VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bazén má k dispozici přenosný defibrilátor

Nový Jičín /FOTOGALERIE/ - Kluby Mattoni basketbalové ligy budou mít pro sezónu 2009/2010 zapůjčeny laické automatizované externí defibrilátory (AED), které zachráncům řeknou, co mají dělat.

10.11.2009
SDÍLEJ:

Automatický defibrilátor dostal zapůjčen také novojičínský bazén.Foto: Deník/Věra Růčková

Veřejnost je stále častěji informována o případech srdečního selhání u vrcholových sportovců. Něco takového se však nestává jen jim. Náhlým kolapsem může být stižen člověk, který například jen přihlíží utkání či aktivně fandí. Poskytnout správnou pomoc by mělo být samozřejmostí, avšak fakt ukazují, že ne vždy je tomu tak.

Česká společnost podpory zdraví (ČSPZ) ve spolupráci s Českou kardiologickou společností a Českou radou pro resuscitaci připravila program Minuty pro život – Důležitost včasné resuscitace a AED. ČSPZ se aktivně zasazuje o to, aby byl tento přístroj k dispozici na co nejvíce místech, spojených se sportem. „Každý z nás by měl umět správně poskytnout první pomoc, “ uvedl ředitel ČSPZ Zdeněk Kučera. „Musíme si uvědomit, že pouhé minuty rozhodují o lidském životě. Nezáleží na věku a druhu sportu, k náhlé zástavě krevního oběhu může při vysoké zátěži dojít bez varování.“

O defibrilační přístroj projevily zájem všechny basketbalové kluby, které jej doposud nevlastnily. K nim se nyní přidal i novojičínský krytý bazén.

Nedávno proběhlo dokonce školení, které mělo personál bazénu seznámit s touto novinkou. „Když jsem zjistil, co to obnáší, tak jsem je požádal, aby mi dali atest, zdali lze tento přístroj používat i v prostředí bazénu, kde je vlhko a tak dále. Oni potvrdili, že ano a proto jsme výjimkou v tom, že jsme požádali o dva defibrilátory,“ sdělil Milan Dvořák, ředitel komplexu krytého bazénu. Jeden přístroj bude k dispozici na bazéně a druhý masérovi prvoligových hráčů.

Defibrilátor bude na bazéně sloužit rok ve zkušební lhůtě, poté bude jeden z nich zakoupen. Tímto se sníží cena přístroje skoro o polovinu. „Je to pro plavce i pro diváky. Už tady infarkt na bazéně byl, ten pán tady už chodí jen s hůlkou,“ připomněl Dvořák.

Školitel Radek Turin však upozornil, že defibrilátor sice udílí pokyny, samotný proces manuální resuscitace je však třeba znát. „Tento přístroj pouze pomáhá. Doplňuje a nahrazuje ten čas, než přijedou profesionální lékaři, kteří přivezou svůj a vymění tento laický za profesionální. Defibrilátor například řekne, že máte pokračovat v resuscitaci, ale na vás je, vědět, jak se resuscituje,“ objasnil Turin přítomným.

Přístroj zaznamenává a analyzuje srdeční rytmus a dává pokyn zachránci, zda má podat elektrický výboj. Tím je minimalizováno jakékoliv riziko, že by pacientovi mohl být podán elektrický výboj neoprávněně.

Kluby, disponující automatickým defibrilátorem budou návštěvníky sportovních hal o této věci informovat rozhlasem.

Autor: Věra Růčková

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení