.jpg|Výsledky voleb v MS kraji.#

„Budou chtít vysvětlení, možnost se zeptat na to, co se děje, protože většina zná okolnosti jen z médií,“ dodala Drastichová.

Na post jedničky „Véček“ v kraji by se měl po vyloučení Kočí dočasně posunout poslanec Jiří Rusnok z Třince. O tom, kdo bude zdejším předsedou, se ale rozhodne až po květnovém celostátním sjezdu strany, který by měl schválit nové stanovy.

„Události posledních dní mě jednoznačně utvrzují v tom, že šlo o řízenou akci, která měla poškodit naši stranu, potažmo vládu. Dost dobře nerozumím postupu Kristýny Kočí,“ konstatoval Rusnok, který zůstává členem poslaneckého klubu VV.

Vyloučená Kristýna Kočí cítí podle svých slov zklamání z toho, jak se k ní strana zachovala, cítí však z některých regionálních klubů podporu a to ji utvrzuje v tom, že jednala správně. „Je smutné, že strana, která měla v programu boj proti korupci, takto potrestá někoho, kdo korupci nahlásil,“ prohlásila Kočí.

Podle svých dalších slov chce nadále prosazovat jako poslankyně zájmy Moravskoslezského kraje, se kterými šla do voleb jako lídr VV. „To, co se stalo, je problém jednotlivců, pořád věřím v demokratizaci Věcí veřejných. I bez příslušnosti k této straně chci v parlamentu hájit tento region, kde mi dali lidé tolik hlasů,“ doplnila.

Politoložka: Koalice se místo vládnutí jen hašteří

Postupné prozření zažívají podle ostravské politoložky Jiřiny Pavlíkové voliči, kteří sledují vývoj událostí kolem Věcí veřejných.

„V parlamentních volbách tady lidé dali této straně hlasy kvůli jejímu programu i některým známým tvářím. Očekávali od ní slibovaný boj s korupcí, podezřelými zakázkami. Jenže po volbách začali nabývat povědomí, že nejde o tradiční stranu, ale o zájmové seskupení, a VV začaly ztrácet své příznivce. To se nakonec projevilo v podzimních komunálních volbách, ve kterých Věci veřejné v tomto kraji příliš neuspěly,“ míní Pavlíková.

Problém celé současné vládní koalice vidí v tom, že místo toho, aby řešila skutečné problémy jako reformu zdravotnictví, důchodů či státní dluh, zabývá se svými vlastními problémy.

„Nejde snad ani o koalici, ale o nepodařený slepenec, který místo problému státu řeší vlastní rozpory. Pro voliče je to nepříjemné zjištění, když vidí, že strany, kterým dali hlasy, se místo společného vládnutí jen vzájemně hašteří. Mám-li být tedy upřímná, vyústění do současné situace a problém kolem Věcí veřejných mě ani nepřekvapuje. Jen jsem si myslela, že to přijde později, ne už po necelém roce od voleb,“ dodala Jiřina Pavlíková.
Kočí: Vládu s Johnem na vnitru bych nepodpořila

Nezávislá poslankyně Kristýna Kočí, do čtvrtka předsedkyně poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných, odmítá podpořit vládu, v níž by jako ministr vnitra zůstal předseda VV Radek John.

Ocenila, že ministr dopravy a významný člen VV Vít Bárta přijal politickou odpovědnost a rezignoval na svou funkci. Řekla ale, že nerozumí tomu, jak může Bárta trvat na kandidatuře na předsedu VV a jak za ním může vedení strany stále stát.

Podle poslankyně se nyní k věci musí vyjádřit především vládní koalice a předseda vlády Petr Nečas (ODS). „Žádný z členů vlády už nemůže věřit tomu, že jejich vláda bude protikorupční, pokud v ní bude ministrem vnitra Radek John,“ poznamenala Kočí. Dodala, že John byl o pokusu ji zkorumpovat informován a nic neudělal.

„Věřím tomu, že žádný občan nemůže chtít, aby takovýto člověk byl ministrem vnitra,“ dodala. Doufá proto, že podobný závěr vyplyne z nadcházejících jednání koaliční devítky o současné situaci v koalici - více o postoji Kristýny Kočí najdetezde.
Postřeh Martina Plevy:Místní poslanci umí „zazářit“

Moravskoslezský kraj má šestadvacet poslanců v Parlamentu ČR. Ačkoliv od posledních voleb ještě neuplynul ani rok, dva z nich už se nesmazatelně zapsali do pokřivených dějin české politiky. Nejprve to byl Pavel Drobil, kterého stála aféra spojená s fondem životního prostředí a financováním ODS křeslo ministra.

Teď je jednou z hlavních aktérek čerstvé kauzy kolem Věcí veřejných Kristýna Kočí, která do parlamentu kandidovala za Ostravu, ačkoliv tady o ní pár měsíců před volbami nikdy nikdo nic neslyšel. Teď už je její tvář, rámovaná šikmou blonďatou ofinou, dobře známá v celé zemi. Kočí totiž figuruje mezi vzbouřenci, kteří podřezali větev vlastní straně.

Nechci na tomto místě spekulovat, zda se Drobil skutečně choval jako uličník, nebo jestli Kočí půl milionu od svého šéfa Bárty dostala za loajálnost, či jako půjčku. Spíš bych se rád pozastavil nad tím, že se o pražských aktivitách zdejších politiků vždy dozvídáme pouze v takto negativních souvislostech.
Voliči by byli určitě raději za titulky typu „Drobilovy aktivity pomohly zlepšit ovzduší“ nebo „Kočí se zasadila o snížení daní“. Jenže přání lidí a počínání politiků jsou na hony vzdálené věci. Pak se ale není co divit, že znechucení občanů nad těmi, kterým dali hlasy, stále roste.

Související články na téma Vládní krize - zde

Nečas zamíří na hrad s demisí vlády

Budou zase volby? Barta, John a Dobeš končí

Bárta uznal pochybenív poskytnutí peněz v hotovosti

Autor: Martin Pleva

10.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávka se pěším a cyklistům uzavře v nejbližších dnech, zřejmě už v nadcházejícím týdnu.

Lávku přes železniční trať čeká uzavírka. Potrvá zhruba dva měsíce

Ilustrační foto.

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Kopřivnice neudržela extraligu. Definitivní to však zatím není

Došlo k tomu, co si v nadějně rozjeté sezoně ani nedokázali představit. Kopřivničtí házenkáři totiž opouštějí českou nejvyšší házenkářskou scénu. Jasno bylo ještě před jejich nedělním podvečerním duelem 5. kola play-out proti Novému Veselí, neboť Hranice doma už dopoledne, dle předpokladů, nezaváhaly s poslední Litovlí, čímž vystavili Kopřivnici definitivní stopku.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Hückelovy vily: vypsání soutěže se blíží. Svůj názor řekli i občané

O budoucnosti Hückelových vil v Novém Jičíně diskutovali občané i odborníci v rámci veřejného projednávání, které připravila novojičínská radnice. Nejčastěji byl slyšet požadavek na kulturní sál a galerii.

Na Gracii se vrací Marianne Vos

Orlová – Ve čtvrtek startuje další ročník cyklistické Gracie Orlová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies