VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologické nálezy poslouží jako důkaz

Studénka - Důležitý nález, který dokazuje, že Poodřím lidé kdysi pouze neprocházeli, ale že tady i žili a pracovali, objevili archeologové na Novojičínsku. Kusy keramiky, pazourku a pracovních nástrojů nalezli ve Studénce.

6.5.2010
SDÍLEJ:

Ukázka nálezů ze Studénky. Na snímcích jsou nalzené nádoby, jež patří do kultury s lineární keramikou.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Před pár dny se skupině archeologů v čele s Alešem Knápkem z Muzea Novojičínska, podařilo ve Studénce dokončit sondáž vzácné lokality. Úlomky keramiky, pazourky a další historické artefakty dokazují, že v době před sedmi tisíci lety oblastí Poodří lidé pouze neprocházeli, ale nějakou dobu zde také žili.

Za celý historicky cenný nález vlastně může velká náhoda. „Vše začalo v roce 2007 ve Studénce, když v místě, kde chtěl majitel jedné ze zahrad sázet stromy, našel při hloubení jámy pár kousků keramiky a nějaký kamenný nástroj,“ nastínil náhodnou situaci Aleš Knápek, jenž vedl pozdější archeologické práce. „Díky tomu, že nám dal o svém nálezu vědět a umožnil nám vstup na svůj pozemek, jsme se o to území začali podrobněji zajímat,“ doplnil Knápek.

Protože ale na všechno jsou dnes potřeba zejména finance, které se ne zrovna jednoduše shánějí, archeologické práce ve svých začátcích ustaly a zaměstnanci Muzea Novojičínska začali shánět prostředky, které by umožnily pokračování započaté práce. „Díky grantu Slezské univerzity v Opavě se v letošním roce podařilo sehnat dostatečný počet lidí, aby se nálezy mohly ověřit ve větším rozsahu,“ vysvětlil Knápek s tím, že lidí, kteří se na vykopávkách podíleli, bylo i s ním dohromady sedm. Zejména zapálení studenti opavské vysoké školy pak zjišťovali, zda ona jedna jáma, kterou v roce 2007 archeologové našli, patří k většímu sídlišti nebo se naopak jedná jen o nějaký drobnější objekt.

Výzkum, který trval jedenáct dní, všechny překvapil. „Během této doby jsme na parcele položili celkem dvaadvacet sond,“ uvedl Knápek. Sondy jsou různě velké čtverce nebo obdélníky, ve kterých se po odkrytí drnu prostupuje ornicí až na podloží. „Tam, zrovna ve Studénce jde o dobrý archeologický příklad, se v tmavé výplni, obsahující třeba uhlíky a mazanici (vypálenou hlínu), projevují jámy, popřípadě kulové jamky, které sloužily konstrukci domů tehdejších obyvatel,“ vysvětlil Knápek.

Studénecká půda archeologům postupně vydala jedenáct objektů, které se dají přímo přiřadit k sídlišti. „Dále jsme našli ještě nějaké drobnější terénní deprese, které vznikaly přírodní cestou a ve kterých se také občas zachytily zbytky života onoho sídliště, tedy vlastně něco jako tehdejší odpad,“ doplnil Knápek. K nejcennějším artefaktům patří zdobená keramika, jejíž cenu archeologové vidí zejména ve skutečnosti, že mohou v porovnání s jinými lokalitami Moravy nebo polského pohraničí určit, a to relativně přesně, dobu, z níž pochází. „Díky tomu zdobení, které se v průběhu kultury měnilo, můžeme říct, že osada se zde s největší pravděpodobností nacházela před sedmi tisíci lety a že zde neexistovala příliš dlouho, maximálně několik let. Poté se její obyvatelé posunuli někam dál,“ informoval Knápek a vzápětí dodal: „Zrovna toto patří k takovým základním zjištěním a je to důkazem toho, že Poodřím lidé pouze neprocházeli, ale určitá část z nich se tady na relativně krátkou dobu i usídlila.“ K dalším vzácným nálezům patří také pazourky nebo závažíčko z tkalcovského stavu, ukazující na to, že při pobytu na tomto území lidé provozovali i některá další řemesla. Vyzvednutím vzácných objektů na světlo však výzkum pracovníků muzea zdaleka nekončí. „Podařilo se nám odebrat, doufám, že dobře, vzorky půdy, která by měla být sedm tisíc let stará. Na ní, pomocí vzorků pylů, byl odborníci měli ukázat skladbu rostlin, která tady byla. Pokud by tady byl les, měla by ukázat, z jakých stromů se skládal. My předpokládáme, že to byly listnaté stromy,“ uvedl Knápek s tím, že takovéto ověření bude dost důležitým krokem pro zjištění a ověření vývoje tohoto území.

Nyní, po ukončení prací v terénu, přišlo na řadu čištění a skládání co největšího počtu částí jednotlivých nalezených objektů. „Samozřejmě o tomto studéneckém nálezu budou publikovány jak odborné články, tak i články pro veřejnost. Počítáme také s prezentacemi i na mezinárodních konferencích,“ vypočítal zamýšlené akce Knápek a na závěr dodal: „V budoucnu by měla být i nějaká výstava těchto předmětů, pokud možno s ukázkami života před sedmi tisíci lety. Nálezy proto zůstanou uloženy tady v muzeu v Novém Jičíně pro budoucí zpracovávání.“

Autor: Jana Hromočuková

6.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení