VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na akutní lůžka dostaly nemocnice stamiliony korun

NOVOJIČÍNSKO - Za čtyři roky dostala trojice nemocnic na Novojičínsku od VZP 1,385 519 miliardy korun.

23.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/václav Pancer

Takzvaný žebříček nejdražších nemocnic zveřejnil vminulém týdnu server Aktuálně.cz. Vycházel přitom zúdajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) o nákladech jednotlivých zdravotnických zařízení na akutní lůžkovou péči. „Údaje obsažené vtabulce obsahují vpřípadě výkonově hrazených nemocnic pouze hospitalizační složku poskytované zdravotní péče. Vpřípadě paušálně hrazených nemocnic je součástí paušálů i ambulantnívýkony poskytované nemocnicí,“ vysvětlil ředitel pro strategii a rozvoj VZP Pavel Vepřek. Právě VZP súdaji internetového serveru nesouhlasí, protože náklady prý nelze dělit počtem lůžek. „Výše úhrad uvedených v naší tabulce nejsou převedeny na počet lůžek v nemocnici. Publikovaná čísla jsou tedy zavádějící,“ ohradil se Vepřek.

Gocal: Nejdražší nejsme

Podle žebříčku patří mezi nemocnice, jejímiž zřizovateli jsou kraje, mezi nejdražší Nemocnice spoliklinikou vNovém Jičíně. Spolu spřerovskou nemocnicí se jako jediné dostali vceně za lůžko nad milion korun za rok. „To je absolutní nesmysl. Tak, jak je ten žebříček sestaven, je špatně,“ poznamenal ředitel největší nemocnice vokrese Radan Gocal. Upozornil, že pokud by stačilo kurčení nejdražších nemocnic podělit vynaložené miliony na akutní péči počtem lůžek, nebylo by nic snazšího než zvýšit kapacitu nemocnice o sto lůžek. „To bych podle žebříčku zlevnil, ale ve skutečnosti zdražil,“ naznačil. Vysoké náklady novojičínské nemocnici zajišťuje onkologie, ve které patří zařízení ke špičkovým pracovištím vzemi. „Onkologické operace jsou mezi nejdražšími,“ potvrdil Gocal.

Nemocnice Bílovec a Odry do žebříčku nezasáhly

Zbylé dvě nemocnice zokresu vuvedeném žebříčku chybějí. Neznamená to ale, že by od VZP nedostávali peníze na akutní lůžka. Větší „koláč“ od pojišťovny si za poslední roky ukrojila bílovecká nemocnice. „Tak, jak je ten žebříček podán, neříká takřka nic,“ myslí si ředitel Nemocnice vBílovci Martin Rais. Podle něj ubírají fakultní nemocnice pacienty malým nemocnicím, a pak mají samozřejmě vyšší náklady na lůžkovou péči.

Nejmenší „balík“ dostala vminulých letech od VZP Městská nemocnice vOdrách. „Uvítali bychom samozřejmě více, tak o pětinu,“ připustil ředitel Zdeněk Skařupa. Podle něj ale nelze srovnávat podle nákladů na akutní lůžka, která nemocnice je „dražší“. „Pokud se jedná o dvě stejné nemocnice se stejným počtem lůžek a výkony, tak snad ano, ale jinak ne,“ potvrdil Skařupa.

Náklady nemocnic – akutní lůžková péče (v tis. korun)

nemocnice rok 2003 rok 2004 rok 2005 rok 2006
NsP Nový Jičín 222 347 249 037 281 852 323 897
Nemocnice Bílovec 40 144 43 883 48 884 48 646
Městská nemocnice Odry 28 515 32 377 32 731 33 206

zdroj: VZP

23.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení