VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alois Dlouhý: Nejsem žádný lovec policistů! Lovím důkazy

Nový Jičín – Nedávno se objevil v Novém Jičíně jako žalobce policisty, který byl obviněn z braní úplatku. O trestné činnosti policistů hovoří krajský státní zástupce Alois Dlouhý.

2.4.2012
SDÍLEJ:

KRAJSKÝ STÁTNÍ ZÁSTUPCE Alois Dlouhý se specializuje na trestnou činnost policistů více než deset let.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Kolik případů policistů už jste měl na stole?

Dělám to jedenáctý rok, takže to jsou stovky trestných činů policistů z Moravskoslezského kraje.

Projevuje se trestná činnost uplácení u policistů více v dopravě než jinde?

Tam je ta příležitost pro policisty nejsnadnější. Zastavený řidič obvykle nemá čisté svědomí a policista, pokud si chce přivydělávat úplatky, tak toho využívá.

Je nějaký takový křiklavý případ?

Největší takový případ jsme měli před čtyřmi lety, kdy byla odsouzena polovina obvodního oddělení ve Vratimově. Jednalo se o deset policistů České republiky a jednoho strážníka. Všichni byli odsouzeni za přijímání úplatků a požadování úplatků od řidičů. Ty zastavovali, vždycky měli radar a tvrdili, že naměřili. Anebo nechali foukat.

Jaká je další trestná činnost policistů?

Je velmi rozmanitá. Hodně i mimo službu. A to také řešíme my. Jedná se o výtržnictví, ublížení na zdraví, krádež, podvod, úvěrový podvod.

Převažují úplatky?

Ne, v žádném případě. Je to jen malá část jejich trestné činnosti. Už proto, že tak, jako se úplatkářství těžko prokazuje ve společnosti, tak i tam jsou obvykle dva lidi a obě strany mají zájem na tom, aby se to ututlalo. Je to snad nejhůře dokazatelná trestná činnost.

Proč?

V tom Vratimově se to prokázalo jen proto, že do dvou policejních vozidel byl namontován odposlech a policisté o něm nevěděli. Takže bylo zaznamenáno jejich jednání s řidiči, i to, jak se policisté bavili, kolik vybrali za směnu, a na co to použijí. Případ z Nového Jičína je spíše výjimečný. Řidič byl požádán o úplatek, pak to konzultoval se známým policistou, a ten to oznámil.

Přibývá trestné činnosti policistů a podplácení?

Naopak. Ubývá jak trestné činnosti, tak i podplácení. Je to asi v souvislosti s tím, že za uplynulé dva roky měla policejní inspekce a od ledna letošního roku i generální inspekce pravomoc provádět takzvané zkoušky spolehlivosti u policistů, kteří jsou vytipovaní jako podezřelí z trestné činnosti. Nafinguje se přestupek, že má třeba řidič u ucha mobil nebo překročí rychlost, pak se čeká na reakci zakročujícího policisty a vše se nahrává. Ti, kteří dělají přestupky, je nesmějí provokovat. Pro policisty jsou to naprosto neznámí lidé, a tak i proto se zvýšil počet případů, kdy policisté nahlásili pokus o uplácení.

Řešil jste nějaké hodně závažné případy?

Hodně závažné je například neoprávněné použití zbraně. Asi před rokem ve FrýdkuMístku byl odsouzen policista z Cizinecké policie, který téměř usmrtil řidiče. Přitom nebyly naprosto dány podmínky pro použití zbraně. On ji použil. Řidič přežil jen díky náhodě. Bylo to hodně těžké na dokazování, museli jsme dělat rekonstrukci té události za tmy, v noci na parkovišti.

Je prošetřování trestné činnosti policistů náročnější než u civilních osob?

U policistů se prošetřují trestné činy těžko. Jejich klasický postup je takový, že jakmile si je inspekce předvolá z důvodu podezření z trestného činu, oni většinou nevypovídají. Ve chvíli, kdy je zahájeno trestní stíhání, jsou už jako obvinění, a znovu nevypovídají. A pak, po provedení vyšetřování, si s obhájcem prostudují spis a najdou tam pro sebe nejpřijatelnější řešení. Najdou mezeru a vypovídají poprvé až u soudu v hlavním líčení. Nikdo neví, s čím přijdou. Pak je třeba rychle reagovat a hledat rychle další důkazy.

Ty se asi hledají těžko…

Velkou roli hraje i profesní soudržnost policistů. Stane-li se něco na oddělení, ostatní policisté svědčí ve prospěch obviněného kolegy. Přinejmenším nic neviděli. Nic se podle nich nestalo, pokud netvrdí, že se to stalo opačně. Obtížné je to proto, neboť oni jsou profesionálové a znají postupy trestního řízení. Vědí, co se dá, nebo nedá dokázat.

Mluví se o vás jako o lovci policistů. Chcete to komentovat?

Nejsem lovec policistů. To je hanlivá přezdívka. Když, tak lovím důkazy. Ale je to vaše specializace.

Máte poznatky, jak na vás policisté pohlížejí?

Deset let spolupracuji s pracovníky policejní inspekce, což byli také policisté. S těmi jsme měli naprosto shodný zájem objasnit tuto trestnou činnost, kterou lidé velmi kritizují. Říkají si, proč by občan měl dodržovat zákony, když to nedělají policisté.

A pokud jde o ostatní policisty?

Samozřejmě, že ti, co jsou obžalovaní a odsouzení, mě nemají rádi. Ale s tím já nic nenadělám.

Autor: Ivan Pavelek

2.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení