Podle Jana Kašinského stanice zažívá každoročně největší nápor právě v době od května do července. Například letos v ní přijali v této době celkem 427 živočichů šestašedesáti druhů. „Dvě třetiny z toho tvořila mláďata vylíhlá na jaře,“ naznačil důvod náporu Kašinský.

Kromě mláďat, která se ještě o sebe neumí pořádně postarat, byly mezi příčinami příjmu například různé úrazy, zejména po střetu s autem, u ptáků pak nárazy do překážek, popáleniny elektrickým proudem či postřelení. „Ve dvou případech jsme prováděli odchyt ulétlých sokolnicky vedených dravců. V obou případech šlo o křížence velkých sokolů, jejichž volný pohyb v přírodě je z hlediska ochrany přírody nežádoucí,“ uvedl Kašinský.

V devíti případech se do stanice dostala zvířata v přímé souvislosti s napadením psem nebo kočkou. Jednalo se jednak o zvířata, která pes nebo kočka ulovili, nebo například kočka strhla hnízdo a osiřelá mláďata lidé přinesli do stanice.

Podle druhů stanice nejčastěji přijímá poštolku obecnou, na druhém místě je rorýs obecný, na třetím bažant. „Zajímavostí je třináct veverek obecných přijatých převážně z měst (Ostrava, Havířov a Kopřivnice). Naznačuje to hlavně výrazný nárůst jejich stavu v posledních letech,“ poznamenal Kašinský.
Kromě zmiňovaných veverek lidé přinesli například ježky západní, srnčata a mladé zajíce, ty většinou v souvislosti s poraněním sekačkou. Ve stanici měli ale také třeba tři druhy netopýrů, kunu skalní, lasici kolčavu a takzvanou stříbrnou lišku, neboli pesce polárního. Ojedinělý byl příjem mladého plcha lesního.

Zajímavostí jsou tři případy kachen, které zahnízdily v zástavbě obcí nebo měst a poté, kdy se mláďata vylíhla, je nedokázaly odvést k vodě kvůli plotům či jiným stavbám. „V červnu jsme přijali samce orla stepního, nalezeného u Hustopečí nad Bečvou. Orel byl silně vyhublý, doslova v kritické kondici a uhynul po převozu na veterinární ošetřovnu. Nebyly na něm žádné známky držení v zajetí, takže pravděpodobně sám zalétl. Podle celkové zchátralosti se lze domnívat, že zahynul sešlostí věkem,“ popsal mimořádný případ Kašinský a dodal, že nejbližší oblasti pravidelného výskytu orla skalního jsou v okolí Černého moře, na Ukrajině a v severní Africe.

Posledními přírůstky ve stanici jsou malé ještěrky obecné. Ty se začaly líhnout minulý týden. „V hromadě šterkopísku na stavbě se objevilo asi padesát vajíček této ještěrky. Jednalo se o několik snůšek, které jsme umístili do venkovního líhniště,“ uzavřel Kašinský.