VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Absolon: Po rekonstrukci čeká klienty příjemné bydlení

Frenštát pod Radhoštěm - Dne 21. září jmenovala Rada Moravskoslezského kraje nového ředitele organizace Domov Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tímto novým ředitelem se stal Jiří Absolon, kterého se Novojičínský deník zeptal například na to, jak to vypadá s plánovanou rekonstrukcí domova.

28.11.2011
SDÍLEJ:

Nový ředitel Domova Hortenzie Jiří Absolon.Foto: Archiv

Nový ředitel Domova Hortenzie Jiří Absolon říká v rozhovoru pro Deník:

Mohl byste se čtenářům krátce představit?

Je mi 52 let, bydlím v Rychvaldě a byl jsem vybrán radou kraje na základě výběrového řízení ředitelem Domova Hortenzie. Co se týče bývalého ředitele, Jaroslava Šuly, měl odejít do důchodu, ale od 1. října 2011 byl zvolen místostarostou města Kopřivnice. Chtěl bych mu popřát mnoho úspěchů v nelehké práci. V předchozích dvanácti letech jsem byl starostou sedmitisícového města Rychvald na Karvinsku. Pro zajímavost, jeden z mých prvních úkolů po zvolení do funkce bylo dokončení zadlužené stavby domu s pečovatelskou službou, ve kterém nyní žije přibližně 65 doufám spokojených seniorů.

Stačil jste se seznámit s chodem domova a jeho plánovanou rekonstrukcí? Mohl byste říci, v jakém je stadiu?

S chodem domova se seznamuji postupně a za pochodu. Řadu informací jsem se snažil zjistit už v době, kdy jsem se přihlásil do výběrového řízení. O dlouhodobě připravované rekonstrukci jsem rovněž věděl ještě před nástupem do funkce a mým prvořadým cílem v tuto chvíli je celou akci urychleně rozjet. Klienti našeho domova jsou totiž neustálým oddalováním zahájení rekonstrukce rozrušeni a celá situace v nich vyvolává obavy z budoucnosti. Dlouho nevěděli, kdy se začne, jak se budou stěhovat, kdy se vrátí zpět.

Jak vypadá současná podoba projektu?

V současné chvíli je připravena projektová dokumentace, jsou zajištěny finance a bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby, které je v současné době před rozhodnutím rady kraje. V těchto dnech byla zahájena příprava náhradních prostor, které jsou v budově SPŠ elektrotechnické.Tam bychom se měli přestěhovat do konce února. Hned poté bude zahájena komplexní rekonstrukce domova. Ta sice k mé lítosti přinese snížení kapacity lůžek z 95 na 76, ale na druhé straně zajistí komfortní a důstojné podmínky k bydlení našim klientům. Především se zvýší počet jednolůžkových pokojů a zkvalitní se jejich vybavení i ostatní zázemí. Tato rekonstrukce by měla být ukončena koncem roku 2012, tudíž předpokládáme, že se postěhujeme zpět do našeho domova začátkem roku 2013.

Co je podle vás nejpalčivější otázkou současných domovů pro seniory?

V současné době lůžková kapacita domovů nepostačuje poptávce. Dalším problémem je nedostatek financí. Demografický vývoj je více než jasný, obyvatelé republiky stárnou a zužuje se prostor k prožití důstojného stáří. Chceme-li seniorům zajistit příjemné dožití, které si zaslouží, budeme muset rozšiřovat a budovat prostory vhodné a důstojné k jejich životu.

Další otázkou je financování. Přestože senioři přispívají na bydlení v těchto domovech nemalým podílem, zdaleka to nestačí na pokrytí nákladů na chod domovů a nutné zkvalitňování a rozšiřování služeb. A tady je třeba bezodkladně hledat řešení.

Jak vidíte budoucnost tohoto frenštátského zařízení? Co jej v příštích letech čeká?

V první řadě doufám, že po rekonstrukci čeká naše klienty kvalitní a příjemné bydlení se zajištěním odborné péče a bohatým společenským životem. A budu usilovat o to, aby nás čekalo i rozšíření počtu míst. Nyní je ale před námi především úkol zajistit klidné stěhování do náhradních prostor a zpět tak, aby to naše klienty zatížilo pokud možno co nejméně.


Autor: Věra Růčková

28.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení