VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranná stanice v Bartošovicích se bude příštím rokem pyšnit Domem přírody

Bartošovice - Správa Chráněné krajinné oblasti Poodří přebuduje svou expozici v Záchranné stanici v Bartošovicích na moderní Dům přírody Poodří.

12.3.2009 1
SDÍLEJ:

Záchraná stanice v Bartošovicích bude mít v příštím roce modernější expozici.Foto: Deník/Adam Knesl

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Poodří nabízí turistům i okolním obyvatelům mnoho příjemných a klidných zákoutí. Aby mohla být tato krajina dostatečně chráněna, vymýšlejí její správci způsoby, jak nejlépe předejít jejímu zničení. Jednou z cest je i dostatečná a atraktivní výchova mládeže. I proto se správa CHKO Poodří rozhodla pro modernizaci stávajících prostorů, které využívá v záchraná stanice v Bartošovicích.

Návštěvnická centra, Domy přírody, se v současnosti připravují ve všech chráněných krajinných oblastech České republiky. Bylo vytipováno několik měst, kde by se takový projekt mohl realizovat. „Nakonec se ukázalo, že jednoznačně nejlepším místem pro Dům přírody Poodří je bartošovická bývalá fara, dnes Ekocentrum v záchranné stanici v Bartošovicích. Bude se přebudovávat expozice Poodří, interiér i venkovní prostory,“ informoval vedoucí správy CHKO Poodří Ivan Bartoš. Dům přírody bude nesjpíš lehce oddělený od stanice.

Nová koncepce expozice se bude odlišovat od té stávající. Přibudou hlavně interaktivní prvky, které zatraktivní prohlídku. Podobný postup je uplatňován v řadě nových zařízení, které chtějí přitáhnout návštěvníky. „Tady je třeba vychovávat nejen návštěvníky, ale i místní a hlavně děti. Bude to zaměřeno na děti a mládež. Slibujeme si od toho lepší vztah k životnímu prostředí a taky ke chráněné oblasti a vůbec k přírodě a krajině,“ řekl Bartoš s tím, že by chtěli docílit, aby lidé měli nejen zážitek z výletu, ale hlavně aby přemýšleli o tom, co viděli, a co jim bylo řečeno. V budoucnu by Dům přírody Poodří měl sloužit i při výuce přírodopisu a ekologické výchově. „Poodří je taková nudlička a my potřebujeme, aby se obyvatelé v okolí chovali ke krajině šetrně. K nám totiž steče všehno z těch kopců dolů a my tady pak máme všechny vlivy z okolí. Musíme taky chránit krajinu okolo, nejen Poodří, protože všechno z toho okolí nakonec skončí u nás,“ vysvětlil vedoucí. Jistý užitek z toho bude mít i samotná stanice. „Určitě se na to díváme pozitivně. Postrčí to naše aktivity dál, než je tomu v současné době. Rozšíří to možnosti pro návštěvníky například tím, že bude upravena návštěvní doba,“ sdělil zástupce vedoucího stanice Jan Kašinský. „Je to věc, která pro nás bude určitě přínosem,“ uzavřel.

Nápad renovace expozice vznikl na úrovni vedení CHKO v Praze, které má své informace o tom, jak taková ochrana přírody probíhá ve světě. „Nemohli si nevšimnout, že v mnohých parcích jsou takováto návštěvnická střediska. Samozřejmě, i my chceme, aby to bylo na evrospké úrovni, nebude to žádná improvizace,“ slibuje si Bartoš. Dostatečné finanční zajištění, které projekt má, by mělo dopomoci ke kvalitnímu provedení přestaveb.

Otevření nového Domu přírody Poodří se plánuje na květen příštího roku při příležitosti Otevírání Poodří.

Autor: Věra Růčková

12.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mobilní hospic Ondrášek umožňuje nevyléčitelně nemocným lidem prožít poslední část života důstojně, doma, v kruhu své rodiny.

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

FOTO+VIDEO/ Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení