VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ambulance slouží sportujícím dětem

Novojičínská nemocnice otevřela v dubnu ambulanci určenou pro sportující děti. V ní otestují lékaři výkonnost mladého atleta či basketbalisty a v neposlední řadě se zaměří také na detekci zdravotních rizik.

14.4.2014
SDÍLEJ:

Nemocnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Adam Knesl

Říká se: Sportem ku zdraví, ale ne vždy tomu tak bohužel je. Případy, kdy mladý aktivní sportovec během zlomku vteřiny padne nehybně na zem a začíná boj o jeho život, se v médiích neobjevují zas tak zřídka a jen v České republice dojde k náhlému úmrtí při sportu u zdánlivě zdravého člověka až ve dvaceti případech ročně. Z velké části lze rizika eliminovat, je však potřeba o nich vědět, a právě k tomu dopomáhá lékařská poradna pro děti a mládež provozující výkonnostní sport v Nemocnici Nový Jičín. Vyšetření zabere jen pár desítek minut a přitom může poskytnout informace k nezaplacení.

Vše o sportu a zdraví dětí

Náplní vyšetření je především posouzení zdravotního stavu specificky k druhu prováděného sportu, s cílem zjistit základní hodnoty výkonnosti a možná rizika poškození zdraví. Vyšetření má charakter preventivní a je prováděno na žádost registrujícího lékaře nebo rodičů sportujících dětí," říká primář dětského oddělení novojičínské nemocnice Miroslav Kobsa s tím, že právě v období tělesného růstu mladých sportovců se dá nejvíce získat, ale i ztratit.

V ambulanci se provádějí sportovní prohlídky, zároveň se však rodiče a jejich děti dozvědí, jak vůbec začít sportovat, jak kontrolovat svůj trénink, který sport je pro ně nejvhodnější, jak upravit svou hmotnost či vylepšit svou fyzickou kondici nebo jakou zátěž zvolit k dosažení svého cíle.

„Nehrb se!" nebo „Narovnej se!"

Pro nic za nic nám rodiče od útlého věku neříkají: „Nehrb se!" nebo „Narovnej se!"

Právě vadné držení těla, ale i svalová nesouhra a v neposlední řadě špatná pohybová koordinace či špatné pohybové návyky jsou často příčinou předčasného ukončení sportovních aktivit. „Za klad naší činnosti považujeme i to, že řadě dětí sport naopak umožníme tam, kde mají stanovena neadekvátní omezení či zákazy při ne zrovna podrobném posouzení zdravotního stavu jiným ošetřujícím lékařem," rozvádí primář Kobsa.

Důležitou součástí vyšetření na nové dětské ambulanci je i takzvaná detekce rizik. O co jde, vysvětlila Hana Szotkowská, mluvčí holdingu Agel, který provozuje novojičínskou nemocnici: „Jde o rizika, která by mohla vést k náhlému úmrtí při sportovní činnosti. Náhlá smrt zdánlivě zdravého sportovce se v České republice vyskytne v počtu jedné až dvou desítek ročně. Je podstatné, že sportující děti jsou touto událostí postiženy až čtyřikrát častěji než děti nesportující," zdůrazňuje.

Čtyři druhy vyšetření

V novojičínské poradně lze udělat čtyři druhy vyšetření - vstupní sportovní prohlídku pro děti mladší osmi let, vstupní sportovní prohlídku pro děti a mládež, pravidelnou sportovní prohlídku a jednorázovou sportovní prohlídku před sportovním výkonem. Jak vysvětluje Miroslav Kobsa, cvičení a sport sice hraje v životě člověka důležitou roli pro jeho správný tělesný i duševní vývoj a zachování dobrého zdravotního stavu, ale musí se dělat správně.

„Aby však sport a cvičení měly na jedince pozitivní vliv, musí být provozovány přiměřeně jeho zdravotnímu stavu a jeho fyziologickým možnostem. Jakákoliv sportovní aktivita může působit na zdraví jedince příznivě, ale za určitých nepříznivých okolností jej může i poškodit. Riziko poškození organismu nevhodně prováděnou zátěží se zvyšuje zejména u dětí a mládeže," podotýká primář a závěrem připomíná: „Každý, kdo se chce věnovat intenzivnějšímu sportovnímu tréninku nebo jiné namáhavější pohybové aktivitě, by měl znát svůj zdravotní stav." Spojení aktivní sportovec a vážné onemocnění totiž může skončit i tragicky.

Lékařská ambulance pro sportovce má licenci České společnosti tělovýchovného lékařství a zatím je otevřená v úterý od 15.00 do 17.00 hodin. Zájemci ji najdou v přízemí dětského oddělení novojičínské nemocnice.

K vyšetření do poradny je třeba se předem objednat, a to buď elektronicky objednejdetske@nnj.agel.cz, nebo telefonicky na čísle 420556773333. „Jedná se o službu, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, avšak některé pojišťovny poskytují v rámci svých preventivních programů na sportovní prohlídky příspěvek," uzavřela Hana Szotkowská.

Autor: Adam Knesl

14.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Čtyřproudovka má být bezpečnější

Osmapadesátiletou chodkyni srazilo ve Frenštátě pod Radhoštěm vozidlo, které řídil jednatřicetiletý řidič. Žena v tu chvíli přecházela silnici po přechodu pro chodce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení